Különleges évvel készül az ország egyik legfontosabb történelmi, kulturális központja, amely évszázadok óta alappillére nem csupán a hazai, hanem az egyetemes hitéletnek is. A 800 évforduló kapcsán a vallástörténet mellett a zeneművészet, a vizuális kultúra, a társadalomtörténet és szociokultúra, valamint természetesen a spirituális alapélmény is fókuszba kerül Pannonhalmán.
Az emlékezetkultúra színvonalas ápolása és generációkon átívelő örökítői szándéka mindig is a magyar kultúra hangsúlyos szegmense volt. Ezúttal sincs ez másképp, amikor az egyik legunikálisabb zarándokhelyet ünnepeljük, bazilikája felszentelésének 800. évében. A magyar középkor talán legépebb állapotban megőrzött építészeti emléke a Pannonhalmi Bencés Főapátság. Olyan szellemi, oktatási, vallási, turisztikai központ ez a helyszín, amely párját ritkítja nem csupán itthon, hanem világszerte is.
A pannonhalmi bazilika újjáépítésének és felszentelésének jubileumát a bencés közösség méltó módon meg szeretné megünnepelni. A 2023. november 11. és 2024. november 11. közötti Bazilika800 rendezvénysorozatot a főapátság aköré a három fogalom köré rendezi, amelyeket Ferenc pápa Pannonhalma monostoráról mondott: spirituális emlékmű, az imádság helye, a testvériség hídja.
A Szent Benedek-rendi monostort eredetileg 996-ban létesítették. Az intézmény azóta a szellemi, kulturális és történelmi hagyomány mellett az oktatás és a turisztika egyik centruma is. A pannonhalmi bazilika építését a monostor általános megújításának részeként az 1200-as évek elején Uros apát kezdeményezte, felszentelésére pedig 1224-ben, II. András király jelenlétében, valamint Bereck váci püspök, Jakab nyitrai püspök és a zenggi püspök szolgálatával került sor.
Az eseményről II. András pergamenlevele is tanúskodik, magát a dokumentumot pedig a Pannonhalmi Főapátsági Levéltár őrzi. Az uralkodó, miután feleségével és az ország számos mágnásával együtt részt vett a templom és a monostor felszentelésén, 1225-ben annak anyagi támogatására is ígéretet tett. A 800 éves templom keleti szentélye, a masszív bordás boltozattal fedett kripta, a hajó pillérei és boltozatainak többsége, valamint monostor felé néző, díszes déli portálja, részben még a temetőbe nyíló, északi kapuja 800 év óta, a mai napig hirdeti Isten dicsőségét, szolgálja a bencés közösséget és a magyar népet.
Különböző programok alkalmával kapcsolódhatunk a helyszín szellemiségéhez és hagyományaihoz Szemelvényünkben hozunk néhány inspirációt, amelyek igazán tartalmas kikapcsolódást és feltöltődést, valódi spirituális élményt nyújthatnak. November 11-ig tekinthető meg az Uros apát és műve című időszaki kiállítás, amely a hazai középkor legismertebb egyházi személyének, Uros pannonhalmi apátnak állít emléket, a szerzetesi közösséget vezető főpásztor munkássága ugyanis túlmutat a pannonhalmi templom megépítésén. A tárlat történeti dokumentumokon és tárgyi emlékeken keresztül mutatja be Uros apátnak, a templom építtetőjének, az Árpád-kor legismertebb magyar főpapjának személyét, utazásait, útjainak ismert állomáshelyeit és tevékenységét.
Pannónia Szent Hegyének 18. apátjaként megújította a szerzetesi életet, összegyűjtötte és érvényesítette a szerzetesközösség jogi privilégiumait, valamint hozzákezdett a monostor átépítéséhez is. Munkásságának köszönhetően a Szent Márton-hegyen – és talán nem túlzás azt állítani, hogy az egész Kárpát-medencében – egyfajta szellemi-lelki reneszánsz indult meg.
Az apát európai összefüggésrendszerben gondolkodott, és a kor legigényesebb, újító építészetét és művészetét hozta Magyarországra – vagyis mindazt, amit a bencés közösség az oktató-nevelő munkájában, kulturális-tudományos tevékenységünkben ma is követendőnek tart. A tatárjárás idején – a király távollétében – Uros apát kért segítséget a pápától. Az erről tanúskodó levelei 1242-ben hagyták el Pannonhalmát, majd 782 évvel később, 2024-ben „tértek haza” Siennából – a kivételes dokumentumokat ugyanis a jubileumi emlékévben az Uros apát műve című tárlat számára kölcsönkapta a Pannonhalmi Főapátság.
Az emlékévben több alkalommal lehet csatlakozni Az én Bazilikám című épülettörténeti sétára, amely során a szerzetesközösség egy-egy tagja, valamint a kulturális, a művészeti, a tudományos és az egyházi élet országosan ismert és elismert képviselője, együtt kalauzolja az érdeklődőket a bazilikában. Vezetést tart Kiss Noémi író, Gutowski Robert építész, Palotai Gabriella pszichiáter, Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök, Snétberger Ferenc gitárművész, Erdődy Orsolya menedzser-igazgató, Keller András hegedűművész, Kaczander Orsolya fuvolaművész, valamint Mácsai Pál színművész, Batta András zenetörténész, Miklósa Erika operénekesnő, és két pannonhalmi bencés diák is.
Több alkalommal is Orgonahangversenyt rendeznek. A több orgonakoncertből álló sorozat kiemelt szakrális ünnepeken, augusztus 20-án, karácsony másnapján, valamint az Orgonák, Múzeumok éjszakáján és a Zene Világnapján várja az orgonazene kedvelőit. A sorozat kiemelkedő hazai és nemzetközi orgonaművészek közreműködésében a főapátság három modern és négy történelmi orgonájának megismertetését is szolgálja.
Augusztus 23. és 25. között az ArcusTemporum XX – Pannonhalmi Művészeti Fesztivál látogatható a helyszínen, amely immár 20. alkalommal kerül megrendezésre. A művészeti fesztivál programjai a zene, a képzőművészet, az irodalom és a spiritualitás súlypontjai köré csoportosulnak. A zenei programok művészeti vezetője Keller András hegedűművész. Az öt koncert középpontjában W. A. Mozart és Eötvös Péter kompozíciói állnak.
A fesztivál irodalmi vendége Röhrig Géza. A képzőművészeti szálon fiatal magyar képzőművész-hallgatók és művészek készítenek köztéri képzőművészeti alkotásokat Eötvös Péter szólódarabjaihoz, valamint egy közösségi alkotást hoznak létre a Bazilika800 tematika kapcsán a Boldogasszony-kápolnában. A fesztivál spirituális programjait bencés szerzetesek és világi barátaik vezetik. Mindenféleképpen érdemes tehát aktívan követni a pannonhalmi események és programok kínálatát, hiszen időtálló és értékteremtő élményben lehet részünk, bármelyik programra is csatlakozunk be.
A történelmi- és zarándokhelyszín további eseményeiről és lehetőségeiről a 800. év kapcsán az intézmény honlapján ide kattintva találhatunk további részletes információkat.