Gyerekeknek és fiataloknak szóló hangszerbemutató foglalkozással zárul pénteken a Sonus Alapítvány egy új magyar hangszert, a glissonic tárogatót bemutató programsorozata. A 10–18 éveseknek szóló alkalmon megszólal a hagyományos tárogató és modern párja is, és más hangszerek is párbeszédbe lépnek velük. Az előadás a Papageno Facebook-oldalán élőben követhető.
Fazekas Gergely zenetörténész, az est házigazdája így mesélt arról, mi fog történni: „2020-ban új fúvós hangszer született, glissotarnak hívják, makk egészséges és a szülei is jól vannak. A glissotar kicsit emlékeztet a szuperhősökre, van egy különleges képessége. Tud valamit, amit a fúvós hangszerek többsége nem, mi több, a zongora sem (pedig a zongora nagyon sok mindent tud!). Képes átcsúszni egyik hangról a másikra. Hogy miként lehet csúszkálni a hangok között, egyáltalán mit jelent a hangok esetében a csúszás, vagyis a „glissando”, arról éppúgy szó lesz, mint a tárogatóról, az új hangszer őséről, továbbá arról, hogyan és miért jött létre a glissotar (amely valójában a Glissonic hangszercsalád első tagja, GLISSOnic+TÁRogató = Glissotar) és hogy a hangok közötti csúszkáláson túl milyen egyéb szuperképességei vannak.
Mi több, megpróbáljuk megfejteni azt is, mit jelent a végtelen fogalma: hogyan lehetséges, hogy a zongora legmagasabb és legmélyebb hangja között éppúgy végtelen mennyiségű hang található, mint két szomszédos zongorabillentyű között.
A bemutató foglalkozáson részt vesz a hangszer megálmodója, Váczi Dániel, a tárogatójáték hazai nagymestere, Borbély Mihály, két kiváló jazz-zenész, a zongorista Pozsár Máté és a dobos Sárvári Kovács Zsolt, akik alig várják, hogy együtt játszhassanak az új hangszerrel.”
Az előadás a Sonus Alapítvány Facebook-oldalán és a Papageno Facebook-oldalán élőben követhető.
Az előadás a Hungarikum Bizottság támogatásával megvalósuló, A tárogató tegnapja és holnapja projekt záróeseménye. A projekt célja az új magyar hangszer, a glissonic tárogató hazai és nemzetközi megismertetése volt, amely során kisfilm készült a történetről, valamint a világ minden pontjáról írtak zeneszerzők darabot a hangszerre, amelyeket Váczi Dániel rögzített és el is hangoztak egy koncerten.