Jótékony ünnepi hét

Szerző:
- 2018. október 18.

Ünnepelünk, mert ismét megszólal a Zeneakadémia orgonája, és emlékezünk, mert 62 éve zajlottak a szabadság reményét keltő, majd megtorlásba forduló események. Bemutatkoznak fiatal tehetségek, megismerkedhetünk máshol már befutott, de számunkra az újdonság erejével ható művészekkel, és természetesen régi ismerősöket is köszönhetünk.

- hirdetés -

Orgonaavatás

Orgonakoncert-rekordra készülnek egy norvég városban

2018 őszén újra teljes pompájában csodálhatjuk a Zeneakadémia újjáépített orgonáját, amely a szecessziós épülettel egyidős, 1907-ben készült. A Zeneakadémia 2010-ben döntött az eredeti orgona rekonstrukciója mellett, az avatóünnepségre Liszt Ferenc születésnapján kerül sor. Az estén négy orgonás művet hallhat a közönség – a hangszerek királynőjét hol zenekar, hol pedig énekkar kíséri. A hangversenyen egy kortárs mű is elhangzik: a híres orgonista-zeneszerző, Szathmáry Zsigmond erre az alkalomra szimfonikus orgonaversenyt írt. Az újjáépített orgonát az ünnepélyes orgonaavató koncerten Ruppert István, Szabó Balázs, Pálúr János és Fassang László szólaltatják meg október 22-én.

Emlékezés a forradalomra

Anima Musicae Kamarazenekar fotó: Orbán Gellért

Október 23-án Mozart Requiemje csendül fel a ciszterci Szent Imre-templomban olyan közreműködőkkel, mint Darázs Renáta, Nagy Bernadett, Megyesi Zoltán, Cser Krisztián, az Ars Nova Sacra Kórus, az Anima Musicae Kamarazenekar. A karmester Csányi Tamás lesz.

A Vigadó Dísztermében a MÁV Szimfonikus Zenekar és Tommy Vig emlékezik az 1956-os forradalomra. Az október 27-i est első felében a Budapest 1956 hallható, amelyben Tommy Vig személyes élményeit mondja el zenében, a műsor második részében kerül sor a Concerto for Orchestra ősbemutatójára.

Mindkét koncert ingyenes, utóbbi regisztrációköteles.

Régi ismerősök és új találkozások

Jan Garbarek

A hét izgalmas jazzcsemegéket kínál.

24-én egy igazi világsztár érkezik a MOMKultba, aki nem először játszik magyar közönségnek: Jan Garbarek szaxofonjátéka félreismerhetetlen védjegyévé vált. Számtalan lemezbemutató, koncert a világ legjelentősebb koncerttermeiben, Keith Jarrett-vel vagy a Hilliard Ensemble-lal közös munkái teszik játékát egyedülállóvá.

Október 24-én és 25-én az Opus Jazz Clubban két együttes lép fel. A Balkumba Tribe története 2014-ben kezdődött, amikor Lucian Nagy zeneszerző és fafúvós virtuóz kezdeményezésére megalakult a formáció. Számos stílusból merítő zenéjüket izgalmas és eredeti hangzásvilág jellemzi. Egyéni kompozícióikban a sokszínű stíluskombinációk harmonikus egységet alkotnak, így jól megférnek egymás mellett a balkáni, közel-keleti és indo-afrikai dallamok is. A Romániában született, számos díjjal és nemzetközi elismeréssel rendelkező klarinét- és szaxofonjátékos, zeneszerző Alex Simu gyermekkora óta foglalkozik a zenével. 22 évesen, nemzetközi zenei karrier vágyától hajtva Hollandiába költözött, de tanult New Yorkban is. Legutóbbi lemezének főszereplője Bukarest, az album pedig a gazdag multikulturális örökséggel rendelkező város jelenét tükrözi, miközben a múltból is merít és a jövőbe is bepillantást enged.

Segítsünk a Nyilas Misiknek!

Ábrahám Márta és együttese, az Ábrahám Consort október 25-én jótékonysági koncertet ad a Nyilas Misi Ösztöndíjprogram támogatására. A program mottója: „a tehetség kincs”. Az ösztöndíj abban segíti a fiatalokat, hogy szűkös anyagi körülményeik miatt ne maradjanak le a lehetőségekről, hanem különórákat, versenyre nevezési díjakat fizethessenek be vagy eszközöket, felszereléseket, ruházatot vásároljanak. A koncert helyszíne a Dunamelléki Református Egyházkerület díszterme.

Egy monumentális oratórium Mendelssohntól: Éliás

Purcell Kórus és Orfeo Zenekar

Amikor 1829-ben, Lipcsében a húszéves Mendelssohn egy zenetörténeti jelentőségű előadáson felébresztette százéves álmából Bach Máté-passióját, ezzel nemcsak a Bach-reneszánszt, de a régizenei mozgalmat is elindította. Indokolt tehát, hogy az ő nagy oratóriumait is historikus tolmácsolásban hallgassuk a Vashegyi György vezette Orfeo Zenekartól és Purcell Kórustól október 26-án a Müpában. Az Éliást, az akkor már régóta formálódó darabot 1846-ban mutatták be a Birminghami Fesztiválon, amely egy jótékony megrendeléssel segítette az oratórium megszületését. Az ószövetségi próféta alakját és küzdelmes-konfliktusgazdag sorsát példázatszerűen bemutató mű számos formai jegyében a nagy barokk oratóriumok ihlető hatásáról tanúskodik. Zenéje azonban a romantika első nagy hullámának méltó képviselője, és a műnek sok újszerű vonása is akad – ilyen például a nyitányt megelőző bariton-recitativo. 

Zenebeszéd és 20 magyar népdal

Horti Lilla – forrás: Zeneakadémia

Október 27-én a Magyar Rádió Márványtermében két tehetséges fiatal művész, Horti Lilla és Balog József tolmácsolásában csendülnek fel a dalok, amelyek egy 1929-ben komponált sorozat darabjai. Az első füzetbe jobbára régi stílusú parlando népdalok kerültek Szomorú nóták címmel, a másodikban a feszes ritmusú Táncdalok találhatók. A harmadik füzetben hét vegyes stílusú dallamot dolgozott fel Bartók, a negyedik füzet pedig új stílusú népdalokat foglal össze.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo