A Nemzeti Filharmonikusok szeptember 25-i évadnyitó koncertjén a Müpában a 20. századi magyar zene kiválóságainak egy-egy műve csendül fel. Elhangzik az erdélyi születésű Ligeti György Román concertója, Bartók Béla I. zongoraversenye, melynek megszólaltatása a szerző szerint is igazi kihívás, valamint Dohnányi Ernő II. szimfóniája.
Ligeti György huszonhat évesen egy romániai ösztöndíjnak köszönhetően a bukaresti Folklór Intézetben folytatott tanulmányokat. Ekkor tanulta meg a népdalok hallás utáni lejegyzését viaszhengerekre készített fonográffelvételek alapján. Ezekből született 1951-ben a Román concerto. „Nem minden eredeti román benne, van, amit én költöttem hozzá a falusi együttesek szellemében” – mondta a szerző. A darab az 1950-es évek elején éppen a falusi együttesek sajátos hangzásvilága miatt nem szólalhatott meg. Ligeti is csak egy zenekari próbán hallhatta darabját, amelynek előadását azonban megtiltották, ugyanis túl modern volt a harmonizálása a korabeli magyarországi esztétikai elvekhez képest.
Az a fajta, gyakran „fals” és disszonanciákkal teli harmonizálás, ahogyan a falusi együttesek játszottak, helytelennek számított.
Bartók Béla I. zongoraversenyének ősbemutatója 1927. július 1-jén volt Majna – Frankfurtban Wilhelm Furtwängler vezényletével és a szerző közreműködésével. Budapesten 1928. március 18-án került bemutatásra. A szólót akkor is Bartók játszotta, a Filharmóniai Társaság zenekarát Dohnányi Ernő vezényelte. Ebben a műben a zenekar és a zongora teljesen egyenrangú: szinte szünet nélkül, kéz a kézben vállalják a játékot, és osztoznak a motívumokon, átveszik egymás kezdeményezéseit. A mű megszólaltatásra csak azok képesek, akik nemcsak manuálisan, de vad temperamentummal tudják legyőzni a Bartók szerint is nagyon nehéz szólamot.
szeptember 25. 19:30 Müpa (Kobayashi bérlet 1.)
20. századi magyar zene
– Ligeti György: Román concerto
– Bartók Béla: I. zongoraverseny
– Dohnány Ernő: II. szimfónia
Km.: Ránki Fülöp zongora, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Hamar Zsolt
Ilyen kvalitású művész az 1995-ös születésű Ránki Fülöp, aki 18 éves kora óta játssza Bartók I. zongoraversenyét.
Nyolcéves korában Becht Erikánál kezdett tanulni. Hambalkó Edit növendéke is volt, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója lett, tanárai Jandó Jenő, Lantos István és Wagner Rita. 2018-ban végezte el a mesterképzést.
Olyan karmesterekkel dolgozott együtt, mint Kocsis Zoltán vagy Gilbert Varga. Fellépett Európa több országában és a tokiói La Folle Journée fesztiválon is.
Dukay Barnabás több szóló és háromzongorás művét is ő mutatta be, utóbbiakat szüleivel, Klukon Edit és Ránki Dezső zongoraművészekkel. 2016-ban Junior Prima Díjjal, 2017-ben a Cziffra Fesztivál Tehetség-díjával tüntették ki. Kocsis Zoltán az egyik közös szereplésük kapcsán azt nyilatkozta róla, hogy
Fülöp a zeneirodalom legnehezebb, legigényesebb, technikailag a legnagyobb követelményeket támasztó darabjait játssza… talán Fülöpöt a legkönnyebb kísérni az összes eddigi szólistáim között.
Dohnányi Ernő II. szimfóniájának első változatát a második világháború első éveiben, még Magyarországon komponálta. Később, már Floridában élve újra elővette és kétszer is átdolgozta, utolsó verziója három évvel a zeneszerző halála előtt, 1957-ben készült el. Az est karmestere a Liszt-díjas, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Érdemes Művész, a Nemzeti Filharmonikusok zeneigazgatója Hamar Zsolt.
A Nemzeti Filharmonikusok új évadának előadásaira itt válthatja meg jegyét illetve bérletét!