Március 25. és 29. között 5 monodráma és 5 stúdiószínházi előadást láthatnak az érdeklődők a tatabányai Jászai Mari Színház Kamaraszínházában és a nagyszínpadra épített nézőtéren.
A Jászai Mari Színház 2015-ben azzal a céllal hívta életre MOnodráma és STúdiószínházi FESZTiválját, a MOST FESZT-et, hogy egy speciális seregszemle keretén belül biztosítson bemutatkozási lehetőséget a vidéki, a független és a határon túli társulatok monodráma- és stúdiószínházi előadásaiból kiválasztott produkcióknak.
Ezek az előadások a színházkultúra talán legkülönlegesebb területének képviselői közé tartoznak, sem témaválasztásukat, sem a megvalósítás formanyelvét, helyszínét tekintve nem illeszkednek a fősodorba. Az általuk képviselt művészi érték azonban éppen a kevés néző befogadására alkalmas, intim közeg, a monodrámát egyedül játszó színész jelenléte vagy a kísérletezőbb jellegű alkotói megoldások okán a színházi szcéna pótolhatatlan része. A szervezők a MOST FESZT évről évre történő megrendezésekor töretlenül hisznek abban, hogy a monodráma és a stúdiószínház az a két forma, mely megérdemel egy olyan speciális tematikájú fesztivált, mely 5 napon keresztül (Jászai Mari Színház, Népház, Tatabánya, március 25–29.) a legjelesebb alkotóknak szenteli a figyelmet.
Megszámlálhatatlan azon alkotóközösségek száma, amelyeket a Jászai Mari Színház 2015 óta vendégül láthatott a MOST FESZT-en. Látva a közönség nyitottságát a fesztivál előadásainak érzékeny témáival szemben, a telt házas, párnajegyes előadásokat, a társulatok örömét, hogy részesei lehetnek a programnak, azt a közös gondolkodást, ami az alkotók és a befogadók között létrejött egy-egy közönségtalálkozó alkalmával, a kiegészítő események sikerét – mára kijelenthető, a MOST FESZT bizonyította létjogosultságát az ország színházi fesztiváljainak sorában, monodráma- és stúdiószínház-specifikusságát tekintve pedig egyedülálló. Jól mutatja mindezt az is, hogy 2018 novemberében felvételt nyert a Magyar Fesztivál Szövetség tagjainak sorába.
Crespo Rodrigo a 2020-as fesztivállal kapcsolatban kiemelte: „Ahogyan az ezt megelőző évekre, úgy az idei MOST FESZT-re is igaz, hogy a válogatás nem előre meghatározott tematika alapján történt. Az eredményt látva azonban nagyon örülök annak, hogy a Jászai Mari Színház kortárs darabokat felvonultató évada mellé olyan fesztiválprogram alakult ki, mely szintén kortárs drámákat tartalmaz. Azt természetesnek tartom, hogy minden év válogatásán érződnek azok a legfontosabb gondolatok és témák, melyek elsősorban foglalkoztatták a szezon monodráma és stúdiószínházi előadásainak létrehozóit. A MOST FESZT 2020 esetében szembetűnő a női alkotók és témák túlsúlya. Valamennyi monodráma színésznők tolmácsolásában kerül bemutatásra, ráadásul úgy, hogy az előadások között versenyen kívül Danis Lídia, társulatunk tagjaként játssza a Fehér nyuszi, vörös nyuszi című darabot, azt a drámát, melyet egy színész egyszer adhat elő pályafutása során. Ugyancsak a fesztivál „női vonalát” erősíti, hogy három rendezőnő előadását tekintheti meg a közönség. Ha pedig végignézzük, milyen témák foglalkoztatták a szerzőket, látni fogjuk, a női sorsokat bemutató előadások mennyire jelentős részét teszik ki az idei év kínálatának.”
Március 25. és 29. között 5 monodráma és 5 stúdiószínházi előadást láthatnak az érdeklődők a Jászai Mari Színház Kamaraszínházában és a nagyszínpadra épített nézőtéren. A stúdiószínházi előadások között a Rubens és a nemeuklidészi asszonyok (Színház- és Filmművészeti Egyetem), az ÁSÓKAPA (Csíki Játékszín), Az utolsó tűzijáték (Bethlen Téri Színház, Találkozás Tehetségprogram), Az örökség (Füge Produkció), és A város emlékezete (Stúdió K Színház, rijekai Hrvatski kulturni dom [Horvát Kulturális Központ]) című produkciók láthatók. A monodrámák között a Pali – Maléter Pálné életmonológja (PanoDráma), a 23 perc (MASZK Egyesület (Szeged), Orlai Produkciós Iroda, Füge Produkció), a Call Girl – a túlélés története (Mozsár Műhely, Manna), a Jeanne D’Arc a tűzben (Szín س Társulat, Fém Arts and Café) és versenyen kívül a Fehér nyuszi, vörös nyuszi (SzínMűHely Produkció, Átrium) című előadásokat láthatják a nézők.
A fesztivál a korábbi évek hagyományait folytatva az ITT ÉS MOST KÓSTOLÓ elnevezésű gasztronómia programmal is kiegészül, az előadások után pedig az ITT ÉS MOST KÖZÖNSÉGTALÁLKOZÓ keretében beszélgethetnek az érdeklődők az előadásokat létrehozó színészekkel, rendezőkkel. Az ITT ÉS MOST KONCERT március 27-én kerül megrendezésre, az ef. Zámbó Happy Dead Band a zenekar Metastabil című lemezének zenei anyagát mutatja be a MOST FESZT 2020-on.
Az ITT ÉS MOST KIÁLLÍTÁS szintén a fesztivál állandó kiegészítő eseménye. Ebben az évben az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet ORSZÁGOMAT EGY LÓ(ERŐ)ÉRT – Színészek és járműveik című kiállítása kerül bemutatásra.
A fesztivál hagyományait követve a MOST FESZT 2020 során a meghívott versenyelőadások zsűri előtt mérethetik meg magukat. A háromtagú zsűriben Ráckevei Anna színművész, Turbuly Lilla kritikus és Vidovszky György rendező foglalnak helyet. A közönségzsűri tagjait – szintén a korábbi évek hagyományát folytatva – a szervezők a fesztivál 10 előadásos bérletét megvásárló nézők közül sorsolják ki.
MOST FESZT 2020
MOnodráma és STúdiószínházi FESZTivál
Jászai Mari Színház, Népház, Tatabánya
2020. március 25–29.
RÉSZLETES FESZTIVÁLPROGRAM
március 25. 17:00 – Nagyszínpad – stúdiószínházi előadás
RUBENS ÉS A NEMEUKLIDESZI ASSZONYOK
ESTERHÁZY PÉTER drámáját a szerző Hasnyálmirigynapló című szövegének felhasználásával átdolgozta KOMÁN ATTILA és DOHY BALÁZS
dráma
Rendező: Dohy Balázs
A Színház- és Filmművészeti Egyetem előadása
március 25. 19:30 – Kamaraszínház – stúdiószínházi előadás
DEÁK KATALIN – BIRÓ RÉKA – BARTALIS GABRIELLA: ÁSÓKAPA
közösségi színházi előadás
Rendező: Bartalis Gabriella
A csíkszeredai Csíki Játékszín előadása
március 26. 18:00 – Kamaraszínház – monodráma
PANODRÁMA: PALI
Maléter Pálné életmonológja
verbatim dráma
Játssza: Szamosi Zsófia
Rendező: Lengyel Anna
A PanoDráma előadása
március 26. 20:00 – Nagyszínpad – monodráma
DENNIS KELLY: 23 PERC
monodráma
Fordította: Fabacsovics Lili
Játssza: Járó Zsuzsa
Rendező: Keszég László
Az előadás a MASZK Egyesület (Szeged), az Orlai Produkciós Iroda és a Füge Produkció együttműködésében jött létre
március 27. 18:00 – Nagyszínpad – stúdiószínházi előadás
AZ UTOLSÓ TŰZIJÁTÉK
JENS CHRISTIAN GRØNDAHL és ALEX BROUN művei alapján
Rendező: Csábi Anna
A Bethlen Téri Színház és a Manna közös produkciója a Találkozás Tehetségprogram előadása
március 27. 20:00 – Kamaraszínház – monodráma
MÉSZÁROS PIROSKA – BORONKAY SOMA: CALL GIRL – A TÚLÉLÉS TÖRTÉNETE
Játssza: Mészáros Piroska
Rendező: Spáh Dávid
A Mozsár Műhely és a Manna közös előadása
március 28. 17:00 – Kamaraszínház – stúdiószínházi előadás
SCHWECHTJE MIHÁLY: AZ ÖRÖKSÉG
dráma
Rendező: Schwechtje Mihály
A Füge Produkció előadása
március 28. 20:00 – Nagyszínpad – monodráma
VERSENYEN KÍVÜLI ELŐADÁS
NASSIM SOLEIMANPOUR: FEHÉR NYUSZI, VÖRÖS NYUSZI
játék egy részben
Fordította: Ugrai István
Társfordító: Krámli András
március 28-án előadja Danis Lídia
A SzínMűHely Produkció és az Átrium előadása
március 29. 16:00 – Kamaraszínház – monodráma
MOHAMMAD RAHMANIAN – FARID TEHRANI: JEANNE D’ARC A TŰZBEN
monodráma
Fordította: Arezoo M. Hosseini, Kovács Dorottya, Illés Boglárka, Kálóczi Orsolya
Játssza: Kálóczi Orsolya
Rendező: Farid Tehrani
A Szín س Társulat és Fém Arts and Café előadása
március 29. 19:00 – Nagyszínpad – stúdiószínházi előadás
GYARMATI KATA, EDVIN LIVERIĆ: A VÁROS EMLÉKEZETE
színjáték
Rendező: Edvin Liverić
A Stúdió K Színház és a rijekai Hrvatski kulturni dom (Horvát Kulturális Központ) közös produkciója
További információk: mostfeszt.hu, jaszaiszinhaz.hu
Nyereményjáték – A kérdésünkre helyesen válaszolók között egy páros belépőt sorsolunk ki A város emlékezete című előadásra (március 29., Jászai Mari Színház, Tatabánya). A válaszokat a facebook-poszt alatti kommentekben várjuk, március 17-ig.
Kérdés: Hányadik MOnodráma és STúdiószínházi FESZTivál a MOST FESZT 2020?
- A) 4
- B) 5
- C) 6