A Kodály Kórus Debrecen éppen 50 éve, 1971 óta működik hivatásos kórusként. A fél évszázados jubileum kapcsán a vezető karnaggyal, Kocsis-Holper Zoltánnal beszélgettünk.
– A Kodály Kórus alapítása 1955-re nyúlik vissza, 1971-től hivatásos énekkar. Az 50 éves évforduló gyakorlatilag hatvanhat éves folyamatos munkát takar, melyben rengeteg fellépés, utazás, elismerés szerepel. Mire lehet emlékezni és emlékeztetni mindezekből?
– Több mint hat évtizedet átgondolni anélkül, hogy kihagynánk valamit, szinte lehetetlen. Ezért inkább egyfajta benyomást, impressziót szeretnénk adni a közönségnek az elmúlt időszakból. Olyan utazásokat, együttműködéseket, emlékeket feleleveníteni az évad koncertjei előtt vagy akár a produkciókba építve, melyek egy-egy hangulatot, minőséget mutatnak meg a Kodály Kórus történetéből. Ez egyfajta áttekintést nyújt a kórust jól ismerők számára, akik igénylik is ezt egy jubileum alkalmából, de azoknak is érdekes lesz, akik csak most csatlakoznak hozzánk közönségként.
– Másfél év nehezített működés van a kórus háta mögött. Másként készülnének az ünnepre, ha normális kerékvágásban folyik a művészeti munka?
– Az ünneplés módja nem biztos, hogy más lenne. A kórus teljes létszámú közös munkája valóban csak az utóbbi időben tudott visszaállni, ezért egyfajta lelki regenerálódás zajlik most, de ebből a szempontból a jubileum épp jókor jött. A múltból való töltekezés segít bennünket, hogy bizalommal és új energiákkal vágjunk neki a jövőnek.
– Ön a Kodály Kórus tizenegyedik karnagya az alapító Gulyás György óta. Igen színes és széles művészeti háttérrel érkezett az ország másik széléről. Milyennek látja a Kodály Kórust helyzetét szakmai téren?
– Ugyan az ország nyugati csücskéből érkeztem, de a Kodály Kórus név ott is ismerősen csengett. Az itt zajló szakmai munka emelte az énekkart egy világszerte is elismert együttessé. Ma a keleti országrész meghatározó professzionális énekegyüttese, mely a színvonalat mindig is magasan tartotta – ezt megőrizni a későbbiekben is küldetés. Debrecen városa méltán büszke lehet arra, hogy fenntart egy ilyen hivatásos együttest, melyből az országban igen kevés van, s ebből a legtöbb Budapesten működik. Ebből a szempontból valódi kuriózum, hogy egy vidéki nagyváros kulturális életének egyik főszereplője egy professzionális énekkar, mely az oratorikus kompozíciók mellett állandó feladatának érzi a kortárs zeneszerzők bemutatását és az ifjúság megszólítását is. Debrecenben nemcsak középfokú, de felsőfokú zenei képzés is folyik, és kiváló amatőr énekegyüttesek is működnek, ez a régió a vokális zenét tekintve mindig is bőséggel volt megáldva, erre időt és energiát szánó emberek laknak itt. Nekem ez volt a benyomásom onnan, az ország túlsó feléről nézve.
– Miben látja a Kodály Kórus küldetését, szerepét 2021-ben?
– Magyarországon nagyon aktív, nagyon gazdag kórusélet volt az elmúlt sok-sok évtizedben. Erre gyönyörű példa a Kodály Kórus történelme, mely amatőr énekkarként indult, és a tagok önmagukból fakadó művészi elvárása, és az alapító karnagy, Gulyás György által generált szakmai elvárás olyan szintre emelte az énekkart, mely adekváttá tette arra, hogy hivatásossá alakuljon. Ennek létjogosultságát mi sem mutatja jobban, hogy immár ötven éve fennáll ez az állapot. A születéstörténet nagyon szép tehát: hogyan tudták zenekedvelő emberek hivatássukká tenni a vokális zenét. Ez azonban egyben gyönyörű teher is, mert akárki énekel a kórusban, vagy akárki is a vezetője, ennek meg kell felelnie.
Most, amikor a kórusélet Magyarországon vagy a világon nem abban a fényében pompázik – mint mondjuk a nyolcvanas években –, amikor az énekkarok létszámproblémákkal küzdenek, még fontosabbak az ilyen együttesek, mint a Kodály Kórus. Az én ars poeticám a kórus vezetőjeként az, hogy minél szélesebb körnek megmutassuk a kóruséneklésben rejlő döbbenetes értékeket. Aki tud énekelni, a saját testében lévő hangszert használja, s a kórusban másokkal együtt teszi ezt. Az együttműködés, egymáshoz való alkalmazkodás rengeteg mindenre tanít, és csodálatos művészi értékek létrehozására alkalmas. Optimista vagyok, mert azt látom, hogy számos kis énekegyüttes indult a közelmúltban. Remélem, hogy a kóruséneklés újból divattá válhat, ebben pedig nemcsak az iskoláknak, a pedagógusnak, hanem a hivatásos énekkaroknak, így a Kodály Kórusnak is nagy szerepe van.
– Milyen konkrét programok lesznek a jubileum kapcsán?
– Maguk a koncertek a jelenünket és a vázolt jövőnket mutatják, azt, hogyan haladunk tovább a megkezdett úton. Az elmúlt 50 év eseményeit pedig kiegészítő programokkal, eseményekkel, kiállításokkal, figyelemfelkeltő dolgokkal fogjuk az évadban melléjük állítani. Érdekes utazási momentumokat mutatunk majd meg, megszólaltatunk régi karnagyokat, kórustagokat, közreműködőket.
– Az ünnep örömére Kodály Kórus 50 bérletet állítottak össze.
– A jubileumi bérlet összeállításában több szempont is szerepet játszott. Fontosnak tartottam két vendégkarnagyot meghívni. Egy hazai és egy külföldi szaktekintélyt, akikkel az énekkar nemcsak szívesen dolgozik, de egyfajta vokális képzést is kap tőlük, ez a két karnagy Bob Chilcott és Erdei Péter. A többi három koncertünket tematizáltuk. Az első alkalom november 11-én, a Fény-képek című koncert lesz a debreceni Pásti utcai zsinagógában, mely egyben a Kodály Kórus életének kulcsfontosságú alakja, Gulyás György alapító karnagy halálának évfordulója is. Gulyás György életműve és fényes sikerei mind a mai napig irányt adnak a kórus számára, egyértelmű volt tehát a rá való fókuszálás. Különböző formákban idézzük meg emlékét a hangversenyen, valamint a koncert napján megtekinthető lesz egy Gulyás-hagyatékból már korábban összeállított kiállítás is.
– A jubileumi évad eseményei mellett a kórus számos felkérésnek is eleget tesz. Melyik együttműködést emelné ki?
– Nagyon sok felkérésünk van, mely mindegyike szép feladat, ezért nem is szeretnék külön kiemelni belőlük egyet sem. A számunkra hagyományos úton járunk, azaz nagyon széles zenei palettán mozgunk a legnagyobb klasszikus művektől kezdve a kortárs szerzemények bemutatásáig, egy igen sűrű évad keretében.
További információ a Kodály Kórus jubileumi bérletéról ide kattintva.