December 15-16-án kétnapos koncertsorozatra kerül sor az Uránia Filmszínház Dísztermében, hiszen Szabó Ildikó csellóművész és Lajkó István zongoraművész Beethoven összes csellóra és zongorára írt művet előadják.
Op. 5-től Op. 102-ig, a „koraitól” a „kései” alkotókorszakig kapunk esszenciát Beethoven műveiből. Hogy Beethoven a zenetörténetben mennyire egyedülálló, annak egyik bizonyítéka a cselló-zongora szonáták létezésének ténye. Új formák sokasága és feltétlen kifejezőerő jellemzi a műveket. Két kitűnő tehetségű fiatal előadó tolmácsolásában most egymást követő két koncerten az összes cselló-zongora művet meghallgathatjuk Beethoventől.
BEETHOVEN 250 – AZ ÖSSZES CSELLÓ-ZONGORA MŰ I. RÉSZ
2021. december 15. 19:30 – 21:00
Tizenkét variáció Mozart: A varázsfuvola című operájának „Ein Mädchen oder Weibchen” témájára, F-dúr Op. 66
F-dúr szonáta Op. 5/1
– szünet –
C-dúr szonáta Op. 102/1
D-dúr szonáta Op. 102/2
BEETHOVEN 250 – AZ ÖSSZES CSELLÓ-ZONGORA MŰ II. RÉSZ
2021. december 16. 19:30 – 20:00
7 variáció Mozart: A varázsfuvola című operájának „Bei Männern, welche Liebe fühlen…” duettjére, WoO 46
g-moll szonáta Op. 5/2
– szünet –
Beethoven: 12 variáció Händel Judás Maccabeus témájára WoO 45
A-dúr szonáta Op. 69
Szabó Ildikó Budapest, Berlin és Wiemar zeneművészeti akadémiáin tanult. Szólistaként fellépett a Budapesti Fesztiválzenekarral Fischer Iván vezényletével, a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, a Concerto Budapesttel, a Martinů Filharmonikus Zenekarral, a Magdeburgi Filharmóniával és a Hamburgi Szimfonikusokkal. Rangos fesztiválok meghívottja.
A Pablo Casals Nemzetközi Csellóversenyen II. díjat, közönségdíjat és 7 különdíjat nyert. Díjazottja a Német Zenei Versenynek, a TONALi Grand Prix-nek, valamint 1. helyezettje a Popper, a Janigro és a Liezen Nemzetközi Versenyeknek. 2013-ban elnyerte a Junior Prima díjat. A klasszikus repertoár mellett elhivatott előadója a kortárs zenének, rendszeresen dolgozik együtt Eötvös Péterrel és Kurtág Györggyel. Egy Antonio Sgarbi (1894) csellón játszik a Német Zenei Alapítvány támogatásának köszönhetően.
Lajkó István 2007-ben kitüntetéssel diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongora szakán, majd 2014-ben summa cum laude minősítéssel szerzett doktori címet. További tanulmányokat Hannoverben, a New York-i Juilliard School of Music-on és Weimarban. Több mint egy éven át volt a kölni Zene- és Táncművészeti Főiskola professzorhelyettese, jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa. Számos hazai és nemzetközi verseny győztese és díjazottja, 2017-ben elnyerte a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjat posztdoktori kutatásához. 2018-ban a Liszt Ferenc Társaságtól nyert Nagydíjat a Hungaroton gondozásában megjelent lemeze, amelyen Liszt Faust-szimfóniájának Carl Tausig-féle zongoraátirata hallható a múzeumunkban lévő kézirat alapján.