Az alkoholfüggők egy része egy idő után belátja, hogy problémái vannak az itallal, és elfogadja azt is, hogy ez így nem mehet tovább. Általában ilyenkor jönnek a “mostantól csak alkalmanként iszom egy-egy pohárral”, illetve az “esküszöm, hogy megváltozom, és abbahagyom az ivást” jellegű fogadalmak.
De ezeket vajon tényleg be lehet tartani? Egyáltalán létezik olyan, hogy valaki véglegesen kigyógyul az alkoholizmusból?
Fogadalmak tengerében
Az év vége közeledtével bevett szokás, hogy megfogadjuk, mi mindenen változtatunk majd az új esztendőben. E fogadalmak jó része viszont az első nehézségek után meg is hiúsul, és minden folyik tovább a régi mederben.
Egy alkoholfüggő esetében mindez hatványozottan igaz, ezért az efféle ígéretek akár több kárt is okozhatnak, mint hasznot. Ugyanis egy függőséggel nem lehet egyik napról a másikra leszámolni. Ha még sikerül is leküzdeni a sokszor igen erős vágyakozást, nem szabad elfeledkezni egy fontos tényezőről: attól, hogy az illető letette az italt, még nem szűnt meg az alkoholizmusát kiváltó probléma.
Az emberek ugyanis nem válnak csak úgy “jó dolgukban” az alkohol rabjává. Általában súlyos lelki gondok, traumák miatt választja valaki azt a megoldást, hogy az alkoholmámorba menekül. Ha pedig sikerül is betartania azt, hogy akár hosszú időn keresztül nem iszik, közel sem biztos, hogy rendbe is jött az élete, és nem eshet vissza bármikor.
Nem véletlen, hogy a függőségekkel foglalkozó szakemberek inkább a “száraz alkoholista” jelzőt használják a “gyógyult” helyett. Hisz attól még, hogy valaki ellen tud állni az italnak, nem jelenti azt, hogy megváltozott az életfelfogása, vagy javult a problémamegoldó képessége.
Hogyan lehet kiszabadulni az alkohol fogságából?
Az ital egyik napról a másikra történő teljes megvonása több okból sem javasolt. Egyrészt, ha már nincs az ital keltette kellemes kábulat, akkor megszűnik az a “mankó”, amibe a függő ember eddig kapaszkodott, ami segített elviselni a problémáit.
Másrészt, aki hosszú ideje minden nap fogyaszt alkoholt, annak a szervezete már olyannyira hozzászokott, hogy igen hamar jelentkeznek majd a kínzó elvonási tünetek, illetve az ivással járó “viselkedésbeli automatizmus” hiánya is felüti a fejét.
Az alkoholizmusból kigyógyulni szakember segítsége nélkül igen kicsi az esély, ezért az érintetteknek intenzív terápia javasolt. Az alkoholfüggőség gyógyításával foglalkoznak a Swan Lake Központban, a programba való bekerülésről bővebben az oldalukon tájékozódhatunk.
Mit várhatunk egy ilyen kezeléstől?
A cél az, hogy ne csak maga az ivás kényszere szűnjön meg, ugyanis ez csak “tüneti kezelés”. A függő személynek szembe kell néznie a problémáival, a lelki traumáival, és meg kell tanulnia megoldani őket az alkohol nélkül.
A terápia során tehát az alkoholbetegség mellett a mögötte megbúvó, sokszor mélyen gyökerező kríziseket is kezelni kell, hogy az érintettnek újra egészséges önértékelése, pozitív életfelfogása legyen, és kellő ereje ahhoz, hogy megküzdjön az élet kihívásaival.