Szeptember 11-től 25-ig Julian Rachlin meghívására a művészvilág nagyjai érkeznek a 6. HERBSTGOLD Fesztiválra Kismartonba, melynek idei mottója a hegedűművészhez és felkért zenésztársaihoz is oly közelálló szenvedély. Szenvedély egy olyan élet iránt, melynek középpontjában a zene áll.
A HERBSTGOLD Fesztivál megszokott tematikájában jól megfér a klasszikus zene, a barokk opera, a jazz és a világzene is. Idén az opera elkalandozik Haydn papától Mozart vizeire evezve, és rögtön az első napon a Bastien és Bastienne című daljátékát láthatja a nagyközönség (szeptember 11.). Mozart ezt a darabot életkorát megcáfolva 12 évesen írta, és a darab csak úgy perzsel a szenvedélyektől.
A félszcenírozott előadást nem más, mint a Carolin Pienkos és Cornelius Obonya rendezőpáros vitte színre, akik három éve a Szentmargitbányai Kőfejtőben Max Schimonischek színész főszereplésével a nagysikerű Varázsfuvolát is rendezték. A filmvilággal és a színészettel való szoros kapcsolatukat jelzi, hogy ebben a darabban Bastienne szepepét Amélie Hois-ra osztották, aki filmszínészként és operaénekesként is építi karrierjét, és a Kőfejtő idei szezonjában Anna szerepét alakította Verdi Nabucco című operájában.
A fiatal, feltörekvő csillagokat igazi nagy nevek követik. A fesztivál művészeti vezetőjét, Julian Rachlin hegedűművészt három koncerten, előadói, kamarazenészi és karmesteri szerepében is hallhatja a nagyközönség. Hangszerén csendül fel Brahms és Csajkovszkij D-dúr hegedűversenye, és brácsán játszó feleségével, Sarah McElravyval, valamint csellista barátjukkal, Boris Adrianovval Bach Goldberg-variációjának vonós átiratát szólaltatják meg (szeptember 15., 21. és 25.).
Juan Diego Flórez dalestjén (szeptember 16.) a vokális zene ünnepének lehetünk szem- és fültanúi: énekesi szempontból szinte minden belefér a programba a Schubert-daloktól Jacques Offenbachig, Rossinitól Pucciniig és Massanet-ig, nem megfeledkezve a közkedvelt dél-amerikai slágerekről, amelyeket az operaénekes saját gitárkísérettel ad elő. Szeptember 17-én, szombaton este a francia gitárművész, Biréli Lagrène, a Biréli Lagrène Quartet & Friends és a Janoska Ensemble közös játéka Django Reinhardt emléke előtt tiszteleg, aki minden akadályt leküzdő szenvedélyes játékának köszönhetően ma már jazzlegendának számít.
A szombat esti bulihangulatot egy vasárnap délelőtti matinékoncertbe vezeti át Schiff András zongoraművész. A Chamber Orchestra of Europe közreműködésével Haydn 104. (D-dúr) London-szimfóniája csendül fel Schiff vezényletével, Haydn 11. (D-dúr) zongoraversenye és Bartók Béla Divertimentója után. Schiff estére Várdai István csellóművésznek adja tovább a stafétabotot, aki az ukrán származású karmester, Oksana Lynivvel és az általa alapított Ukrán Ifjúsági Szimfonikus Zenekarral érkezik. Csomagjukban Zoltan Almashi Sinfoniettája, amelyet Camille Saint-Saëns a-moll csellóversenye követ, végezetül pedig felcsendül Antonín Dvořák Újvilág szimfóniája.
Igazi csemegének ígérkezik John Malkovich előadása, A zenekritikus című show (szeptember 24.). A nagyszerű Quatour Ébène és a Wigmore Hall Vonósnégyesverseny díjazottjainak, a Leonkoro-Quartett tagjainak köszönhetően a jelen és a jövő kitűnő vonósnégyeseit ünnepelhetjük (szeptember 19. és 25.). Nem hiányozhat a roma és balkáni zene sem, idén a Toti Ovidiu ROMAFEST és a Traditional Gipsy Orchestra képviselik a műfajt (szeptember 23.).