Az arcon megjelenő barnás elszíneződés meglehetősen gyakori jelenség, szinte mindenkinek a bőrén akad néhány kisebb-nagyobb folt. Ám míg egyeseket egyáltalán nem zavar, addig mások bármit megtennének, hogy megszabaduljanak tőlük. De mit tehetünk, el lehet egyáltalán tüntetni őket valahogy?
Kezdjük az alapoknál: mi az a pigmentfolt, és mitől alakul ki?
Pigmentfoltnak nevezzük a bőrön látható halvány, barnás-sárgás elszíneződéseket. És bár ez is a bőrben lévő pigmentek felszaporodása, az anyajegyekkel ellentétben nem rendelkeznek élénk határvonalakkal, kevésbé erős színűek, nem emelkednek ki a bőr síkjából, és ami a legfontosabb, hogy veszélytelenek, csupán esztétikai okokból jelenthetnek gondot.
Akit viszont nagyon zavar, az többféle módszerrel is próbálhat megszabadulni tőlük, a Helia-D Cell Concept halványító szérumától kezdve a professzionális kozmetikai kezelésekig, de erről majd egy kicsit később.
Milyen típusai vannak a pigmentfoltoknak? A leggyakoribb fajtái az úgynevezett öregségi foltok, amik az életkor előrehaladtával fokozatosan alakulnak ki. Az UV-sugárzás miatt jelennek meg, és bár általában nem lehet őket teljesen eltüntetni, némileg halványíthatóak, tudatos bőrápolással pedig megelőzhetőek.
A Post Inflammatory Hyperpigmentation (röviden PIH), az aknék, bőrgyulladások után visszamaradt foltokat jelenti, amik idővel maguktól is eltűnnek, de ez a folyamat fel is gyorsítható.
A májfoltok pedig hormonális okok miatt jelennek meg (gyakran várandósság, vagy fogamzásgátló szedése alatt), és ha a hormonegyensúly helyreáll, a megfelelő bőrápolással eltüntethetőek.
Hogyan halványíthatóak a már meglévő pigmentfoltok?
Ma már kaphatóak olyan jó minőségű, innovatív kozmetikumok, melyek kifejezetten erre a problémára nyújtanak megoldást. Ilyen például a már említett Helia-D Cell Concept halványító szérum is, ami különféle peptidek révén segít megszabadulni az elszíneződésektől.
Ezenkívül a retinoidfélék, az AHA-sav, illetve a C-vitamin is jó barátunk lehet a pigmentfoltok elleni küzdelemben. Ezeknek a hatóanyagoknak természetesen idő kell, mire látható eredményt produkálnak, így ne csüggedjünk, ha nem tapasztalunk változást 1-2 héten belül, ugyanis akár hónapokba is telhet, mire észrevesszük, hogy “valami történik”.
Az otthoni bőrápolást kiegészíthetjük célzott kozmetikai arckezelésekkel is, az IPL és a Mezobooster kezelések például pigmentfoltok ellen is kimondottak hatékonyak.
Fektessünk nagyobb hangsúlyt a megelőzésre!
Az elszíneződések elleni legjobb védekezés a prevenció. Az öregségi foltokat például remekül meg lehet előzni azzal, ha odafigyelünk a mindennapos fényvédelemre.
Ez azt jelenti, hogy az év minden napján (igen, még télen is), magas faktorszámú fényvédő arckrémet használunk, ha pedig sokat tartózkodunk a szabadban, akkor néhány óránként újrakenjük.
A fényvédő ugyanis meggátolja, hogy az UV-sugarak károsítsák a bőrt, és megjelenjenek a pigmentfoltok.