Szerző: Kovács Ilona – Pázmándi Gergely / Gramofon

A világ egyik legrégebbi hangszeres együttese Christian Thielemann vezényletével vette lemezre Richard Strauss műveit, a Modern Art Orchestra pedig Oláh Szabolcs jazzgitáros-zeneszerző kompozícióit játssza. A Gramofon toplistájának második helyezettjei. Abban az időben, amikor Magyarország az új végvárrendszer kiépítésével volt elfoglalva, hogy megvívja az oszmán hadak elleni élet-halál harcát, Nyugat-Európa szerencsésebb felében a szász választófejedelem, 1548-ban zenekart alapított. A világ egyik legrégebbi hangszeres együttese, a Drezdai Staatskapelle működése azóta is töretlen és a világ egyik legjobbjaként tartják számon. Számos nagy zeneszerző – például Schütz, Weber és Wagner – dolgozott Kapellmeisterként a zenekarnál. A 20. században Richard Strauss életében volt meghatározó a…

Tovább

2019 első toplistájának dobogójára két magyar alkotó-előadó került. Vajda Gergely szerzői lemezt adott ki a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarával, míg Karosi Júlia kedvenc zeneszerzője, a 120 éve született George Gershwin tiszteletére készítette el új albumát. Napjaink egyik legsokoldalúbb karmestere az Amerikában élő Vajda Gergely. Egykor klarinétművészi diplomát is szerzett a karmesteri mellé, és egyre elismertebb komponistaként is. Nem meglepő, hogy frissen megjelent szerzői lemezének mindhárom darabjában főszerepet játszik a klarinét, három különböző műfajt képviselve. A Klarinét Szimfónia a sinfonia concertante és a szimfónia között egyensúlyoz (a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara számára írt műben Szepesi János és Varga Gábor játssza a…

Tovább

Két magyar zenei együttes magyar kiadású lemeze került a nyár első honlapjának toplistájára, júniusban tehát a Szent Efrém Férfikar és a Párniczky Quartet a harmadik helyezettek. „Lengyel, magyar két jó barát, együtt harcol, s issza borát,vitéz, s bátor mindkettője, áldás szálljon mindkettőre!”. Ez lehetne a mottója a Szent Efrém Férfikar új CD-jének. A közismert mondás a két nép több évszázadra visszatekintőtörténelmi barátságára utal, melynek napjainkban is számos bizonyítékát tapasztalhatjuk az élet minden területén. Ez a lemez is egy újabb kapocs a két nemzet között. A Szent Efrém Kórus egyébként is szoros szálakkal kötődik Lengyelországhoz: itt léptek fel először külföldön (2003-ban),…

Tovább