A Budapesti Vonósok háromrészes sorozatában a zenetörténet egyik legtitokzatosabb, alig 31 évesen elhunyt zsenijének remekműveit ismerhetjük meg közelebbről. A koncerteket a Papageno felületein lehet majd követni.
A Pilz János vezetésével működő együttes számára régóta fontos, hogy közönségével személyesebben megismertesse a zeneirodalom óriásait. A korábbi évek hasonló Bach- és Haydn-sorozata után most a BMC-ben tavaly elkezdett, járvány miatt félbeszakadt Schubert-estek folytatódnak. A szimfóniát és a misét idén a hangszeres kamarazene követi, melyben a zeneszerzőnek oly fontos dal műfaja is megmutatkozik. A sorozat közelebb hozza azt a világot, amelyben a művek születtek és bemutatja Schubert személyiségét élettörténetén, zenéjén keresztül.
„157 centi magas, hízásra hajlamos, rövidlátó. Rajongója nem volt sok, ma mégis ő a világ egyik legkedveltebb zeneszerzője. Több mint ezer darabot írt: dalt, vonósnégyest, szimfóniát, operát, misét és különböző zongoraműveket. Úgy, hogy minderre alig volt ideje, 31 év jutott neki csupán (még Mozart is többet élt nála). Zenéjében is megjelenő kettős természete, ellentmondásos személyisége, határtalan jókedve és mérhetetlen bánata az, ami kíváncsivá tesz sokakat. Az A-dúr rondó, az Elszáradt virágok-variációk, a kamarazeneirodalom monumentális alkotása, A halál és a lányka, illetve az Arpeggione-szonáta vonószenekari változatán keresztül kerülünk közelebb ehhez a titokzatos alakhoz, Franz Schuberthez” – mondja Bősze Ádám, a sorozat házigazdája.
- Január 22-én, a magyar kultúra napján, pénteken este 19 órakor kerül sor az első hangversenyre ingyenes online közvetítés formájában. Két szólóhangszeré lesz a főszerep, az A-dúr rondóban (D 438) a hegedűé, az Elszáradt virágok-variációkban (D 802) a fuvoláé. Schubert több esetben megtette, hogy egy korábbi dalciklusából kiemel egy dalt, és új kompozíciót formál belőle. A szép molnárlány című dalciklus 18. dalából született meg a Bevezetés és variációk fuvolára és zongorára, a vonószenekari változat Ludmány Emil munkája. Az est szólistái Oross Veronika fuvolaművész és Pilz János koncertmester, hegedűművész.
- Február 26-án, pénteken este 19 órakor szintén online vehetünk részt az előadás-sorozat második alkalmán. Ekkor a szerző egyik legjelentősebb vonósnégyese, a Halál és a lányka (D. 810) vonószenekari változatát hallhatjuk.
- Március 26-án, pénteken este 19 órakor hallhatjuk a bérletsorozat harmadik koncertjét. Ekkor az Arpeggione-szonáta (D 821) hangzik el Krähling Dániel brácsaművész és a zenekar előadásában.