Az elmúlt években a kortárs magyar irodalom olyan neves képviselőit látta vendégül az Arcus Temporum Pannonhalmi Művészeti Fesztivál, mint Krasznahorkai László, Takács Zsuzsa, Tolnai Ottó, Marno János. 2022-ben, nyolcvanadik születésnapján Nádas Pétert köszöntötték a fesztivál díszvendégeként. Idén az augusztus 25-én kezdődő háromnapos fesztivál irodalmi vendége Barnás Ferenc lesz.
Barnás életútja egyfajta rendhagyó zarándoklat. Az író a munka világában – múzeumi teremőr és utcazenész is volt, máskor pedig zenesztétikát tanított az ELTE-n – és fizikailag is nagy utat járt be. Lelki síkon azonban talán még messzebbre – vagy mondjuk így – mélyebbre jutott. Nem véletlen tehát, hogy a Pannonhalmi Főapátság őt kérte fel a zarándoklat témája köré épülő Arcus Temporum Művészeti Fesztivál irodalmi díszvendégének.
Barnás Ferenc augusztus 25-27. között izgalmas beszélgetésben osztja meg – ahogy a program címében is szerepel – (élet)úti tapasztalatait. Gyerekkora egyik meghatározó élményei a búcsúk. Kegytárgykészítő édesapját sokszor kísérte el Csatkára, vagy Keszthelyre, ahol szentképeket, rózsafüzéreket árultak. Ilyenkor volt, hogy a templom kövén aludtak.
Ifjúságának megpróbáltatásaira is tisztán emlékszik. Gyárakban, bányákban, építkezéseknél, vagonkihordásoknál dolgozva, egyik helyről a másikra hányódva élt, saját magát keresve. Később különféle tanulmányokat folytatott és hosszabb-rövidebb időszakokat töltött el külföldön. „Ekkor már többé-kevésbé tisztában voltam azzal, hogy bizonyos szempontból egy rendhagyónak tekinthető zarándokút meghatározott szakaszait járom” – mondja Barnás Ferenc. Majd hozzáteszi: „Utam elején leginkább a sorsommal szembeni kiszolgáltatottságomat és tehetetlenségemet éreztem, szinte semmi ellenszerem nem volt gyarlóságaim és hibáim ellen, egy nagyon mélyen belém gyökerezett vigasz-fajtát leszámítva, ami így szólt: másoknak az enyémnél sokkal nehezebb a sorsa. Ez amolyan felhajtóerő lett.”
Kereső embernek tartja magát, aki ténylegesen és átvitt értelemben is állandóan úton van. Ahhoz, hogy ebből az úton levésből aztán zarándoklat váljon állhatatosság, kitartás és szerencse kell. „Végtére is e Földön így vagy úgy, de mindannyian zarándokok vagyunk, ha megértettük, hogy saját életünk felett, alatt, azon túl van valami, amihez rejtett és titokzatos módon közünk van” – fogalmaz. Ennek felismerésével a nehézségek és megpróbáltatások, amelyekkel utunkon szembesülünk, lelki fejlődésünk és tisztulásunk katalizátorai lesznek. „Életünk örömről örömre, szenvedésről szenvedésre transzcendens perspektívákat nyerhet. Fontos helyzetekben és pillanatokban tisztánlátók leszünk. Ha csak pillanatokra is, ha csak rövid időszakokra is, tisztánlátók leszünk. Ebből építkezni lehet.”
Ezekről a megéléseiről is beszél majd Pannonhalmán a szerző, akinek Bagatell című művét Seress Zoltán Jászai Mari-díjas színművész felolvasószínházi előadáson kelti életre, Mispál Attila rendezésében az Arcuson. A könyv ugyancsak reflektál a fesztivál idei témájára, hisz a zarándoklat allegóriájaként is olvasható. Ahogy az összes program valamiféleképp ehhez a fogalomhoz kötődik.
Barnás Ferenc számára a hely, ahol éppen dolgozik, mindig nagy szerepet játszik a munkájában. Az Írórezidencia vendégeként rendkívül fontos két hetet töltött el Pannonhalmán. „Tavaly ősszel, a rezidencia megkezdése előtt lelkileg fel kellett készítenem magam arra, hogy méltó legyek a pannonhalmi két héthez. Ez most sincs másként. Nagy várakozással tekintek utam elé.”
Az Arcus öt komolyzenei koncertjét a zenei-művészeti vezetők, Győri Noémi és Madaras Gergely úgy állították össze, hogy mindegyike a zarándoklat egy-egy állomásához kapcsolódik. A hangversenyeket Barnás Ferenc gondolatai kísérik, aki bízik abban, hogy a regényeiből kiválasztott szövegrészletek harmonikusan illeszkednek majd a koncertek ívéhez. A kortárs észt zeneszerző, Arvo Pärt darabjai és a klasszikus mester, Joseph Haydn kamara-, kórus- és zenekari művei lépnek ezúttal párbeszédbe. A korokon átívelő zenei utazást Bősze Ádám, a fesztivál házigazdája egyedi hangvételű zenetörténeti előadása teszi teljessé.
A spirituális programokon bencés szerzetesek közös gondolkodásra hívják a közönséget arról, mit jelent zarándokúton lenni. A képzőművészetben pedig felfedezhetjük, miként válik a zarándoklat fiatal alkotók munkája által művészeti témává.
Az Arcus Temporum programjai elérhetők a fesztivál honlapján