Idén nyáron immár nyolcadik alkalommal rendezik meg a Fesztivál Akadémia Budapestet, amelyre a legkiválóbb hazai és nemzetközi művészek érkeznek évről évre. Július 14. és 23. között 60 sztárszólista, 25 ország 100 egyetemista diákja, 190 tizennyolc év alatti magyar fiatal, valamint 80 zenepedagógus lesz aktív résztvevője a fesztiválnak. Az idei programokról, újdonságokról és a fellépőkről az alapító művész házaspárt, Kelemen Barnabást és Kokas Katalint kérdeztük.
– Milyen koncepció alapján állították össze a programot?
Kelemen Barnabás: Mindig az álmaink vezérelnek minket, évekre előre gondolva a legnevesebb szólista művészbarátainkkal fixáljuk az időpontokat, de idén először felkértünk két szimfonikus zenekart is, a Concerto Budapestet és a Pannon Filharmonikusokat, velük tulajdonképpen „kamarazenélni” fogunk két grandiózus, 3 félidős esti hangversenyen a Zeneakadémia Nagytermében. A versenyművek – Mozart Sinfonia Concertantéja, Beethoven Hármasversenye, Brahms Kettősversenye, illetve Bartók versenyművei – mind a legmagasabb szintű kamarazenék, a szólisták és a zenekar, valamint a zenekar egyes szólamai is állandó párbeszédben állnak egymással.
– Milyen egyéb újításra lehet számítani?
KB: Együttműködünk egy rendkívül sikeres, országos mesterkurzus-sorozattal, amelyet Kati szülei szerveznek immáron 24 éve. Ennek keretében 150 tizennyolc év alatti gyermek kap személyenként 6 egyéni órát a Bartók Konziban, és 80 pedagógus részesül 30 pontos akkreditált ingyenes továbbképzésben. Emellett 110 egyetemista diák érkezik a FAB mesterkurzusaira, közülük mindegyik 4 egyéni órát kap a csoportos kamarafoglalkozásokon túl. A tíz nap folyamán több mint 1000 nyilvános, egyéni óra látogatható. A Halász Ferenc Országjáró Tehetségkutatóinkon még 40 zenész gyermek kapott különdíj gyanánt lehetőséget a részvételre.
– Kik tartják a mesterkurzusokat?
KB: A fesztiválon fellépő magyar és külföldi szólista művészek tanítanak a Zeneakadémián, ezzel párhuzamosan a kisebbeket a Bartók Szakiskolában hazánk nagyhírű alap-, közép- és felsőfokú pedagógusai oktatják. Büszkék vagyunk arra, hogy idén először Marton Éva is velünk tart, és operaműhelyt visz a fesztivál egész ideje alatt, 8 énekessel. Kurtág György mester a Kelemen Kvartett közreműködésével Bartók Béla 4. Vonósnégyesével foglalkozik a Budapest Music Center nagytermében, folytatván az anno online is streamelt intenzív, 12 órás mesterkurzusukat a 3. és 6. kvartettet követően.
Kokas Katalin: Kurtág Gyuri bácsi órái a tőle megszokott-megszokhatatlan intenzitással zajlanak. Ő egyesíti a zeneszerző, a kamarazenész és az érzékeny művész nézőpontját is. Az Ő tudása által megsejthetjük, hogy Bartók, az adott művet komponálva mit érezhetett fontosnak az összefüggésekre rámutatva. A 97 éves mester az óra végén üde frissességgel teszi fel a kérdést: mikor folytatjuk? A Vele való műhelymunka életünk legfontosabb állomása, melyet kötelességünk és vágyunk is megosztani a diákokkal, a művészekkel és a közönséggel is.
– Milyen zeneszerzők és témák határozzák meg a programkínálatot?
KB: A két zenekari koncert meghatározó újdonság, és egyben a fesztivál elejének és végének pillére is. A Bartók-napon július 22-én este 7 órától négy versenyművet ad elő négy szólista-karmester, akik szinte felváltva dirigálják egymást. Napközben természetesen több kamaraműve is elhangzik.
Július 15-én a Schubert korához köthető szalonhangulatot, a „Schubertiádát” fogjuk megidézni a Zeneakadémián. Július 17-e a kortárs zenéé a BMC-ben. Fiatal, de már híres magyar zeneszerzőktől hangzik el egy-egy Fesztivál Akadémia Budapest felkérésére komponált ősbemutató mű, este 7 órai kezdettel. Balogh Máté, Bella Máté, Varga Judit, Tornyai Péter-tételek 50 percben. Ezen a napon reggel 10-13 óráig Kurtág György mesterkurzusát ne hagyják ki! Ligeti, Eötvös, Kurtág, Sáry, Dubrovay, Eredics, Pertis, Bartók művei is felcsendülnek.
Július 19-én a „Fiatal Tehetségek Napján” a FAB egyetemistái és a 18 év alatti gyermekek legjobbjai lépnek fel a Zeneakadémián az egész napos, óránkénti ingyenes, 40 perces koncerteken. A Nagyteremben július 19-én este 8 órai kezdettel a már híressé vált, Ascher Tamás rendezte előadás, Stravinsky A katona története zenés-színházi produkció látható ismét – Molnár Piroskával, Bezerédi Zoltánnal, Ifj. Vidnyánszky Attilával és Kelemen Hannával. Ez immáron az országos turnéjuk 10. állomásának megkoronázása. A koncert 2. félidejében Beethoven F-dúr Románca Hagai Shahammal, Mozart Zongoraversenye Shai Wosnerrel és a FAB-diákok kamarazenekarával csendül fel.
Sétanapjainkon a Magyar Nemzeti Múzeum, a Szépművészeti Múzeum, a Liszt Múzeum, a Terror Háza Múzeum, a Magyar Zene Háza, az ELTE Egyetemi Könyvtár tereiben csendül fel a muzsikaszó. Méghozzá Perényi Miklós, Várjon Dénes, Simon Izabella, a Szent Efrém Férfikar is fellép megannyi művész mellett. A július 18-i múzeumnapunk különleges fináléjaként a Széchenyi fürdőben a Söndörgő és hat csellista zenél a parton, amit a közönség a vízben vagy a nyugágyakon hallgathat.
A fesztivál zárónapján, július 23-án a Viva „La Gitane” című koncerttel várjuk az érdeklődőket, amelyet a cigányzenei kultúra tiszteletének szentelünk. Vilde Frang és a FAB-művészek Brahmsot, ugyanakkor Roby Lakatos, a Parno Graszt, Szalóki Ágnes, a Söndörgő a cigányzene megannyi ősi dallamát viszi színre. A zene mellett az irodalom és a képzőművészet is fontos szegmense a fesztiválnapoknak.
– Mivel várják a legfiatalabb közönséget, a gyerekeket?
KK: Július 16-án, vasárnap reggel 10 órától családi napot tartunk a Margitszigeten. A délelőtt a gyerekkoncerteké, hangszersimogató, kézműveskedés, táncház a Kőke Tánc Gyerektáncházzal, János Vitéz Vecsei H. Miklóssal kora délután a Kristály Szintér előtt a fűben. A délután ifj. Vidnyánszky Attilával és SZFE osztályával folytatódik, 5-7-ig színházi előadás látható a Kristály Színtérben. Vasárnap este 8 órától azonban „kiöntünk a mederből”, és jön a fusion, jazz Borlai Gergővel, a Söndörgővel, meg tangó, népzene – 800 fiatalt várunk a Kristály Színtér mögé a szabadtéri pörgős, könnyűzenei koncertre. Azt követi a magyar táncház Pál István Szalonna és Bandájával, Berecz István táncossal. Remélem, rengetegen leszünk!
– Milyen kapcsolatot ápolnak a fellépő művészekkel?
KB: Többségben régóta jó barátaink, akár 20 évre visszatekintő kapcsolatok, de minden évben egy-egy újonnan megismert művészt is hívunk, idén egy olyan kürtöst, aki a Mahler Chamber Orchestrában játszik.
KK: Olyannyira ismerjük őket, hogy sokszor tisztában vagyunk a hétköznapi szokásaikkal is, odafigyelünk rájuk, és tiszteletben tartjuk a próbarend megalkotásakor is az életritmusukat. Természetesen gondosan megválasztjuk, hogy milyen műveket ajánljunk számukra.
KB: Érdekes pszichológiai játék az ily kaliberű szólistaművészeket a művekben összetenni. A tökéletes egymásra hangolódás a színpadon egy csoda, a földi mennyország érzetét kaphatja a hallgatóság csakúgy, mint akik a színpadon zenélnek. Ezekért a pillanatokért érdemes élni, ezért érdemes küzdenünk. Akár egyetlen ilyen pillanat is felemelhet, és átvihet minket egy másik dimenzióba.
KK: A fesztiválszervezésünk 15 éves múltra tekint vissza. Igazi művészbarátságok, szerelmek, családok születtek az itt kötött ismeretségekből. Emellett számos nemzetközileg jelentős CD- és koncertfelvétel is készült a FAB „gyermekeként”. Kizárólag művészi minőség alapon hívjuk meg a közreműködőket, semmi más nem számíthat. A szólisták, akik egymagukban is megtöltenék akár a Müpa nagytermét, nálunk egyetlen műben is többedmagukkal kamaráznak. Azt hiszem, nyugodtan kimondhatjuk, a 10 nap alatt többször is fellépő 60 nemzetközileg elismert sztár egy teljes évadát is elvinné bármely híres koncertteremnek a világon.
– Mit jelent önök számára a Fesztivál Akadémia?
KB: Egyik kollégánk nemrég úgy fogalmazott, hogy ez az ötödik gyermekünk. Egész évben foglalkozunk vele, egyszerre passzió és misszió.
KK: Életforma, melyben együtt lélegzünk reggeltől estig. Kis csapatunk van, de mindenki a lelkét teszi bele a mindennapokba. A fesztivál pedig a gyümölcse a létformánknak, és ezt szerintem érzi a közönség is. A 10 nap esszenciája annak, ami valójában egész évben zajlik.