60 év a színpadon. Tízezernél is több fellépés. Aranylemezek, életműdíjak. Teltházas koncertek. De hogyan kezdődött a történet? Hogyan lett a Balettintézet növendékéből az ország egyik legismertebb hangja, a magyar pop- és rocktörténet egyik legendás alakja? A 77 éves Horváth Charlie 77 sztoriban meséli el az életét és pályájának meghatározó állomásait.
Exkluzív kötettel rukkolt elő a hazai könnyűzene-történet ikonikus alakja. Charlie élő legenda, aki nem csupán hazánkban, hanem világszerte kiemelkedő életművet tudhat magáénak. Az idén 77 éves zenész valóságos bombaévvel készül. A különös évszámmal bíró évében járó alkotó a Magyar Zene Házában nyitotta évadát, ahol a Charlie 77 című könyvének bemutatója után intim hangulatú, bensőséges zenei utazásra invitált minden érdeklődőt kollégáival.
Az utóbbi években megért arra az idő, hogy valamilyen módon elkezdjük összegezni az elmúlt időszak meghatározó könnyűzenei palettáját. Nem csak a publicisztika kezdte el felfedezni magának a 20. század második felének korszakalkotó zenei műhelyeit és alkotóit, hanem a tudomány is. Egyre több a popkultúrával, különösen a könnyűzene-történettel foglalkozó tanulmány kiadvány látott napvilágot az elmúlt években, illetve egyre több fiatal is kezdett figyelni a „hőskorra” és „a legendákra”. Így van ez a monográfiák, memoárok, múltfeldolgozó könyvekkel terén is, amelyek inkább az újságíráshoz közeli stílusban közvetítik a lokális zenei színtér fontos íveit és narratíváit. Egyre több olyan zenészmemoár jelenik meg, amelyek a múlt század második felének kiemelkedő áramlataiba vezetnek be.
A Troubadour Books által kiadott Charlie 77 exkluzív életrajzi kötet, amelyben számos olyan sztori, benyomás, emlék, kortörténeti érdekesség található, amelyek szinte teljesen ismeretlenek voltak eddig a nagyérdemű számára. A Liszt Ferenc-díjas Charlie, eredeti nevén Horváth Károly a magyar zenetörténet fontos alakja, akinek nevéhez számos stílus és műfaj társul. A rock, a blues, a soul, a funk egyaránt jelen van művészetében, hitelességgel fuzionálva. Onódon született, majd négyéves volt, amikor családjával együtt Budapestre költözött. Markó Iván évfolyamtársaként a Balettintézetbe járt, hiszen táncművésznek készült eredetileg.
1967-ben kapcsolódott be hivatalosan először a rock-véráramba, amikor is a Decca nevű együttes tagja lett. A zenekar később az Olympia nevet kapta. A formáció számos helyen fellépett az országban, valamint Belgrádban is adtak koncertet. Filmes szereplést is magukénak tudhattak viszonylag korán: Bacsó Péter kultikus filmjében, a Kitörés című produkcióban tűntek fel. A filmben Oszter Sándor alakította a főszerepet. A Kitörés talán kevésbé ismert film, mint sok kortársa, azonban hihetetlen erejű és üzenetű narratíva a korszak hangulatáról, lehetőségeiről. A szereplők között feltűnik többek között Liska Tibor is, a kor értelmiségi szubkultúrájának egyik közismert ellenzéki alakja. Az Olympia nem sokkal a forgatás után 1970-ben feloszlott, belső ellentétek miatt.
Ezután Charlie kisebb időt töltött Afrikában. Érdeklődése ekkor fordult erőteljesen a funk és a soul irányába. A 70-es évek második felében Tátrai Tiborral együtt csatlakozott az új felállású Generálhoz. Az új Generál, amelyben az első korszak vokálos hangzását a funkos vonal váltotta mérföldkő a hazai zenetörténetben. A tagok között az imént említett két „harcos” mellett szerepelt Novai Gábor, Várkonyi Mátyás, Solti János és Póta András. Charlie ebben a szövetségben nyúlt elsőként hazánkban a kongához, főként afrikai tapasztalatai nyomán. A zenekar három nagylemezt is készített, számos sodró erejű nemzetközi arénaszereplés mellett. Olyan ikonikus számok fűződnek hozzájuk, mint például a Sétálunk az utcán, A zenegép vagy a Könnyű álmot hozzon az éj. A Generál 1979-ben oszlott fel.
A Generál-évek után ismét külföld következett az előadó életében, olyan helyszínekkel, mint például Spanyolország, Norvégia, Japán vagy éppen az Egyesült Államok. 1990-ben tért haza, majd újra megindult nagy ívű karrierje itthon, egy erős irány- és stílusváltással, a korabeli újításokat és változásokat hitelesen adaptálva. Csatlakozott a Tátrai Bandhez, amely a hazai zenetörténet szintén mérföldkő súllyal bíró, máig ható és élő vibrációval rendelkező zenekara, ugyanakkor soha nem látott siker indult szólókarrierjében is. Tíz nagylemezt adott ki, olyan emblemtatikus dalok fűződnek ehhez a periódushoz, mint például a New York, New York, az Utazás az ismeretlenbe, a Hajnali szél, a Jég dupla whiskey-vel, a Nézz az ég felé vagy a Skandináv éjszakák. Charlie örök fiatal, a mai napig aktív, szívesen dolgozik együtt fiatal alkotókkal, mindenhol teltházas koncertek ölelik munkásságát és csakis rá jellemző stílusát.
A Zene Házában megrendezett életművét feldolgozó könyvbemutató után koncert követett. Ez alkalommal olyan közelségből mutatta meg arcát most Charlie, ahogyan eddig aligha. Egészen közeli megvilágításban közvetítette csakis rá jellemző énekhangját és dallamvilágát, populáris és kevésbé ismert dalait. Sok izgalmas eseménnyel érkezik idén még az előadó, ezt a vibráló évadot pedig az októberi arénakoncert keretezi majd.