A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara – más néven a Rádiózenekar – 80 éve meghatározó szereplője a zenei életnek Magyarországon és nemzetközi szinten is. Blogunkban A muzsika hullámhosszán című, a jubileum alkalmából megjelent kötet írásaiból válogatunk. Cikkünkben azt idézzük fel, kik tartoztak története során a Rádiózenekarhoz.
A Rádiózenekarnak jelenleg 96 tagja van, de a létszám a zenekar 80 éves története során sokat hullámzott. Az alakuláskor 70 főt számlált az együttes, és volt idő, amikor 110 fölötti volt a létszám. Jelenleg egy koncertmestere van a zenekarnak, ő Oláh Vilmos Liszt-díjas hegedűművész, ám voltak időszakok, amikor három, sőt, négy koncertmester is dolgozott az együttesnél. Csak néhány név, akik korábban betöltötték ezt a posztot: Tátrai Vilmos, Ney Tibor, Országh Tivadar, Ramor Ervin, Simor András, Hidy Péter, Várkonyi István, Bálint Mária, Andrássy Pál, Falvay Attila, Line Ildikó.
A fúvós szólamok – fuvola, oboa, fagott, klarinét – jelenleg 4 muzsikusból állnak, kivétel a kürtösök és a harsonások, ahol 5 zenész szolgál, valamint a tubát egyedül megszólaltató Vida Róbert. Ugyancsak 4-en vannak az ütőhangszeres művészek, és Bábel Klára személyében van a zenekarnak hárfása is. A nagybőgősök 7-en, a csellisták 10-en, a brácsások 11-en vannak.
Az első hegedűszólamban 16-an, a második hegedűszólamban 14-en dolgoznak. Óriási kincs, hogy a Rádiózenekar gyakran léphet fel testvéregyütteseivel, a Magyar Rádió Énekkarával és Gyermekkórusával. A Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek elnök-karmestere Vásáry Tamás, állandó karmestere Kovács János, vezető karmestere pedig Riccardo Frizza.
A muzsika hullámhosszán című kötet ide kattintva vásárolható meg.