Zongora, hegedű és orgona társul a szimfonikus zenekarhoz a Kodály Filharmonikusok Debrecen május 5-i hangversenyén. A koncert a Felfedezések sorozat része, márpedig felfedezésekből ezen az estén nem lesz hiány: kiváló fiatal pályakezdő művészeken kívül egy sajnálatosan mellőzött magyar zeneszerző szinte ismeretlen kompozíciójával is találkozhatunk.
Ez a zeneszerző a száztizenöt éve született és harminc éve elhunyt Veress Sándor, aki Kodály és Bartók nyomán elindulva fontos gyűjtésekkel járult hozzá a Kárpát-medence népzenekincsének megmentéséhez. E két mester iskolájából került ki a Zeneakadémiáról zeneszerzőként és zongoraművészként, majd közvetlen segítőjük lett a népzenekutatásban, illetve Kodály utódja a zeneszerzés szakon, ahol Ligeti és Kurtág is tanult nála.
A kommunista hatalomátvétel után, 1949-ben Svájcba emigrált, ahol jelentős zeneszerző-iskolát nevelt ki maga körül: ottani tanítványai is a nyugat-európai kortárs zene meghatározó alakjaivá váltak. A rendszerváltás után könyvek, tanulmányok, koncertek, lemezek hozták vissza a zeneélet vérkeringésébe művészetét, de alkotásai sajnos ma sem képezik részét a hangverseny-repertoárnak. Pedig lenne miből választani.
Ezt az adósságot segít törleszteni ez a koncert, amelyen Veress Sándor magyarországi korszakának egyik legjelentősebb alkotása, a Hegedűverseny hangzik el. Barátjának, Végh Sándornak ajánlotta, és zongorakíséretes változatban vele is mutatta be a harmincas évek végén Hollandiában.
Különleges darab, magával ragadó temperamentummal, egyéni hanggal, a Bartók-hegedűversenyhez hasonlóan népzenéből táplálkozó dallamossággal, lírai-nosztalgikus atmoszférával. A szólista a Junior Prima díjas Osztrosits Éva lesz, aki rendkívüli odaadással és művészi felelősséggel már eddig is nagyon sokat tett a 20. századi és kortárs repertoár éltetéséért, kamarazenészként és szólistaként egyaránt.
A Veress-művet a francia késő romantika emblematikus alakjának egy-egy alkotása keretezi, Kollár Imre vezényletével: Camille Saint-Saëns mindössze három hét alatt komponált, de máig legnépszerűbb 2. (g-moll) zongoraversenyének szólistájaként az ifjú Varga Gergő Zoltánt hallhatjuk, akinek pályája dinamikusan ível felfelé, mióta első díjat, valamint különdíjat nyert a 2016-os Országos Cziffra György Zongoraversenyen, illetve második, később első helyezést ért el a bécsi Nemzetközi Bartók Béla Zongoraversenyen. A koncert második részében felcsendülő, méltán híres 3. (c-moll) szimfóniában („Orgonaszimfónia”) pedig a Kodály Filharmonikusok Debrecen fő-zeneigazgatója, Somogyi-Tóth Dániel csatlakozik a kiváló együtteshez a műnek különleges hangzást kölcsönző billentyűs hangszer játékosaként.