Újra tombol a kánikula, és legszívesebben mindig vízparton ülnénk, minden kötelességtől távol, minden teendőt, munkát kiiktatva, szabadon, mint a sulis vakációt töltő gyerekek. Mint minden nyáron, ezúttal is hozunk egy kis időutazós filmajánlót érdekességekkel. Pörgessük fel ezúttal kedvenc ifjúsági filmjeinkkel a nyári szezont!
Aki a fagylaltját maga méri!
Csukás István egyik legnépszerűbb és legkedveltebb ifjúsági regényének, a Keménykalap és krumpliorrnak adaptációját televíziós filmként forgatták 1973-ban. Az iskolai vakáció mintegy előlegzéseként vetítette a televízió a nagy sikerű négyrészes családi sorozatot 1974 májusában. Az olyan kultfilmek, mint például a Nápolyt látni és…, a Hamis Izabella, a Gyula vitéz télen-nyáron rendezője ezúttal is anyagára lelt a művel, többek között olyan alkotótársak közösségében, mint Ráday Mihály operatőr vagy Kardos G. György forgatókönyvíró.
A produkcióból később egy egész estés mozifilm vágat is készült, amelyet 1987 augusztusában mutattak be. A generációk által ismert és szeretett film mára már igazi klasszikus. Eredetileg Major Tamást kérték fel Bagamérire, aztán mégis Markos József – mindenki által ismert nevén Alfonzó – alakította a szerepet, aki eleinte húzódozott a vállalástól, mert tartott attól, hogy fogja bírni türelemmel a sok gyermekkel való közös munkát. Több interjújából is tudható, félelmei hamar elillantak, sőt fergeteges, gördülékeny élménynek bizonyult a közös munka. Alakításáért Hollywoodban a Prix Jeunesse-szel jutalmazták, ám a személyes átvételre méltó körülmények között már nem kerülhetett sor a korabeli politikai blokk miatt.
„Amikor megindult a Keménykalap és krumpliorr forgatása, féltem a gyerekszereplőktől, ami alaptalan volt, mert az öt srác teljesen lehengerelt. Sok felnőtt szégyelli, hogy tetszik egy régi mese, pedig nem szégyen. (…) Ez a film az én álmaimat játszotta el és valósította meg” – Alfonzó.
Sárga villamos, #miénkittatér
A Miskolc és Lillafüred környezetében forgatott hatrészes televíziós sorozat, az Utánam srácok Berkes Péter azonos című regénye nyomán készült 1974 nyarán. A Fejér Tamás által rendezett produkció bemutatójára 1975-ben került sor és rendkívül nagy sikernek örvendett. A film renoméjához nagyban hozzájárult a korszak egyik legsikeresebb együttesének, a Generálnak az Utánam srácok című slágere, amelyben egy egész korszak életérzése, közösségi hangulata és fiatalos szabadságélménye sűrűsödik össze. Az időszak ismert gyermekszínészei szinte mind szerepel a filmben, Jelisztratov Szergej, Kiss Gabriella, Kovács Krisztián vagy Berkes Gábor. A felnőtteket pedig többek között Juhász Jácint, Almási Éva, Balázsovits Lajos vagy Szabó Éva, az Ezek a fiatalokban ismertté vált színésznő alakítja.
„Az Utánam srácok című film – mondja Berkes Péter író – mai gyerekekről szól. Erős fiúkról, akik csak az ököljogot ismerik, és olyanokról, akik az értelmes, szép játékot szeretik. Vagyis: két egymástól különböző természetű és adottságú társaságról, akik küzdenek egymás ellen. Valójában nem igazi ellenségek, hiszen egykorúak, egy iskolába járnak, néhányan közülük ugyanabban az osztályban tanulnak. Egy lakótelepen élnek, s a játszótérért harcolnak. S mindegyik saját eszközével küzd a győzelemért. Lada Jocóék legtöbbször öklüket használják, Bogdán Andrisék az eszüket. (…) Pedig a legfontosabb – s ez a hatrészes történet mondanivalója – az egyéni képességek felismerése.” Pajtás, 1974/ 37. 14.
Szeleburdiéknál
Bálint Ágnes Szeleburdi család című regényének nagyjátékfilmes adaptációját 1981-ben forgatták. Az eredetileg gyereknaplónak íródott alapműből a filmrendező a szerzőnővel közösen alkotta meg a forgatókönyvet. Palásthy György rendező, akinek nevéhez olyan ikonikus filmek kapcsolódnak, mint az Égigérő fű vagy a Hahó öcsi, pazar alkotógárdát szervezett a produkcióhoz, olyan nevekkel, mint például Tamássy Zdenko zeneszerző, Kardos Sándor operatőr, Drahota Andrea, Ernyei Béla, Csákányi László, Máthé Erzsi, Balázs Péter, Mányai Zsuzsa, a legifjabbak között pedig mint Ullmann Mónika vagy Ábel Anita. A rendkívül szűkös, determinált és nyomasztónak ható körülmények ellenére a cifra nyomor és az életöröm mindent felülíró pozitív energiája érvényesül ebben a korlátlan mennyiségben újranézhető klasszikusban – nem csak gyermek lelkületűeknek!
Források:
- Wikipédia
- Arcanum Digitális Tudománytár
- NFI