Ha már legutóbb a világ talán legértékesebb, hamarosan a Christie’snél kalapács alá kerülő magángyűjteményét mutattunk be itt a Senki többet? blogban, most folytassuk a sort egy másik kollekcióval: ennek nagyjából négyszáz darabja a Sotheby’s árverésein lesz majd elérhető, ám szemben az előbbiért várt egymilliárd dollárral ezért „csak” 50 millió dolláros összbevételt terveznek. Pedig ebben sem akármilyen remekművek találhatók.
Ha egyszer valamikor az 1970-es évek elején San Franciscóban nem késik hosszú órákat egy repülő indulása, akkor lehet, hogy az egyik leggazdagabb hongkongi ingatlanbefektető családból származó Joseph Hotung (1930–2021) soha nem válik műgyűjtővé. A járatkésés miatt azonban, hogy elüsse a várakozás idejét, betért egy régiségboltba, ahol megpillantott néhány, a Csing dinasztia (1644–1912) idejéből származó kínai jáde-tálat.
Megvásárolta őket, és innentől nem volt megállás: az 1990-es évektől Londonban élő üzletember haláláig nemcsak hatalmas, de egyúttal rendkívül szerteágazó kollekciót halmozott fel, amelyben egyformán szerepeltek távol-keleti régiségek és impresszionista festmények, régi francia ezüsttárgyak és angliai bútorok.
Hotung a gyűjtés mellett jelentős jótékonyságáról is ismert volt: a londoni British Museumnak adományozta például hatalmas kínai jade- és porcelángyűjteményét, amelyet a róla elnevezett kiállítótermekben lehet megtekinteni (de komoly szakmai kapcsolatai voltak a New York-i Metropolitan Museum of Arttal és az Asia Societyvel is). Filantrópiája is nyilván közrejátszott abban, hogy II. Erzsébet királynő 1993-ban lovaggá ütötte.
Sir Joseph Hotung tavaly hunyt el, és hagyatékából most a Sotheby’s fog elárverezni kereken négyszáz darabot: előbb október 8-án és 9-én Hongkongban, majd december 7-én és 8-án Londonban. Az első aukción természetesen főleg az ottani érdeklődésre inkább számot tartható távol-keleti tárgyakat kínálják majd, többek között egy 11–12. századi aranyozott Avalokiteshvara-szobrot a délnyugat-kínai Dali Királyságból (becsült értéke 1,8–2,3 millió font), vagy az egyik legismertebb és legkeresettebb kínai festő, Csi Paj-si (Qi Baishi, 1864–1957) egy 1920-as években festett, több darabból álló, egyenként 2,8 méter magas tekercskép-sorozatát (1,8–3 millió font). De licitálni lehet majd 13. századi, hal alakú, kék-fehér porcelántégelyre (2–2,5 millió font), egy a Ming dinasztia (1368–1644) idejében rózsafából készült, összecsukható utazó karosszékre (1–1,5 millió font), vagy éppen régi, illetve modern kínai tusfestményekre is.
A londoni árverésen a gyűjtemény európai eredetű része kerül majd kalapács alá. Itt olyan különleges alkotásokért lehet majd harcba szállni, mint például Edgar Degas-nak 1874-ben a festő Édouard Manet öccséről, Eugène-ről készített portréja, amelyet Degas nászajándékként adott a férfinak annak Berthe Morisot festőművésszel kötött házassága alkalmából (becsérték 4–6 millió font). De ugyancsak a gyűjtő impresszionista anyagából való a francia nabis festőcsoportba tartozó Édouard Vuillard egy elegáns úriembereket ábrázoló, most először árverésre kerülő csoportképe (2–3 millió font), vagy olyan régebbi alkotók munkái, mint például Frans Hals egy portréja, vagy a 18. századi spanyol festő, Luis Meléndez egy csendélete.
A londoni anyagban szerepelnek Hotung angol bútor-, illetve francia ezüst-kollekciójának darabjai is. Ebben mások mellett olyan különlegességek is vannak, mint például a III. György király (1738–1820) könyvtárába 1765 körül készült faragott mahagóni fotel-pár (80.000–120.000 font), vagy a szintén neki készített két darab ezüst kandeláber (400.000–600.000 font).