A Szent István Filharmonikusok 70 éves jubileumi hangversenyei megidézik Záborszky József lánglelkű zenepedagógus szellemét, aki 1954. szeptemberében, az akkori nevén I. István Gimnázium 16 amatőr diákjából alapította meg azt az együttest, amely mára jellegzetes arculattal bíró, egyedülálló nemzeti értéket képviselő, állami fenntartású zenekarrá vált.
A társulat gyökereit megőrizte, mára nagyon erős, mindenki számára nyilvánvaló identitása a művészettel való nevelés lett. Különlegesen eredményes zenekarépítő, zenekari képzést nyújtó tehetséggondozó programja, másrészt rendkívül színvonalas a felnövekvő generációk kulturális nevelése a Pastorale családi programsorozaton és a Felfedezőúton ifjúsági sorozaton keresztül.
A Szent István Zenei Műhelyben a világon egyedülálló módon fonódik össze egy köznevelési intézmény, a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola pedagógiai programja, a Szent István Zenei Műhely tehetséggondozó tevékenysége és egy hivatásos szimfonikus zenekar, a Szent István Filharmonikusok mindennapi munkája, hidat teremtve az iskolapad és a professzionális muzsikus pálya között. Záborszky József örökségét Záborszky Kálmán, a Szent István Filharmonikusok ügyvezetője (a Szakgimnázium korábbi igazgatója), valamint a Szakgimnázium és Művészeti Iskola jelenlegi igazgatója, Makovecz Pál viszik tovább.
Az első jubileumi hangversenynek szeptember 28-án a Zeneakadémia ad otthont, az Erkel, Mosonyi, Liszt és Bartók remekműveiből álló első részt követően Kodály Zoltán ikonikus opusza, a Budavári Te Deum hangzik el Váradi Zita, Megyesi Schwartz Lúcia, Szappanos Tibor és Kovács István, valamint a Szent István Király Oratóriumkórus közreműködésével, vezényelnek: Horváth Gábor, Ménesi Gergely és Záborszky Kálmán.
A második jubileumi koncerten – október 13-án a Budapest Kongresszusi Központban – igazi zeneünnep lesz, hiszen a zenekar mellett kisebb-nagyobb produkciókban bemutatkozik a Szent István Zenei Műhely tízennégy együttese: a műsorfolyamban több száz énekes és hangszeres muzsikus lép a pódiumra generációkon átívelően.
A 2024/25-ös jubileumi évad bérletei már megvásárolhatók. A Stephanus bérlet első koncertjén Liszt Ferenc Krisztus oratóriumát adják elő október 27-én a Müpában. Közreműködnek: Váradi Zita, Schöck Atala, Szappanos Tibor, Fátrai János, Szalai Ágnes, Kovács István, a Nemzeti Énekkar és a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Gyermekkara, vezényel: Somos Csaba.
November 10-én indul a Téli bérlet a Vigadóban, ahol Goldmark, Glazunov és Mendelssohn csodálatos művei csendülnek fel. Közreműködik Koppándi Jenő (hegedű), vezényel: Horváth Gábor. A Gaudeamus I. különleges estét ígér, vezényel és hegedűn közreműködik: Baráti Kristóf. Mozart: Esz-dúr Sinfonia concertante, és Csajkovszkij: V. (e-moll) szimfóniája november 17-én a Zeneakadémián hallható, közreműködik: Szűcs Máté (brácsa).
„Az ünnepi hangulat a teljes szezont áthatja. Népszerű bérletes előadásainkon túl – a Müpában, a Vigadóban és a Zeneakadémián –, folytatjuk tavaly debütáló kamarazenei sorozatunkat az Óbudai Társaskörben, ahol ismert színművészek közreműködésével nyerhetünk betekintést a “klasszikus zenei kulisszák” mögé.
Programjainkon 2024/25-ben is olyan világhírű művészek várják a nagyérdeműt, mint Baráti Kristóf, Berecz Mihály, Fodor Bernadett, Kelemen Barnabás, Kolonits Klára, Medgyesi Schwartz Lúcia, Schöck Atala, Somos Csaba, Szutrély Katalin, Váradi Zita.” – mondja Záborszky Kálmán, a Szent István Filharmonikusok ügyvezető igazgatója, művészeti vezetője és vezető karmestere.
A programokról további részletek az együttes honlapján találhatók.