Mire jók a népdalok? A Trilla fesztivál egyik célja, hogy minél többen megtapasztalják a népdalok szépségét, és az éneklés örömét. Pontokba szedtük az egyértelmű és kevésbé evidens válaszokat arra, mit is kaphatunk a tőlünk karnyújtásnyira lévő hagyománytól.
Tinder helyett népdal
Szerelmet vallani, a kiszemelt kedves közelségét megtapasztalni, vagy akár szerelmi varázslásra is szolgáltak a népdalok és a hozzájuk kötődő játékok, táncok. A párválasztó körjátékok már gyerekkortól készítették a fiúkat és lányokat a szerelemre, ahogy az udvarlásra is megvoltak a dalok, táncok, szokások.
Nem kellett annyit gondolkodni egy randi előtt, elég volt egy szerelmes dalban lecserélni a “violát” a megfelelő keresztnévre. Széken, abban a faluban, aminek zenei kultúrája az egész táncház mozgalomra hatott, a kamaszok külön táncházba jártak, szombat estétől vasárnap hajnalig. Volt idejük és terük, egy otthonos zenei nyelvük, a többi történhetett magától.
Biológiaóra helyett népdal
Ha már gyerekdalok, nem titok egyes szövegek felvilágosító jellege, amiről sokan írtak már. A népdalok hemzsegnek a szilváktól, mindenféle vesszőktől és virágoktól, de a sokkal vaskosabb sorok sem hiányoznak. Öncélú vulgaritás helyett ez azonban egyfelől átadott bizonyos anatómiai ismereteket képeken keresztül, hagyott teret a lírai önkifejezésre, de hanyagolta a tabukat. Orsi a Napfonatból így fogalmaz:
„Nagyon bírom a népdalokban, hogy vagy szebbnél szebb költői képekkel, vagy hússzagú, esetenként zavarbaejtő, trágár konkrétumokkal merészkednek a szexualitás mezejére. Mindenki megtalálhatja bennük a neki tetszőt”
Törióra helyett népdal
Kivételes helyzet, hogy jelenleg mintegy 20.000 órányi hangfelvétel áll rendelkezésünkre a Zenetudományi Intézet népzenei archívumában. A népdalok őrzik legrégebbi emlékeink, de a későbbi korok lenyomata is jól kimutatható. A honfoglalás előttről eredő siratók, a dalokban is továbbélő pogány népszokások ugyanolyan jól dokumentáltak, mint az új stílusú népdalok identitás-képző ereje a török hódítás nyomában sokféle nemzettel „feltöltött” Alföldön. Egy lebilincselő példa a történeti áttekintésre népzenén és néptáncon keresztül Novák Ferenc előadása.
Terápia helyett népdal
„Jól esik a bús szívnek, hogyha panaszolhat” Szinte minden élethelyzetre találunk népdalt, bár sokaknak úgy tűnik, több a szép, szomorú szerelmesdal, mint a vidám bulizós. Persze a mulatás és játék ugyanúgy az élet része volt a falusi kultúrában, mint a sírva vigadás. Inkább a hallgató jön be, mint csárdás? Más műfajokban is előfordul, hogy a líraibb hangvételű alkotások a „szebbek”, bár ez természetesen ízlés kérdése. Kutatások igazolják, hogy a szomorú zene hallgatása kellemes érzéseket is okoz, csökkenti az elszigeteltséget és segít szabályozni az érzelmeket. A légzés mélyítése közvetlenül hat az érzelmekért felelős limbikus rendszerre, csökkenti a szorongást és megnyugtat – amit a hagyományos kultúrákban tudtak, és rendszeresen megtapasztaltak.
A hallgatók, balladák, keservesek éneklése olyan rituálé volt, amelyen keresztül az énekes megtapasztalhatta a közösség megtartó erejét, biztonságos közegben élhette át a fájdalmát, és olyan titkok, tragédiák is kifejezésre jutottak, amiket egyébként tabu övezett. A Trillán Lakatos Mónika mutatja be az oláh cigány hallgatók gyönyörű hagyományát, és egyben új lemezét.
Edzés helyett népdal
A rendszeres éneklés, számos egyéb jó hatása mellett növeli a tüdő vitálkapacitását is. Ha még táncolunk is közben, az felér egy kiadós kardio-edzéssel, márpedig a hagyományos kultúrában kéz a kézben járt ének és tánc. A karikások olyan női ének- és táncforma, ahol végig egybefonódik a kettő, nem is biztos, hogy mindenkinek menne elsőre:
A karikások úgy is működnek, mint egy felszabadító női kör: modern megfelelőjük az lenne, ha a barátnők spinning vagy zumba közben beszélnék ki a pasikat. Nem mellesleg egyedüli táncformaként őrzik a középkori körtáncok hagyományát a magyar népi kultúrában. A Trillán két táncházban is kimozoghatják magukat az érdeklődők, valamint két női együttes, a Dalinda és a Napfonat is megmutatja a népi hagyomány női arcát.
A Trilla fesztivál közönsége gyönyörű, vérpezsdítő és szívfacsaró népdalokat hallhat Martonvásáron, szeptember 2-4 között. Táncház, kiállítás és sok családi program mellett énekes workshopok is várják azokat, akik kieresztenék a hangjuk. Részletes program a fesztivál honlapján.