A Zenélő Budapest minikoncertjei, zenei programjai már évek óta jelen vannak a Millenáris Parkban, de az idén a Millenáris új részébe, a Széllkapu Parkba költöztek, a stéggel, pihenőpadokkal, függőkertekkel körülvett kis tó partjára. Augusztus végéig minden szombat délelőtt gyerekkoncertek és gyerek táncházi programok lesznek, vasárnap délutánonként pedig a Götz Nándor művészeti vezető által tervezett interaktív közösségi hangszerekkel barátkozhat bárki, akit megszólít a zenélés vágya.
A csaknem húsz éve megnyílt Millenárist Budapesten szinte mindenki ismeri – de vajon a múltját is? Ahol ma mesterséges tavak, táncszínház, koncerthelyszínek, tematikus játszóterek, kiállítási csarnokok vannak, ott valaha a Ganz Villamossági Művek kéményei ontották a füstöt. A Ganz a magyar ipartörténet szupersztárja volt, ami két bevándorlónak köszönhetően lett világhírű.
Ganz Ábrahám a 19. század közepén Svájcból jött Budára, és a közeli Bem József utcában nyitotta meg az első öntőműhelyét. Vasúti kerekeket, malomhengereket gyártott – no meg ágyúgolyókat a magyar szabadságharc hadseregének, amiért Haynau tábornok a szabadságharc leverése után hat heti börtönre ítélte. De ez sem törte meg a lendületét, és amikor 1867-ben meghalt, az ország egyik legjobb gépüzemét hagyta az utódjára, a zseniális mérnökre, Mechwart Andrásra, aki Bajorországból érkezett.
Ő alakította részvénytársasággá a vállalkozást, létrehozott egy elektronikai fejlesztésekkel foglalkozó részleget, és onnantól sorra jöttek az igazi nagy sikerek. Itt találta fel Zipernowsky, Bláthy Ottó Titusz és Déri Miksa 1884-85-ben a váltakozó áramú transzformátor rendszert, 1885-ben pedig megcsinálták az első transzformátort, ami a villamos áramot már nagy távolságra is képes továbbítani. Mondhatjuk, hogy itt született meg a 20. századi technológiák alapja.
1897-ben a cég átköltözött a mai Millenáris Park telkére, és néhány év alatt hatalmas gyárkomplexummá fejlődött.
Kandó Kálmán itt kísérletezte ki a vasutak villamos vontatásának módszerét.
Ettől kezdve a dinamók és transzformátorok mellett a Kandó-féle mozdony lett a gyár egyik fő terméke. A második világháborúban több bombatalálat érte, de 1945 után gyorsan helyreállították és az állam tulajdonába került. A szocialista Magyarország mintaüzeme lett, saját óvodája és iskolája volt a gyárban dolgozók gyerekeinek.
A rendszerváltás idején a nagy gyárakkal együtt ezt is privatizálták, majd felszámolták. De csak néhány évig állt üresen, mert az egész komplexumot átalakították kulturális negyeddé. A szennyezett talajt kicserélték, néhány épületet lebontottak, de az ipari műemlékké nyilvánított gyártócsarnokok megmaradtak, és új szerepet kaptak.
2002-ben megszületett a Millenáris Park.
A legelső országos sikerű programja ugyanebben az évben az Álmok álmodói kiállítás volt, világraszóló magyar felfedezések és találmányok 100 évnyi történetével, rendkívül szórakoztató és élményszerű eszközökkel. Ezután hosszú sikersorozat következett, a csarnokokban folyamatosan új programokat és állandó bemutatókat lehetett látogatni. Itt volt a Jövő Háza és a Csodák Palotája interaktív játszóház, a Láthatatlan kiállítás, az ország legnagyobb művészeti vásárává lett Art Market, sokáig a Millenáris adott otthont a fiatal designerek WAMP vásárának, ez volt a helyszíne minden évben a Nemzetközi Könyvfesztiválnak és sok gasztro eseménynek.
Az utóbbi években a kreatív szféra többféle módon is bekapcsolódott a park életébe, 2018 óta a Csodák Palotája helyén Közép-Kelet Európa egyik legnagyobb startup központja és co-working irodája, a Millenáris Startup Campus működik. Az élménypark két legújabb szereplője a 2018-ban elkészült Nemzeti Táncszínház, amelyet Zoboki Gábor építész alakított át gyártócsarnokból látványos, sokoldalú kortárs színházzá.
Végül a Ganz-birodalom utolsó területei is eltűntek, a volt Ipari Minisztérium ormótlan tömbjével együtt, és 2020-ban elkészült a Széllkapu Park. A körút forgalmától és zajától elszeparált mesterséges táj, a digitális vízfüggöny mögött kialakított dombok, a tó, a cseresznyeliget és a park közepén a három látványos, Avatárba illő napelem-fa környezete egyszerre pihenő- és élménypark és felfrissíti, pihentet és feltölt. A Zenélő Budapest programsorozat hét éve abból a gondolatból indult ki, hogy a kultúra mindenkié. Ezen a helyszínen a zene, a tánc, és a zenében való „megmártózás” olyan természetes, mint levegőt venni.
A Zenélő Budapest programjait ide kattintva érhetők el.
A Széllkapu Park programjai pedig ide kattintva tekinthetőek meg.