A szeptember 16-án startoló Európai Hidak, a Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa közös rendezvénysorozata az idei évben a Baltikum és Lengyelország kulturális gazdagságára fókuszál. Többek közt a térség legfelkapottabb fiatal zenészei érkeznek Budapestre, akik nemcsak a zenei, de az országhatárokat is átlépve hódítják meg Nyugat-Európát.
Szeptember 19-én egyből két zenekart is láthatnak a nézők a Fesztivál Színház színpadán. Bár megszólalásuk meglehetősen eltérő, közös bennük, hogy zenéjükben sok stílus és hangulat keveredik, a finoman érzékenytől a zajosabbig, akusztikus és elektronikus hangszerelésben is.
Az indie poptündéreknek is nevezett Sus Dungo tagjai tényleg mintha egy modern tündérmeséből léptek volna ki. Amellett, hogy a hat bájos lett lány dalra is fakad, a zenei paletta szinte összes hangszerét meg tudja szólaltatni. Koncertjeiken a szokásos gitár-zongora-dob trió mellett hangsúlyos szerepet kap a harmonika, a furulya, a fuvola, az ukulele és a metallofon is. Kelta és ír népzenei ihletésű dalaik üdítően friss lendületethoznak az énekes-dalszerzői szcénába, élőben pedig egy igazi mitikus utazásra viszik a közönséget.
Mennyire ismeri a balti államokat? – indul az Europai Hidak fesztivál
A koncert második felében a duóként indult, de hozzánk kvartettként érkező Golden Parazyth mutatja meg, miért pont őket választotta Lana del Rey vilniusi koncertje előzenekarának. De nem csak a nemrég Budapesten koncertező, jellegzetes melankolikusan búgó hangjáról ismert énekesnő szavazott a litván csapatra: az angol szintipop duó Hurts, az elektronikus zenei formáció Underworld, az izlandi techno-downtempo-ambient fenomenon Gusgus, a kanadai R&B zenekar Rhy is őket választotta a közönség bemelegítésére. Az illusztris névsor is jól példázza, mennyi stílusban érzi magát otthon a zenekar. A 2005-ös debütáló Apartment of Steel lemez sötét hangulata az évek során egyre gazdagodott és finomodott: az új tagokkal új hangszerek is kerültek a zenekarba, így az alapvetően elektronikus hangzás mára népfolkos, gitáros elemekkel bővült ki.
A világzene ünnepelt hegedűs-énekese, az észt Maarja Nuut már első lemezével lenyűgözte mind a szakmát, mind a közönséget. Utóbbinakmég inkább belopta magát a szívébe különleges koncertjeivel, amelyekről Simon Le Bon, a Duran Duran énekese is úgy nyilatkozott, hogy „amikor az angyalok énekelnek, az hangozhat így”. Experimentális, misztikus zenéje, amely egyszerre nyúl vissza a népzenei gyökerekhez, és tekint előre a jövő csúcstechnológiájába, rejtelmes, már-már túlvilági tájakra kalauzolja a hallgatóságot.
A Fesztiválzenekar szerint ilyen a Baltikum és Lengyelország
Szeptember 23-án a művésznő loopolt hegedűjátékához az elektronikus zenész Hendrik Kaljujärv vagyis Ruum biztosítja majd a modern keretet. Az általuk létrehozott zenei útvesztőből nehéz visszautat találni. Az embernek olyan érzése támad, hogy talán szeretne is egy időre eltévedni ebben a különleges labirintusban. A duó első albuma, a koncert anyagát is szolgáltató Muunduja (Shifter) 2018. októberben jelenik meg az Egyesült Királyságban.