Lenyűgöző köztéri programok, a kortárs művészet legfrissebb alkotásai és legizgalmasabb alkotói, lakásszínházi bemutatók és rendhagyó műfaji fúziók 17 napon át. Alig egy hónap múlva, október első hétvégéjén kezdődik az ősz legszínesebb kortárs művészeti fesztiválja. Érkezik többek között Eötvös Péter és a Neue Oper Wien, a RIAS Kammerchor és az Amadinda Ütőegyüttes, Sidi Larbi Cherkaoui, Lisa Morgenstern, William Fitzsimmons, Barabás Lőrinc, a FAMILIE FLÖZ, Olivier Grossetête, a Feledi Project, Gergye Krisztián és Vizin Viktória, Dimitri de Perrot, a Mini-Fesztivál, az Art Market Budapest, a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár és persze a világzenei ínyencségeket felvonultató Budapest Ritmo.
Zenei különlegességek sora követi egymást a 28. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon, köztük az ősz talán legjobban várt eseménye, Eötvös Péter operájának magyarországi bemutatója. Az Angels in America a Neue Oper Wien és a fesztivál közös produkciója, amely nem csupán a nagyszerű szólisták és Matthias Oldag rendező miatt kihagyhatatlan, hanem azért is, mert a világszerte hatalmas sikerrel játszott művet Budapesten maga a szerző vezényli október 10-én és 12-én.
Szintén nagy várakozás övezi a RIAS Kammerchor és az Amadinda Ütőegyüttes közös koncertjét, a Klangforum Wien pedig többek között két fiatal hazai komponista, Bella Máté és Tornyai Péter műveit is műsorra tűzi majd. A magyar–kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 70. évfordulója alkalmából Budapestre látogat a Tiltott Város Kamarazenekar, hogy a Várkert Bazárban adjon kóstolót a kínai muzsika legjavából, a tradicionális zenétől a kortárs kompozíciókig.
A bábművészet sok új rajongót gyűjthet idén októberben, hiszen a műfaj határait kitágító, formabontó produkciók érkeznek a fesztiválra. A Budapestre már-már hazajáró berlini társulat,a FAMILIE FLÖZ Dr. Nest című produkciójával ismét bizonyítja, hogy a lélegzetelállító maszkok mögött hihetetlen technikai tudás, érzékenység és fantasztikus, fanyar humor rejlik. Gergye Krisztán, Zombola Péter és Vizin Viktória báboperája különös mitológiai-pszichológiai utazásra invitálja a közönséget, a Három Hollóban pedig a lebegő formák és a japán mesék világába kalauzol a fénybábokkal kísérletező Led puppets társulat.
A táncrajongók is valódi csemegékre számíthatnak, hiszen a világ vezető balett együtteseivel dolgozó, de Beyoncé Louvre-béli, ikonikus videoklipjét is megálmodó belga koreográfus, Sidi Larbi Cherkaoui Nomad című művét hozza el a fesztiválra. A Feledi Project vadonatúj előadásában Élektra bosszúdrámája Euripidész tragédiája és Richard Strauss operája nyomán, de a kortárs tánc nyelvén „szólal meg” a színpadon.
A hiphop, a street dance és a kortárs tánc találkozásából születő [D]OPEN Your Move eseménysorozatnak a Trafó Kortárs Művészetek Háza ad otthont, Grecsó Zoltán improvizációs táncszínházának, a Willany Leónak pedig a város közterei. Pontosan úgy, ahogy az Imagine Budapest alkalmi színtársulatának az utcasarkok, parkok, lépcsőházak és belső udvarok szolgálnak majd mini szabadtéri színpadként.
Persze nem csak a köztereken kerülhetünk igazán közel a művészekhez. A 2019-ben debütáló #kapucsengő sorozat részeként öt különleges lakásszínházi előadást sorakoztat fel a fesztivál a Kugler Art Szalonban.
A TÁP Színház Sokadik pillangó címmel női sorsokról mesél Bereczki Csilla rendezésében, a filmvászonról és a színpadról egyaránt ismert Sztarenki Dóra Ady Csinszkájának bőrébe bújik majd Tóth Réka Ágnes dramaturg-rendező instrukciói mentén, Mándy Iván írásaiból varázslatos gangszínházi előadás születik Jancsó Sarolta színésznőnek-színháztörténésznek köszönhetően. Dettre Gábor író-rendező nem kisebb feladatra vállalkozik, mint hogy rendhagyó formában gondolja tovább Sławomir Mrożek híres darabját, az Emigránsokat, Horváth „Színész Bob” Kristóf és Tunyogi Imre „Tunyi” pedig a slam, a költészet és a stand-up comedy határán egyensúlyoz majd felkavaró őszinteséggel és személyességgel.
Az idei Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár négy napja is felejthetetlen programokat ígér: Krasznahorkai László új regényét egy rendhagyó előadáson mutatja be Haumann Péter és Miklós Szilveszter, és koncertet ad többek között az Ivan & The Parazol és Lovasi András.
A Várkert Bazár színpadán varázsolja majd el a közönséget Barabás Lőrinc is: a jazzben és a popzenében is új utakat kereső, sokoldalú zenész a koncert első felében legújabb, algorythms című szólólemezéről játszik, majd a Metamorfózis ősbemutatója következik. Az amerikai énekes-dalszerző és zenei producer,William Fitzsimmons pedig legutóbbi, Mission Bell című albumával érkezik majd az Akvárium Klubba, a jegyértékesítés a koncertre szeptember 11-én, szerdán indul!