A Papageno és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának legközelebbi adása február 8-án lesz hallható a 92.1-en, benne interjú Földes Eszterrel, Funtek Frigyessel, Gyurkó Henrikkel és Tóth Árpáddal.
A Karinthy Színházban novembertől látható a J. B. Priestley angol regényíró Veszélyes forduló című színművéből készült azonos című előadás, amelynek egyik főszereplője és társrendezője Földes Eszter, akit Karinthy Márton tanácsokkal látott el betegágyáról a próbaszakaszban. A Karinthy Márton által megálmodott 38. évad és a tervezett bemutatók megvalósulnak, a vezetők tervezik a 2020/2021-es évadot. Földes Eszterrel, a színház új művészeti vezetőjével megidézzük Karinthy Márton emlékét, s arról is kérdezzük őt, hogy milyen koncepció mentén vágtak neki az évad hátralévő részének.
Funtek Frigyes több mint harminc éve Franciaországban él, de rendszeresen dolgozik magyar vidéki színházakban. Hosszú idő óta először rendez Budapesten: ő állítja a József Attila Színház színpadára Bereményi Géza önéletrajzi ihletésű művét, az Eldorádót, amely a mindenkori rendszerváltozásokkal járó értékvesztésről mesél. A főszerepekben Pikali Gerdát, Fila Balázst, Chajnóczky Balázst láthatják a nézők. A rendező nagyon magáénak érzi a történetet, mint mondja, feldereng benne mindaz a nehézség és fájdalom, ami a fura-gyötrelmes 1956 utáni időszakban elérte őt és családját.
Gyurkó Henrik Jászai Mari-díjas színész, bábművész első címszerepe az Állami Bábszínházban a Lúdas Matyi volt, amelyet 1960. június 4-én mutattak be. 1962-ben végezte el a bábszínészképző tanfolyamot. 1988–1992 között az Állami Bábszínház igazgatóhelyettese is volt; 1992 óta a Budapest Bábszínház tagja. Gyurkó Henrik pontosan hatvan évvel az után vett búcsút a Budapest Bábszínháztól, hogy a társulat tagja lett. Utoljára a Misi mókus vándorúton című előadásban láthatta őt a közönség.
„Sokszínű hős- és karakterszínész, aki bejárta a Budapest Bábszínházzal a világot, benne volt a műfajt megújító, kiváló produkciókban, a színház nagy generációjához tartozik” – méltatta búcsúzó művészét a teátrum.
Meczner János, a Budapest Bábszínház igazgatója kiemelte: már az is nagy ajándék az élettől, ha valaki 60 éven át bábszínész, és folyamatosan színpadon lehet, ám a legszebb az Gyurkó Henrik pályájában, hogy mindvégig ugyanannál a társulatnál játszott.
Gyurkó Henriket sokan szerették a vásári bábjátékokban, különösen emlékezetes volt Vitéz László karakterében. Játszotta a János vitéz címszerepét, ahogy A fából faragott királyfiét is, és Bartók balettjei mellett Sztravinszkij halhatatlan Petruskáját szintén megformálta. „Tud vásárian harsány lenni, ugyanakkor a Garas Dezső által rendezett A vihar Prosperójaként vagy a Líra és Epikában Poézis királyként filozofikusan elmélyült volt” – áll a színház közleményében.
Gyurkó Henriket az Érdemes Művész és a Budapest díszpolgára címmel, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével is kitüntették hosszú pályafutása során. A művészt arról is kérdezzük, mit ad a báb, a bábművészet, amit semmi más nem adhat; mi volt a kedvenc darabja, és mire tanította meg az évtizedek alatt a fiatalokat, akik a Bábszínházba kerültek?
Harmadik alkalommal rendezik meg február 15-én a Kórusok Téli Éjszakája elnevezésű egész estés kulturális eseményt a MagNet Közösségi Házban. Az este folyamán 4 koncertteremben, összesen 32 koncerten közel 300 énekes lesz hallható. A szervezők a nagy sikernek örvendő Kórusok Éjszakája rendezvény kistestvéreként, hagyományteremtő céllal hívták életre 2018-ban a Kórusok Téli Éjszakáját. A program részét képezi a közös daltanulás, ahogyan a nyári Kórusok Éjszakájának egyik elmaradhatatlan és közkedvelt elemének számító záródal-éneklés is, amikor is a közönség egy külön erre az alkalomra írt dalt énekelhet el a fellépő kórusok tagjaival közösen.
A hagyományokhoz híven az Éneklő udvarral vezetik be a vendégeket a MagNet Közösségi Ház belső udvarán át a koncerttermekbe február 15-én 17 órakor – így nyitva meg a III. Kórusok Téli Éjszakáját. A közönség bátran válogathat a sokszínű zenei kínálatából – belehallgathat hazai, nemzetközi, gyermek és felnőtt kamarakórusok műsorába egyaránt. Az este folyamán fellép többek között a Városminor Kamarakórus, a Jazz and More, a KVVKamarakórus, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola volt diákjaiból álló Gemma énekegyüttes, a Bakáts Téri Ének-Zenei Általános Iskola SoulAir kórusa és a Cheeky, a Csíkszerda kóruscsalád kamara projektje is. A fesztiválról a Csíkszerda kórus vezetőjével, a Kórusok Éjszakája alapítójával, Tóth Árpáddal beszélgetünk.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2020. február 9-én, vasárnap este hét órától kerül sor. Az interjúk megtalálhatók a Papageno Klasszik blogban is.