Az idei ősz egyik legizgalmasabb darabja Krasznahorkai Balázs első nagyjátékfilmje. A Hasadék egy apa és fia épp megszülető kapcsolatán keresztül mesél a családi kötődés erejéről és ellentmondásosságáról, a bűn és bűnhődés végzetszerűségéről, az újrakezdés és megváltás lehetőségéről. A magashegységek világának szigorú törvényei vannak: aki itt bűnt követ el, azt egyszer utoléri a büntetés. Ezen a vidéken a múlt, a jelen és a jövő: a születés, az élet és a halál egybeér. A rendezővel beszélgettünk.
– Milyen inspirációk merülnek fel a film kapcsán? Hogyan készült a forgatókönyv?
– A hegyek kiismerhetetlen, időtlen és félelmetes világa gyerekkorom óta nagyon vonz, vizuálisan mindig lenyűgöz. Az elzárt hegyi falu, mint helyszín nem volt kérdés tehát. A főszereplő karaktere, illetve az, hogy két gyökeresen másféle világ közt ingázik úgy, hogy valójában egyikben sincs teljesen otthon, és hogy váratlanul kénytelen szembesülni saját múltbeli bűnével, szintén megvolt már az elején. De azt, hogy mi a fia titka, hogy pontosan hogyan is épül fel a cselekmény, és mit mutatunk meg ebből a különös világból, már Lovas Balázzsal és Lengyel Balázzsal együtt találtuk ki, írtuk meg. Mindig mindent közösen átbeszélve. Nagyon jó volt velük dolgozni.
– Kik a főbb szereplők és milyen viszonyban állnak egymással? Milyen fontos fejlődésen kell átmennie Grassai Bálintnak?
– A főszereplő: Grassai Bálint (Molnár Levente). A fia: Simon (Babai Dénes). A nagybátyja: a Colonel (Kovács Lajos). És a régi ismerős a szülőfalujából: Dumitru (Orbán Levente). Egy család férfi tagjainak három generációja tehát, és egy falubeli férfi, akinek ezzel a családdal régóta konfliktusa van. Grassai Bálintnak szembe kell néznie múltbeli bűnével, megpróbálni megbocsájtani önmagának, majd később a fiának is.
– Kik alakítják a szereplőket? Milyen volt együttműködni a színészekkel a film során?
– Molnár Levente, Babai Dénes, Orbán Levente és Kovács Lajos mellett együtt dolgozhattam még Lovas Rozival, Borbáth Ottíliával, Tzafetás Rolanddal, Baciu Noémivel, Bodolai Balázzsal, Ema Vetean-nal, Varga Viktóriával és Dombi Katival. Nagyon harmonikus volt a közös munka mindenkivel. Többségükkel már jóval a forgatás előtt átbeszéltük a forgatókönyvet, illetve az adott jeleneteket, amelyekben játszottak, így a felvételek során nekem ebből a szempontból már könnyű dolgom volt, szinte csak a mozgás koreográfiájára, a hangerőre vonatkozó instrukciókat mondtam nekik, annyira pontosan „felépítette” addigra mindenki a saját karakterét. Persze, volt azért néhány dolog, amit ott találtunk ki.
– Mi a Hasadék fő motívuma?
– Számomra egyértelműen a születés. Annak minden „változata”: a megszületés, az újjászületés, a feltámadás, az újrakezdés. Persze, a születés, a kezdet „árnyékában” mindig ott van a halál, a vég, illetve az attól való félelem is.
– Mit jelképez a Máramarosi-havasokban fekvő szülőfalu?
– Ez a falu a gyerekkor helyszíne. A főszereplő, Bálint és a fia, Simon számára is. Meghatározó közeg mindkettőjük életében. Ahonnan Bálint már elment, Simon pedig el akar. Ami visszahív, illetve visszahúz. Amit nem lehet végleg otthagyni. Mert ha elmész is onnan, akkor is benned marad örökre. Tehát nemcsak egy földrajzi hely a maga sajátos jellemzőivel, hanem belső táj is. A közös gyökerek ismerős, de teljesen mégsem feltérképezhető terepe.
– Hogyan fuzionálódik múlt-jelen-jövő kapcsolata a filmben?
– Bálintnak most, a jelenben le kell zárnia a múltját: el kell temetnie az apját, fel kell vennie a kapcsolatot a rég elhagyott fiával, hogy a nemsokára megszületendőt a jövőben tiszta lelkiismerettel nevelhesse fel.
– Milyen élmények fűződnek a forgatásokhoz? Hol történtek a felvételek?
– 2019 május eleje és július közepe között forgattunk egy háromhetes leállással, amire az akkori extrém időjárás, a téli hóolvadás kitolódása és a rengeteg eső kényszerített minket. Nagyon sok külső felvételünk volt, ami mindig kockázatos, ráadásul nehéz terepen. Romániában a Máramarosi- és a Radnai-havasokban, Magyarországon pedig a Zempléni-hegységben, a Mátrában, a Börzsönyben, a Visegrádi-hegységben és Budapesten forgattunk. Egy életveszélyes expedícióhoz tudnám hasonlítani a forgatást, ami végül, a csodával határos módon, mégis sikerült. Ehhez állandó, rugalmas újratervezés, óriási szerencse és egy valóban nagyszerű stáb kellett. Velük legközelebb az Északi-sarkra is elmennék forgatni.
Hasadék
magyar filmdráma, 92 perc, 2020
Forgalmazó: Budapest Film
Alkotók
Rendező:
Krasznahorkai Balázs
Forgatókönyvíró:
Krasznahorkai Balázs
Lengyel Balázs
Lovas Balázs