Mit tesz egy zenetörténész, ha váratlanul egy Mozart-kéziratot talál a könyvtárban? Hogyan változtathatja meg egy kézirattöredék azt, ahogyan egy népszerű zeneműről gondolkozunk? November 26-án a Közép-európai Egyetem HerMeS-sorozatának következő előadásán a közönség Mikusi Balázs zenetörténész és Palojtay János zongoraművész közvetítésével egy nem mindennapi kézirat, Mozart A-dúr szonátájának (K. 331) történetét ismerheti meg.
Mikusi Balázs sok zenetudós álmát váltotta valóra, mikor néhány évvel ezelőtt egy addig ismeretlen Mozart-kéziratot fedezett fel az Országos Széchényi Könyvtárban.
Sokáig az azonosítatlan töredékek mappájában bújt meg a négyoldalnyi Mozart-kotta, mely a híres „török indulóval” záruló A-dúr szonáta (K. 331) csaknem felét tartalmazza.
Korábban csak a szonáta utolsó lapja volt ismert, melyet a salzburgi Mozarteumban őriztek.
Előkerült az elmúlt tíz év egyik legértékesebb Mozart-levele
A 2014-ben előkerült kéziratoldalakat hatalmas hazai és nemzetközi érdeklődés övezte, hiszen Mikusi Balázs felfedezésével Mozart egyik legnépszerűbb darabja került új megvilágításba.
A töredék bemutatóján Kocsis Zoltán egy Mozart korabeli fortepiano kópiáján keltette életre a művet, melyet ezúttal a fiatal magyar zongoristageneráció egyik meghatározó alakja, Palojtay János szólaltat meg.
De hogyan kerülhetett a kézirattöredék Pestre, és mi köze lehet Mozart magyar kapcsolatainak az A-dúr szonátához?
2018. november 26-án 17:30-kor a CEU HerMeS-sorozatának keretein belül Mikusi Balázs zenetörténész, az OSZK Zeneműtárának vezetője avatja be a közönséget a különleges kézirat rejtelmeibe. A koncerttel egybekötött előadáson az is kiderül, hogyan értelmezhetik újra a zongoraművészek az új kotta alapján az ismert Mozart-művet.
További információkért kattintson ide!