Ötmillió forintos kikiáltási árról indulva végül 10 millió forintért kelt el Radnóti Miklós klasszikusának, a Járkálj csak, halálraítélt című versnek egyetlen fennmaradt kézirata a Központi Antikvárium december 7-i esti árverésén. Az aukción a kézirat mellett autográf levelek, műfordítások, fényképek és különleges Biblia-kiadvány is szerepelt.
Bálinger Béla üzletvezető elmondta, hogy a Járkálj csak, halálraítélt című művet a 20. század egyik legfontosabb versének tartja. „Ez önmagában egy szenzáció lenne. Ami ezt igazán különlegessé teszi, hogy van benne egy átsatírozott sor. Radnóti azonban piszkozatot nem őrzött meg, mindet megsemmisítette, ami azt jelenti, hogy az ő alkotói folyamatát nem lehet reprodukálni” – mutatott rá, hozzátéve, hogy az aukciós tétellel egy halhatatlan mű születésének utolsó mozzanatát ismerheti meg az utókor.
Az aukciós listánkat azonban még mindig egy festmény vezeti:
Az első nő, aki a firenzei akadémia tagja lett – Artemisia Gentileschi művészete
Az antikvárium munkatársainak sikerült megfejteniük az átsatírozott verssort. Az eredeti verzióban a költő „villannak holnap a kaszák” sort írta, de végül ezt kisatírozta, és megszületett a végleges szöveg: „ejtik árnyuk a vadlibák”.
JÁRKÁLJ CSAK, HALÁLRAITÉLT
Járkálj csak, halálraitélt!
bokrokba szél és macska bútt,
a sötét fák sora eldől
előtted; a rémülettől
fehér és púpos lett az út.
Zsugorodj őszi levél hát!
zsugorodj, rettentő világ!
az égről hideg sziszeg le
és rozsdás, merev füvekre
ejtik árnyuk a vadlibák.
Ó, költő tisztán élj te most,
mint a széljárta havasok
lakói és oly bűntelen,
mint jámbor, régi képeken
pöttömnyi gyermek Jézusok.
S oly keményen is, mint a sok
sebtől vérző, nagy farkasok.
Az 1936-os vers címét Gyarmati Fanni, Radnóti Miklós felesége adta, aki naplójában a legszebb jelzővel emlegette ezt a művet. A vers először a mindössze pár kiadást megélt Gondolat című folyóiratban látott napvilágot.
Hallgassa meg a verset a Hungaroton kiadványáról!