A Muzsikás együttes prímása 1973 óta tekinti élethivatásának a magyar népzenekincs Bartók és Kodály példáját követő gyűjtését, autentikus előadását, terjesztését és megőrzését. A Magyar Művészeti Akadémia portrésorozatában Sipos Mihály a Muzsikás történetét is feleleveníti.
- hirdetés -

A Szlavóniától Moldváig összeköt című portréfilmben közelebbről is megismerhetjük a Kossuth-díjas zenész pályáját, így az is kiderül, hogy Sipos Mihály polgári foglalkozását tekintve elméleti matematikus.
A Sipos Mihály, Éri Péter, Porteleki László, és Hamar Dániel alkotta, immár negyvenhat éve működő Muzsikás együttes a világ legpatinásabb koncerttermeibe és a világ legtávolabbi pontjain megrendezett nemzetközi zenei fesztiválokra is eljuttatta a magyar népzene szépségét, hírét, erejét. Ennek az együttesnek sikerült az, ami korábban senki másnak: elsőként fogadtatták el a hagyományos magyar népzenét, mint önálló, minden más műfajjal egyenértékű zenei stílust.
Sípos Mihály prímás a portréfilmben beszél az első Muszikás-lemezről is, mely elkészültekor felhívta a figyelmet a magyar zenei hagyományok Szlavóniától Moldváig terjedő összekötő szerepére – így kapta címét a dokumentumfil – emellett pedig felmutatott olyan értékeket, amelyek a köztudatban akkoriban még kevéssé léteztek.
Ide kattintva a teljes filmet megnézheti!
(Via Mediaklikk, MMA)