Az athéni Akropolisz Múzeum fennállásának 10. évfordulója alkalmából megnyitotta az épület föld alatt elhelyezkedő szintjét, összesen mintegy négyezer négyzetméternyi területet az Akropolisz hegy lábánál, amely az egykor virágzó negyed maradványait tárja a közönség elé: ókori fürdőket, házakat, kutakat, műhelyeket, vízvezetékeket, latrinákat. A területeken, amelyeket ezidáig csak egy üvegpadlón keresztül csodálhattak csak meg, most szabadon bolyonghatnak a látogatók.
2009-es megnyitása óta a Bernard Tschumi francia-svájci építész tervezte 14 ezer négyzetméter területű Akropolisz Múzeumot, a görög főváros egyik fő turisztikai látványosságát mintegy 14,5 millió látogató kereste fel. Most megnyitott föld alatti területe a klasszikus, a római kori és a bizánci kori Athén életét mutatja be, mely körülbelül az időszámításunk előtti 5. századtól volt lakott.
Thuküdidész, A peloponnészoszi háború szerzője itt írta meg Athén történetéről szóló második könyvét, amelyben azt említette, hogy épp ez a terület volt az akkori város legrégebbi övezete – említette a múzeum igazgatója, Dimitris Pandermalis. Az ókori Athén környékének egyedülálló varázsa van, tette hozzá, hiszen ez az a hely, amely a legközelebb visz minket a hétköznapi emberekhez azáltal, hogy láthatjuk születésük és gyermekéveik helyszínét, a környezetet, ahol dolgoztak és családot alapítottak. A maradványokat a múzeum 1997 és 2004 közötti építése idején tárták fel.
(Via Greek City Times, hirado.hu)