Kétnapos konferenciát szervez október 21-22-én a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozata az MMA Irodaházában és a Pesti Vigadóban.
Az MMA Művészetelméleti Tagozatának Párbeszéd a művészetkritikáról című konferenciája arra keresi a választ, hogy a kilencvenes évektől robbanásszerűen bekövetkező társadalmi, gazdasági, kulturális, technikai változások hogyan hatottak a művészetkritikára.
A konferencián való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az első napra a [email protected] e-mail címen, a második napra pedig ide kattintva lehet.
Betöltheti-e szerepét a műkritika egy kulturálisan is megosztott, egymás mellett elbeszélő, „következmények nélküli országban”? Tudta-e értelmezni, hatékonyan közvetíteni a kritika a művészetekben bekövetkező paradigmaváltást? Egyáltalán vannak-e még fórumok, ahol a kritika betöltheti hagyományos közvetítő szerepét? Kérdések sokasága, izgalmas, meggondolkodtató két nap vár a résztvevőkre, akik természetesen hozzáfűzhetik véleményüket az előadásokhoz. S hogy miért párbeszéd? Mert a kritikusok mellett az alkotók is megszólalnak, s mert dialógusra törekszünk a szükségképpen eltérő vélemények között is szögezi le Tóth Klára filmesztéta, a konferencia szakmai felelőse.
A kétnapos konferencia nyolc ülésszakra oszlik, művészeti áganként: október 21-én, hétfőn délelőtt, az MMA Irodaházának rendezvénytermében a képzőművészet-kritikáról Feledy Balázs, Keserü katalin és Szurcsik József beszél, az iparművészet kritikájáról pedig Schrammel Imre és Dvorszky Hedvig, majd kerekasztalbeszélgetés következik (Géczy Nóra, Fekete György, Scherer József; moderátor: Osskó Judit).
Délután először a fotóművészet kritikájáról lesz szó Surányi Mihály, Haris László és Albertini Béla referátumában, majd az építészet kritikájáról Sulyok Miklós, Bojár Iván András és Wesselényi-Garay Andor előadása következik. Az első nap résztvevői a Szelényi Károly műtárgyfotóiból rendezett kiállítást is megtekinthetik.
A második napon, október 22-én, kedden, a Pesti Vigadó Makovecz termében először a filmkritika kerül a figyelem középpontjába Schubert Gusztáv, Kovács András Bálint és Soós Tamás Dénes előadásában, majd a program kerekasztalbeszélgetéssel folytatódik (Szász Attila, Cserhalmi György, Jelenczki István; moderátor: Kelecsényi László).
A délelőtt második felében a színházkritika lesz a fő téma Lukácsy György, Bérczes László és Bóta Gábor prezentációjában. Délután a zenekritikáról Hollós Máté, Kovács Géza és Gombos László tart előadást, végül az irodalomkritikát helyezi fókuszba Jánosi Zoltán, Dérczi Péter és Gróh Gáspár.
A neves szakemberek előadásai és az izgalmasnak ígérkező kerekasztalbeszélgetések mellett művészeti produkciók is kiegészítik a konferenciát mindkét napon (előadók: Vecsey H. Miklós és Oberfrank Pál, valamint a Kruppa Vonósnégyes). A konferenciát Vashegyi György, az MMA elnöke nyitja meg, a levelező elnökök: Farkas Ádám, Kucsera Tamás Gergely, Tóth Klára és Solymosi Tari Emőke.
A részletes program:
október 21., hétfő, MMA Irodaház, Rendezvényterem
- 9.15 Vashegyi György, az MMA elnökének megnyitó beszéde
Délelőtti ülésszak
- Elnök: Farkas Ádám szobrászművész, az MMA rendes tagja, az Oktatási, Képzési és Tudományos Bizottság elnöke
Képzőművészet
- 9.30 Feledy Balázs művészeti író, művészetkritikus: Képzőművészetkritika: Volt? Van? Lesz?
- 10.00 Keserü Katalin művészettörténész, az MMA rendes tagja: A művészetkritika jelentősége a művészettörténetben
- 10.30 Szurcsik József grafikusművész, az MMA rendes tagja: Gondolatok a művészetkritikáról
11.00 kávészünet
Iparművészet
- 11.30 Schrammel Imre keramikusművész, az MMA rendes tagja: Miért fontos az őszinte párbeszéd a Magyar Művészeti Akadémián?
- 12.00 Dvorszky Hedvig művészettörténész, az MMA levelező tagja: A klasszikus iparművészet és tervezőművészet társadalmi szerepének változása
- 12.30 Pódiumbeszélgetés: Géczy Nóra építész-tervezőművész, Fekete György belsőépítész, az MMA rendes tagja és tiszteletbeli elnöke, Scherer József formatervező művész, az MMA rendes tagja; moderátor: Osskó Judit
- 13.00–14.00 Ebédszünet, Szelényi Károly műtárgyfotóinak megtekintése
Délutáni ülésszak
- Elnök: Kucsera Tamás Gergely művészetfilozófus, az MMA főtitkára
Fotóművészet
- 14.00 Surányi Mihály kulturális menedzser: A fotó kritikája az 1990-es években
- 14.30 Haris László fotóművész, az MMA rendes tagja: 70 év tapasztalatai a magyar fotóművészeti szakirodalomról és kritikáról
- 15.00 Albertini Béla fotótörténész: Fotókritikánkról, 1989–2019
15.30 kávészünet
Építőművészet
- 16.00 Sulyok Miklós művészettörténész, az MMA levelező tagja: Arc – Vámos Dominika építészetkritikus és lapszerkesztő emlékére
- 16.30 Bojár Iván András művészettörténész, író: Miért nincs építészetkritika, ha van?
- 17.00 Wesselényi-Garay Andor építész, az MMA MMKI tudományos munkatársa: Az építészeti kritika színeváltozása
Délelőtti ülésszak
- Elnök: Tóth Klára filmkritikus, publicista, az MMA levelező tagja
Filmművészet
- 9.00 In memoriam B. Nagy László (Cseh Tamás – Bereményi Géza)
- Schubert Gusztáv filmkritikus: Utánunk a képözön
- 9.30 Kovács András Bálint filmesztéta: A kritikai kánon változása és a filmművészet szerepe
- 10.00 Soós Tamás Dénes filmkritikus, kulturális újságíró:Homogén diverzitás – az online magyar filmkritika
- 10.30 Pódiumbeszélgetés:
- Szász Attila filmrendező, Cserhalmi György színművész, Jelenczki István filmrendező, az MMA rendes tagja; moderátor: Kelecsényi László
11.00 kávészünet
Színházművészet
- 11.30 Részlet Gábor Miklós naplójából – előadja Vecsey H. Miklós színművész, Lukácsy György irodalmi munkatárs, az MMA ösztöndíjasa: (Elő)ítélőerőnk kritikája
- 12.00 Bérczes László színházi rendező: Van-e értelme a színházi kritikának?
- 12.30 Bóta Gábor színikritikus, újságíró: A színházi kritika rossz helyzetéről
13.00–14.00 Ebédszünet
Délutáni ülésszak
- Elnök: Solymosi Tari Emőke zenetörténész, az MMA Művészetelméleti Tagozat vezetője
Zeneművészet
- 14.00 Hollós Máté zeneszerző: A céltábla lőgyakorlata
- 14.30 Kovács Géza kulturális menedzser: Bírálat vagy ítélet?
- 15.00 Bartók: VI. vonósnégyes – III. tétel: Mesto – Burletta (előadja a Kruppa Vonósnégyes)
- 15.05 Gombos László zenetörténész: Látlelet az új magyar zenekritikáról
15.35 kávészünet
Irodalom
- 16.00 Nagy László: Bartók és a ragadozók (előadja Oberfrank Pál színművész)
- Jánosi Zoltán irodalomtörténész: „Örökzöld” ködben, jégzajlásban
- 16.30 Dérczy Péter irodalomtörténész, kritikus: Az irodalomkritika alakváltásai
- 17.00 Gróh Gáspár irodalomtörténész, kritikus: Táncolni gúzsba kötve
- 17.30 Zárszó