A jazz élő legendáit hozza el a közönségnek az évad folytatásában a Müpa. A Jazztavasz sorozat legújabb előadójaként május 9-én Rebekka Bakken norvég énekesnő lép színpadra, míg a világ egyik első számú vibrafonosa, Roy Ayers május 22-én zenél először Magyarországon. A 21. századi modern jazz fejedelme, Kamasi Washington pedig június 26-án a csillagokat is lehozza Heaven and Earth című mesterművével. A Jazzlegendák sorozat részeként június 29-én az összesen 11 Grammy-díjjal büszkélkedő Lee Ritenour és Dave Grusin ad koncertet, míg az ENSZ szintén Grammy-díjas békenagykövete, Wynton Marsalis július 6-án varázsolja majd el a közönséget a vezetésével működő Jazz at Lincoln Center Orchestra kíséretében.
Rebekka Bakken nem szereti, ha bekategorizálják: bár jazzénekesnőként tartják számon, ugyanolyan otthonosan érzi magát a pop vagy épp a blues műfajában is. Háromoktávos hangterjedelme a lehetőségek széles tárházát nyitja meg a norvég énekesnő előtt, amit ki is használ. Irigylésre méltó magabiztossággal kalandozik a különféle zenei világokban: legyen szó akár Cyndi Lauper világslágerének „jazzesítéséről”, E. E. Cummings verseinek feldolgozásáról vagy éppen Tom Waits dalainak újragondolásáról. Utóbbiból egy egész lemez született, a Little Drop of Poison albumon egészen új megvilágításba helyezi Waits whiskey-zamatú zenéjét. Legutóbbi, 2018-ban megjelent bluesos jazz-pop lemezén, a Things You Leave Behindon pedig a női lélek bonyolultságáról és az elengedésről mesél. Cyrille Aimée és Sarah McKenzie mellett őt is a Jazztavasz sorozat keretében hallhatjuk majd: május 9-i koncertjén mindkét korongról hallhatunk majd szemelvényeket.
Roy Ayers a jazzszcéna egyik legismertebb és talán legnagyobb tisztelettel övezett szereplője. Lassan 60 éves karrierje során megkérdőjelezhetetlen hatással volt a jazz-funk, a souljazz, az afrobeat, az acid jazz, a neosoul és a jazzes house alakulására. Pályafutása kezdetén Herbie Mann zenekarában játszott crossover jazzt, majd a hetvenes években alapított saját zenekarában, a Roy Ayers Ubiquityben már kedvére kalandozhatott a soul és a funk világában is. Az 1975-ös Mystic Voyage albummal egy újabb stílus, ezúttal az R&B felé vette az irányt, majd az afrobeatbe kóstolt bele Fela Kuti oldalán. A nyolcvanas évek végére a rare groove/acid jazz mozgalom egyik kulcsfigurájává vált, majd a neosoul keresztanyjaként emlegetett Erykah Baduval dolgozott együtt. A kilencvenes években a legnagyobb hiphopproducerek az ő lemezeiből emeltek át hangmintákat, a Rootsszal pedig az élő jazz és a rap fúziójának törték együtt az utat. Ayers az új évezredben sem vett vissza a tempóból: 2015-ben Tyler, The Creator albumán működött közre, míg tavaly a Glastonbury közönségét is elbűvölte. A többszörös Grammy-díjas Pharrell legnagyobb példaképének tartja az idén 80 éves zenészt, akinek mindig vidám, életigenlést sugárzó figurája nélkül nem lenne ugyanolyan a jazz. Így talán nem túlzás azt állítani, hogy május 22-én, első magyarországi koncertjén a jazztörténelem egy darabja elevenedik majd meg a Müpa színpadán.
Kamasi Washington június 26-i első magyarországi koncertje is valódi szenzációnak ígérkezik. A tenorszaxofonos a 21. századi modern jazz ikonja, akinek hatására a hetvenes évek fúziós időszaka óta nem tapasztalt figyelem övezi a jazzt. Az 1981-es születésű Washington 2000 óta folyamatosan feltűnést kelt hol a legendás trombitás, Gerald Wilson zenekarában, hol saját Young Jazz Giants és Throttle Elevator Music nevű formációival vagy Flying Lotusszal és Kendrick Lamarral való popzenei együttműködéseivel. Washington Heaven and Earth című epikus, hol feszes, hol szférikus 2018-as mesterművével érkezik a Müpába. A kozmikus magasság és minőség élőben is garantált.
11 Grammy-díj és 54 Grammy-jelölés – ez a közös mérlege az amerikai Lee Ritenournek és Dave Grusinnek, akik június 29-én lépnek színpadra a Müpában. A jazz két mestere mindemellett különleges, szinte telepatikus munkakapcsolattal rendelkezik, amelynek eredményeként 17 közös album született. A kortárs jazz és a jazz-funk úttörőjének számító Ritenour 2014-ben járt először Magyarországon a Budapesti Tavaszi Fesztivál meghívására. A 68 éves zenész dolgozott többek között Aretha Franklinnel, Barbra Streisanddal, a Pink Floyddal, a Simon & Garfunkel duóval és Frank Sinatrával, és a hetvenes évek óta negyvennél is több lemezt adott ki. A 85 éves Dave Grusin most első alkalommal készül elbűvölni a magyar közönséget csodás játékával. A hatvanas évek vége óta komponál kísérőzenét filmekhez, és ő lett minden idők egyik legnevesebb filmzeneszerzője: neki köszönhetjük az Aranyoskám, A csodálatos Baker fiúk, a Havanna vagy A cég című filmek különleges hangulatát adó muzsikákat. Egy Oscar-díjjal és hét jelöléssel jutalmazták. Zongoristaként és producerként is fontos munkássága, ő alapította Larry Rosennel a GRP lemezkiadót, amelynek gondozásában a nyolcvanas-kilencvenes évek iránymutató albumai jelentek meg, főleg fúziós jazz műfajban.
A Wynton Marsalis vezetésével működő, tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra napjaink legkiválóbb hangszeres szólistáiból és zenekari muzsikusaiból alakult. A sokoldalú zenekar hatalmas repertoárral rendelkezik, amelyben ugyanúgy megtalálhatók a tagok eredeti szerzeményei, a Jazz at Lincoln Center által megrendelt darabok, akárcsak a jazztörténet ritka műremekei és olyan nagyságok által jegyzett örökzöldek, mint Duke Ellington, Count Basie, Fletcher Henderson, Thelonious Monk, Mary Lou Williams, Dizzy Gillespie, Benny Goodman vagy Charles Mingus. Wynton Marsalis, aki a Jazz at Lincoln Center igazgatója és művészeti vezetője, 1982 óta több mint 60 jazz- és klasszikus zenei lemezt jelentetett meg, amelyek közül kilenc nyert Grammy-díjat, Blood on the Fields című oratóriumát pedig zenei Pulitzer-díjjal tüntették ki. Nemcsak kiváló előadóművész, hanem a jazzoktatás ügyének előmozdítója, akit Kofi Annan 2001-ben az ENSZ békenagykövetévé nevezett ki. Wynton Marsalis és a Jazz at Lincoln Center Orchestra július 6-i koncertje felejthetetlen élménynek ígérkezik.