Négynapos különleges rendezvénysorozattal indítja évadát a Fonó Budai Zeneház. Az idén 25 éves intézmény Folkfőváros című eseménye szeptember 16-tól 19-ig tart.
„1995 őszén megnyílt egy hely a Sztregova utcában egy gyárnegyed közepén tele szeretettel, elhivatottsággal és persze zenével, ahova negyedszázada mindig jó bejönni. Nemcsak azért, mert jó zenék szólnak, és mert élő zenére lehet táncolni, hanem azért, mert olyan a Fonó, mint a mi falunk: hazajövünk. Hazajönnek ide a határon túli adatközlők éppúgy, mint a városi táncházi közeg, a világzene közönsége, vagy a jazzrajongók és persze a zenészek, táncosok, akiknek köszönhetően ilyen friss és élő a ház. Rendszerint napközben is belebotlasz egy próbába, itt nincs backstage-büfé: este együtt kéred ki a söröd a zenészekkel és a pultos már tudja: „a szokásosat”. Nincs este, hogy ne találkoznál ismerőssel, mert a Fonóban tényleg rájössz, hogy „kicsi a világ” és egy ekkora házban az egész Kárpát-medence elfér!”
„A jubileumi év korábban tervezett programjait a koronavírus-járvány miatt módosítani kellett, a hagyományosan tavaszi, sokhelyszínes Budapest Folk Festünk alakult át őszi, egyhelyszínes Folkfőváros koncepcióvá. Négy hónapra kellett leállnunk a pandémia miatt, elmaradtak a táncházak, a koncertek, a kurzusok, nyáron tudtunk mi is újra indulni” – mondta Horváth László, a Fonó igazgatója. Mint kifejtette, a Fonó25 Folkfőváros sorozat összeállításánál a sokszínűségre törekedtek. Lesznek kuriózumszámba menő produkciók, régebbről jól ismert előadók és a „jövőbe mutató” művészek egyaránt: „A fiatalabb generáció képviselői közül különlegesnek ígérkezik szeptember 17-én a Dalinda és a Babra koncertje, akárcsak egy nappal később, a duónapon Lakatos Róbert és ifj. Csoóri Sándor Sündi közös fellépése. Szintén a duóválogatásban, 18-án látható és hallható együtt Szokolay Dongó Balázs és Geröly Tamás, ők a mi 25 évünket is szimbolizálhatják, akárcsak a két Misi, Borbély és Dresch kettőse. A két cimbalmos világsztár, Balogh Kálmán és Lukács Miklós pénteken duózik” – sorolta Horváth László.
„A Fonó számomra azt testesíti meg, amit magam is vallok: a népzene, a jazz és a kortárs
zene egységét.” (Lukács Miklós cimbalomművész)
A Folkfőváros programja 16-án szerdán Fonó Szerda koncerttel és táncházzal indul, csütörtökön lesz Bojta Zsuzsanna & ZitheRandom, Szlama László és Bergics András is, a pénteki duónapon a már említetteken kívül a Branka Trió, Porteleki László és Áron, Herczku Ági és Nikola Parov, illetve a Szászcsávási Zenekar, a zárónapon pedig a Karaván Família és a Csángálló ad még koncertet.
A Fonó-jubileum az idei budapesti Womexszel teljesedhetne ki, de a koronavírus-járvány miatt a világzenei expó is élő közönség és szakmai vásár nélkül, virtuálisan fog megvalósulni, a Fonó-családból a Dalinda, a Babra, az Ötödik Évszak és a Magos szereplésével.
Az igazgató felidézte, hogy a Fonó alapító tulajdonosa, Lukács József 1995-ben egy olyan helyet akart létrehozni, ahol össze lehet jönni. „Örök dilemma, hogy a Fonóban a közösségi hely vagy a zeneházfunkció kap nagyobb hangsúlyt. Miközben sikerült megvalósítani az előbbit, az utóbbi is nagyon erőssé vált, hiszen a világzene berobbanása a kilencvenes évek második felétől Magyarországon a Fonóhoz köthető, a magyar, a közép-európai és a balkáni világzenei értékek egyaránt megjelentek nálunk. A Sztregova utcában voltak a Besh o droM és Szalóki Ági első fellépései, nálunk tűnt fel Palya Bea, a Parno Graszt, később mi adtuk ki Boban Markovic vagy Lajkó Félix lemezeit” – idézte fel Horváth László. A zeneház megőrizte eredeti küldetését, egyaránt bemutatkozási lehetőséget ad a magyar és határon túli népzenének és néptáncnak, valamint a jazz és a világzene irányzatainak. A Fonó emellett fesztiválok szervezője, a Hagyományok Házával közösen Utolsó Óra címmel elkészítette a Kárpát-medencei adatközlők ötven lemezes gyűjteményét, miközben a Fonó Records hosszú évek óta egyetlen közép-európai kiadóként rendszeres szereplője a Womex top label listáján.
A Fonó gondozásában megjelent albumok száma a négyszáz felé közelít, a lemezek (legutóbb a Besh o droM 20 című anyaga) rendszeresen szerepelnek a nemzetközi világzenei listákon. „A tervek szerint még idén kiadjuk Dresch Mihály új jazzalbumát, valamint vonósprojektjének felvételeit, a Womexre megjelenik az Ötödik Évszak lemeze, Balogh Melinda gyerekprodukciót készített, gyártás előtt van a Cserepes remixalbuma, akárcsak Szelevényi Ákos free jazz anyaga. Lajkó Félixtől két kiadvány is megjelenik, egy zenekari lemez, valamint a Giselle című, a Győri Balettel közös balettprodukcióhoz írt műve, de lesz új Cimbaliband-korong is”- mondta az igazgató.
Pontos program és jegyek: itt.
(Via MTI)