Különleges, rendkívül friss szemléletű kiállítás nyílt a Gödöllői Iparművészeti Műhelyben Florárium címen. A kiállított tárgyak a gödöllői szecessziós művésztelep festményeinek inspirációi alapján készültek. A múlt értékeit kortárs keretbe helyező koncepció célja az igényes tárgykultúra erősítése a multik egyre uniformizáltabb világában. A szürkülő novemberi napok vitalizátora lehet az innovatív gondolatok mentén kialakított kiállítás!
– Milyen koncepció mentén jött létre a Florárium?
– Hét olyan egykori és jelenlegi tanítványaim munkái láthatók a kiállításon, akik a MOME vagy a METU textiltervező szakos hallgatói. A fiatal alkotók a gödöllői szecessziós művésztelep egy-egy festményének vagy textilművének inspirációjára hoztak létre egyedi mintaterv-kollekciókat. Fontos szempont volt a tervezés során, hogy a mintatervek tükrözzék az eredeti alkotás karakterjegyeit, szín- és formavilágát és a kortárs alkotók egyedi stílusvilágát is. A kiállítás különlegessége, hogy a mintatervek és a különböző textiltárgyak, a kendőtől kezdve a táskáig mind itt születtek, és itt készülnek a GIM-házban.
– Ha jól tudom, ezek a tárgyak meg is vásárolhatók.
– Igen, támogatói programunk keretében a támogatóinkat ezekkel a tárgyakkal ajándékozzuk meg. A támogatásokkal a GIM-ház felújítására gyűjtünk, vagyis amellett, hogy gyönyörű, egyedi tárgyakhoz lehet hozzájutni, egy nemes ügy érdekében történik a „vásárlás”. A kiállítás eddigi másfél hónapja alatt rendkívül nagy érdeklődést és támogatói kedvet tapasztalunk. December 4-én, szombaton karácsonyi vásárt tartunk, ahol egész nap, 10-18 óráig lehet válogatni a csodás tárgyak közül. Emellett nagy öröm, hogy jövőre a Gödöllői Királyi Kastély shopjában is elérhetőek lesznek majd a tárgyaink. November 27-én szombaton 14 órától egy vezetett, múltidéző séta keretében lehet megtekinteni a szecessziós művésztelep egykori helyszíneit, többek között a Nagy Sándor-házat is. A séta utolsó állomásaként Florárium-kiállításunk is megtekinthető, ahol tárlatvezetést tartunk majd az érdeklődőknek. Az eseményre a [email protected] e-mail címen lehet regisztrálni.
– Milyen tapasztalataid vannak az utóbbi időben a tárgykultúrával kapcsolatban?
– A régi szecessziós művésztelep fontos koncepciója volt az egyedi és igényes, minőségi tárgykultúra. Saját maguk készítették a bútoraikat, tárgyaikat, a kiállítás egyik célja pedig az volt, hogy reflektáljunk erre a tradícióra. A tárlaton bemutatott tárgyak nem tömegtermékek, hanem egyedi tervezésű alkotások a múlt kortárs értelmezésű visszacsatolásában. Fontos, hogy a szemléletváltásra nyitott emberek ízlését ilyen gesztusokkal is erősítsük. Én úgy látom, hogy egyre nagyobb az igény arra, hogy olyan tárgyakat vásároljunk, amelyekről tudjuk, hogy hol és milyen körülmények között készültek, ismerjük a történetüket, ezáltal jobban tudunk kapcsolódni hozzájuk. A multik által a gyorsan, olcsón gyártott tömegtermékek világát éljük, de ez nem jelenti azt, hogy nem alakulhat ki egy tudatos, igényes vásárlói kör, amelynek tagjai ilyen jellegű tárgyakat keresnek.
– 2018 óta vagy művészeti vezetője a GIM-háznak. Munkásságod egyfajta misszió, amely ötvözi a kurátori, a pedagógiai, valamint a közösségszervezői attitűdöt. Mesélsz erről?
– Igen, tényleg nagyon sokrétű a munkám, és ezt nagyon élvezem, az egyik erősíti a másikat. A kiállítások fő kurátoraként én találom ki, hogy milyen koncepció mentén, milyen művészekkel, milyen művészeti programok valósuljanak meg. A GIM-házzal egyébként egészen középiskolás koromig nyúlik vissza a kapcsolatom. Középiskolásként Remsey Flóránál tanultam szőni, később a tanári diplomám megszerzése után pedig Katona Szabó Erzsébet adott számomra lehetőséget, hogy elindítsak egy textiles kurzust a GIM-házban. A művészetoktatás jelenleg is a tevékenységi köröm egy fontos részét képezi, egyik szívügyem a tehetséggondozás.
A GIM-ház egyébként bárki számára nyitott, kerámia, kárpit- és szőnyegszövő, kortárs szövő- és textiltervező, valamint rajzműhelyünk is létezik. 80 százalékban egyáltalán nem művészi területen dolgozó emberek érkeznek hozzánk, viszont óriási élmény számukra a manuális alkotás élményének megtapasztalása és gyakorlása professzionális környezetben. Élő alkotóműhely vagyunk, kulcsfontosságúnak tartom, hogy ne csak kiállításokat rendezzünk, hanem közösségben hozzunk létre műalkotásokat, legyen szó akár a tanfolyamainkon létrehozott alkotásokról vagy a művésztelep programunk keretében létrejött professzionális művészek alkotásairól.
– A december 19-éig látogatható Floráriumot követően milyen terveitek vannak?
– Továbbra is szeretnénk minőségi kortárs szemléletben közvetíteni képző- és iparművészetet, ápolni a hagyományainkat, ugyanakkor minél szélesebb érdeklői réteget bevonni a munkáinkba, programjainkba. A következő kiállításunk Természetes monokróm címmel nyílik majd január 29-én négy fiatal kortárs képzőművész alkotásaival. Jövőre egy nagyszabású tárlatunk is lesz Tükröződések címmel a Gödöllői Királyi Kastéllyal szemben található Várkapitány Lakban. Ebben a reprezentatív, kétszintes épületben 50 művész állít majd ki festményeket, grafikákat, szőnyegeket, amelyek a Florárium-termékekhez hasonlóan ugyancsak megvásárolhatók lesznek. A Tükröződések képző- és iparművészeti kiállítás a támogatói programunkhoz kapcsolódó fontos esemény lesz, az eladott műtárgyakból befolyó összeg egy nagy része a GIM-ház felújítási alapjába megy majd. Óriási öröm számunkra, hogy a GIM-ház felújítása és jövője nemcsak számunkra, hanem a művészek számára is ilyen fontos. Nagyon reméljük, hogy eredményes lesz az összefogás, és a közeljövőben meg tud valósulni az épület felújítása és átalakítása.