A színésznő százharmadik születésnapján Fehér Anna és Földessy Margit színművésznő jelenlétében avatták fel az utcanév- és az emléktáblát – számolt be Facebook-oldalán a kerület polgármestere.
- hirdetés -

A II. kerület Józsefhegyi utca 26. és 28/a közötti terület február 9-e óta hivatalosan a Komlós Juci köz nevet viseli. A színészcsaládba született Komlós Jucit (1919-2011) a Szomszédok Lenke nénijeként ismerte meg az egész ország, pedig már korábban is rendszeresen felbukkant a színpad mellett filmekben és sorozatban is: ő volt Teréza Az aranyemberben (1962), Bernátné a Különös házasságban (1984). Hangjátékok és szinkronszerepek sora fűződik a nevéhez, többek közt ő kölcsönözte a hangját Joan Hicksonnak, Miss Marple megformálójának.
Ahogy arról korábban beszámoltunk a II. kerület több közteret is elkeresztelt, ehhez pedig a kerületi lakosoktól válta a javaslatokat. Az elnevezések megválasztásánál szempont volt, ahogy a polgármester fogalmazott, hogy „valamelyest módosíthassunk a városban meglévő női és férfi utcanevek aranyán, hiszen Budapesten a valós személyek neveit viselő utcanevek 89 százalékát férfiakról és 11 százalékát nőkről nevezték el.” (A nemek arányának alakulásának alakulásával a közterek elnevezésében ebben a cikkünkben foglalkoztunk.)
A februári szavazás után a Szabó Magda, Psota Irén illetve Solt Ottilia nevét viselő (Frankel Leó út 47. és 80. számok, valamint a Harcsa utca között) tereket és utcákat már át is adták. A Nemzet Színésze címet is viselő Jászai Mari-díjas színművésznő, Komlós Juci nevét Szemlő-hegyen mostantól egy köz, illetve emléktábla őrzi.
„Ha valaki, akkor ő végigélte a huszadik század szinte minden nehézségét. Bár Komlós Juci pályáját látszólag nem törte ketté a történelem, családja, s ő maga is megszenvedte a XX. század borzalmait” – írta az avatásról beszámoló posztjában Őrsi Gergely, II. kerületi polgármester.
„A háború előtt Miskolcon az egyre fenyegetőbb zsidótörvények miatt már csak férje tekintélye miatt léphetett színpadra. Játszott, amíg fel nem jelentették, ekkor Budapestre költözött és külvárosi színházakban lépett fel. Az addig a fővárosban kevésbé ismert Komlós Juci elég bátor volt ahhoz, hogy a törvényi tiltás ellenére is kockáztasson, mert csak így tudta anyagilag segíteni a szüleit, hisz édesapja túl ismert színész volt ahhoz, hogy színpadra léphessen bárhol is. Egy ilyen külvárosi haknin találkozott össze Csortos Gyulával, aki, amikor megtudta, hogy ez a sugárzóan fiatal és tehetséges színésznő miért lép föl ilyen méltatlan helyeken, átadta a névjegyét, aminek hátulján ez állt: „Ha majd arra kényszerül, hogy medvetáncoltatásból éljen, akkor medvének jelentkezem.”
(via 24.hu)