56 kortárs képző- és iparművész mintegy 150 alkotásával találkozhatunk május 7. és július 31. között a TÜKRÖZŐDÉSEK című eseménysorozaton. A Gödöllői Iparművészeti Műhely szervezésében létrejött programsorozat egyszerre nyújt kreatív kísérőprogramokkal spékelt kiállításélményt, műtárgyvásárlási lehetőséget, aukciót, no és persze a város zajából kiszakadó, kora nyári, természetközeli feltöltődést.
A GIM Ház művészeti vezetője, Hidasi Zsófia kurátor munkatársaival friss és kreatív lendületet akkumulál a nagy hagyománnyal rendelkező gödöllői művésztelepen. A tavalyi nagy sikerű FLORÁRIUM kiállítás után a TÜKRÖZŐDÉSEK című nagyszabású projekt többgenerációs vizuális lenyomat, amely egyszerre kortárs képző- és iparművészeti tárlat, vásár, valamint közösségépítő eseménysorozat.
Az igényes vizuális és tárgykultúrát bemutató tárlaton különböző nemzedékhez tartozó, országosan elismert alkotók vesznek részt, emellett külön figyelmet fordítanak a fiatal művészgeneráció tagjaira is. A projekt egyik fő célja és koncepciója az innováció, a nyitás, a múlt, a jelen és a jövő korszerű összehangolása. A remekül felépített tárlat nem csupán filozófiájában reprezentálja a generációs örökség és szellemiség izgalmas fúzióját, hanem térkoncepciójában, látványában is. Az impozáns zöld övezetben található, barokk stílusú Várkapitány Lakban megrendezett kiállítás vintage-modern stílus keretében valósul meg.
„A TÜKRÖZŐDÉSEK kiállítása a GIM elmúlt 24 évének történéseire reflektál. Az intézmény első 20 évében Katona Szabó Erzsébet textilművész volt a művészeti vezető, ő építette fel ezt a komplex művészeti programmal bíró műhelyt. 4 évvel ezelőtt én vettem át a helyét, és ezzel tulajdonképpen jelentős generáció- és korszakváltás történt. Amíg például Barabás Márton, Orosz István, Péreli Zsuzsa, Remsey Flóra egyértelműen Katona Szabó Erzsébet korszakát idézik, addig például Temesi Apol, Újszászi Tünde, Kovács Mónika, Börcsök Anna vagy Mátyási Péter már az általam vezetett korszakhoz, generációhoz kapcsolódnak. Az örökség és hagyomány innovatív újraértelmezésében hiszünk és a folytonosságra szeretnénk felhívni a figyelmet. A kiállításon látható műtárgyak megvásárolhatók, szeretnénk elérni, hogy a kortárs vizuális művészet minél több látogatónk hétköznapjaiban jelen legyen. Hiszünk benne, hogy ezekkel az alkotásokkal való találkozás gazdagítja mindennapjainkat és személyiségünket is” – mondja Hidasi Zsófia kurátor.
A kiállítás időtartama alatt a műtárgyvásárlással a Gödöllői Iparművészeti Műhely (GIM) épületének felújítását lehet támogatni, hogy a továbbiakban is megfelelő körülmények között folyhasson a műhely komplex művészeti programja az alkotás, a tehetséggondozás és a művészetközvetítés területén.
A GIM olyan kortárs műhely és alkotóközösség, amely az egykori szecessziós gödöllői művésztelep művészeinek attitűdjét kortárs kontextusba helyezve tartja életben. A műhely egyik legfőbb küldetése a professzionális kortárs képző- és iparművészet megismertetése és élményszerű közvetítése.
A TÜKRÖZŐDÉSEK nem pusztán kiállítás és vásár. Színes és izgalmas kísérőprogramjai között szerepel például a Műtárgyak éjszakája május 28-án, amely során játékos, interaktív múzeumpedagógiai program és kurátori tárlatvezetés keretében fedezhetők fel az alkotások, ugyanakkor a GIM kiállítótermében látható Természetes monokróm című képzőművészeti kiállítás is kurátori tárlatvezetéssel tekinthető meg.
Az eseménysorozat kiemelt eseménye egy regisztrációhoz kötött aukció, amely június 4-én kerül megrendezésre, az 56 kiállító művész egy-egy kiemelt alkotása kerül árverésre. Június 11-én a Nézőpontok I Megközelítések a Gödöllői Iparművészeti Műhely művészeti koncepciójában című katalógus bemutatóját rendezik meg. A Múzeumok Éjszakáján a múzeumpedagógiai programok mellett animációs est keretében a MOME animáció szakos hallgatóinak munkáiból rendeznek vetítést.
Július 9-én ismét kurátori tárlatvezetésen és múzeumpedagógiai programon vehetnek részt az érdeklődők, amelyet este a Terra Profonda koncertje zár. A július 30-i finisszázson a Ledpuppets formáció különleges performansza kerül sorra.