Ahogy azt lapunk is megírta, a költészet napja alkalmából felkerült egy fotó a Facebookra, amelyen József Attilát vélte felfedezni a jóhiszemű megosztó, sőt, a kommentelők Radnótit és Kosztolányit látták mellette. Azóta kiderült, hogy egy színész-rendező fotójáról van szó.
Azoknak, akik 2021-ben követték az árverésen előkerült ismeretlen József Attila-kézirat ügyét, nem okoz meglepetést, hogy a költőhöz kapcsolódó hírek micsoda érzelmi hullámvasútra dobják a rajongókat. Ahogyan akkor, most is vita alakult ki a fotó eredetisége, pontosabban akörül, hogy kit is ábrázol a felvétel. Ebben az esetben pedig olyan körülmények is számítanak, hogy hol tartózkodott akkoriban, az 1934-es könyvhét idején a költő.
A fényképet a költészet napja alkalmából osztotta meg a Facebookon Harsányi Sulyom László, akinek a nagyapja készítette a felvételt az 1934-es Könyvhéten. „Ezt a képet József Attiláról az 1934-es Könyvhéten készítette a nagyapám. Lesifotósként, mondhatni paparazzo módra, meg se kérdezve, hogy leveheti-e őt. J. A. halála után 86 évvel, Hirsch Hugó nagyapám halála után 78 évvel, apám halála után, (aki megőrizte az utókor számára a képet) 5 évvel, most, 2023. április 11-én, átadtam a KÖZ-nek” – írta ki közösségi oldalára Harsányi Sulyom László.
Azóta azonban új részletek derültek ki a fotóról. Tverdota György a Hvg-nek jelezte, hogy a hasonlóság ellenére valószínűleg nem a költő van a fotón, mert ő ebben az időpontban aligha volt Budapesten. A rejtélyt végül úgy tűnik, Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész oldotta meg Facebook-posztjában. A fényképen látható, József Attilának gondolt férfi szerinte Vaszary János (1899-1963) író, rendező, aki valóban hasonlít József Attilára, őt keverhették össze tehát a költővel. A magyar színész, színigazgató, rendező, színműíró Vaszary Piri színésznő bátyja, Vaszary Gábor író öccse. Valószínűleg utóbbi könyvbemutatójára kérkeztek a rendezvényre, Vaszary Gábornak (1897-1985) ugyanis az 1934-es könyvhéten jelent meg az első kötete, a Monpti, ami azonnal hatalmas nagy siker lett. Az ünnepelt elsőkötetes szerző másik oldalán pedig Szirmai Rezső (1901-1966) író, hírlapíró áll.
Az eredeti fotót közreadó (és annak egyik szereplőjét tévesen József Attilának tartó) Harsányi Sulyom László a poszt alatt korrigálta tévedését. „Bármennyire is csalódott vagyok a saját „felfedezésem’ okán, elnézést kérek azoktól, akikben magamhoz hasonlóan illúziót ébresztettem, meghajlok az érvek, a tudás és a tudomány érveinek súlya alatt. Gratulálok, hogy kétségtelenül végére járt ennek a történetnek” – írta.
Vaszary János első házastársa Siklossy Janka színésznő volt, akit 1929. szeptember 10-én Budapesten vett nőül, ám 1938-ban elváltak. Második felesége Muráti Lili színésznő volt. 1945-ben, feleségével emigrált, két évre rá Madridban telepedett le. Ott halt meg, 1963-ban. Az ünnepelt író, színházigazgató, forgatókönyvíró és filmrendező, Vaszary János volt, aki ontotta a feleségének szánt temperamentumos női szerepeket. A korabeli közönség némi megütközéssel fogadta, hogy az „elkényeztetett, gőgös karrierbestia” nem egy milliomost vagy arisztokratát, hanem egy írót választ párjául. (Vaszary János híres művészfamília sarja: a festő a nagybátyja, Vaszary Piri színésznő a húga, Vaszary Gábor író a bátyja.) Valójában nagyon is racionális érdekházasság volt az övék, ahol a felek kölcsönösen segítették egymást.
Vaszary darabjait, filmjeit egytől-egyig Lilire írta, mindig ő állt a középpontban, övé volt a legjobb szerep. Így állt elő az a paradox helyzet, hogy az önálló, senkitől sem függő hősnők megtestesítője saját bevallása szerint is nagyban a férjének köszönhette karrierjét.
(via Hvg)