Agykutatók bizonyították az Egyesült Királyságban, hogy milyen jó hatással van az emberi agyra a művészet: Vincent van Gogh, Édouard Manet, Claude Monet és Paul Cézanne művein keresztül vizsgálták, hogy milyen hatást gyakorol egy festmény megtekintése az agyműködésünkre.
Ahogy arról az Index is beszámolt, a projekt az Art Fund megbízásából indult el: így kívánják fellendíteni a múzeumok látogatottságát a szigetországban. A kutatók szerint a művészet új idegpályákat alakít ki, kreatív gondolkodásra ösztönöz, emelheti a szerotonin szintet, ezáltal befolyásolva az érzelmeket.
A kísérletben a festmények agyhullámokra gyakorolt hatását EEG-monitorhoz csatlakoztatott fejhallgatókon keresztül vetítették ki valós időben, 3D-ben. Az első vizsgálatok meglepő eredményeket hoztak. A festmények nézése közben minden embernél másképpen variálódnak az agyhullámok – az eredményeket ide kattintva lehet megtekinteni.
Egy több mint 23 ezer brit résztvevő bevonásával készült tanulmány azt találta, hogy azok, akik hetente részesülnek valamilyen művészeti élményben, vagy legalább évente néhányszor részt vesznek kulturális eseményeken, boldogabbak és jobb mentális állapotnak örvendenek, mint azok, akik teljesen hanyagolják a művészet élvezetét. Ez független az életkortól, családi állapottól, jövedelemtől, egészségtől, szociális helyzettől.
A művészet élvezetébe agyunk több területe is bekapcsolódik, az érzékszervi feldolgozók, az érzelmekért, a memóriáért, a megismerésért felelősek is. Az agyi reakció az alapvető szükségletek kielégítésének élményéhez fogható, mint például az étkezés és a szex, mert érzelmi felszabadulás történik.