Az október 8-i gálával a Fejes Józsefné Zenei Alapítvány tiszteleg Flesch Károly nemzetközi hírű hegedűvirtuóz születésének 150. évfordulója alkalmából.
Az emlékhangverseny a mosonmagyaróvári Flesch Kulturális Központ színháztermében kerül megrendezésre október 8-án. A születésnap előestéjén, a Baden-Badeni Flesch Akadémia igazgatója, Kirill Troussov, a nemzetközi hírű, hazánkban is jól ismert és közönségkedvenc hegedűvirtuóz, Alexandra Troussova zongoraművész, és a Flesch Károlyról elnevezett nemzetközi hegedűversenyen 10 éve első helyezést elért, magyar gyökerekkel rendelkező Lara Boschkor, valamint az idei verseny győztese, a dél-koreai Eun-Che Kim közreműködésével hallhatunk koncertet.
Műsorukban Richard Strauss, Eugène Ysaÿe, Johannes Brahms és Tomaso Antonio Vitali egy-egy művét hallgathatja meg a közönség. A hangverseny az alapítvány munkásságának köszönhetően ingyenesen látogatható, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni ide kattintva lehet.
A tizenkilencedik század második és a huszadik század első fele sok kiváló zenésszel ajándékozta meg a zeneszerető közönséget. Közülük is kiemelkedik Flesch Károly, aki 1873-ban Mosonban született és 1944-ben Luzernben halt meg. Annak ellenére, hogy zenei munkássága a világ sok országára kiterjedt, élete végéig magyarnak, mosoninak tartotta magát. Hegedűjátékával bejárta a nagy koncerttermeket.
Az utókor számára pedagógiai munkásságával vált világhírűvé, olyan nagyszerű művészek kerültek ki iskolájából, mint Max Rostal, Varga Tibor, Thoman Mária és nem utolsó sorban Mosonmagyaróváron is koncertező Ida Haendel. A város minderről Csiszár Péter 1978-ban megjelent tanulmányából értesült. Feléledt a remény, hogy a város nem csak gyárairól, hanem zenei nagyságáról is ismert lehet.
A város múltjának ápolásában, a honismereti mozgalomban meghatározó szerepet vállalók indították el és karolták fel Flesch Károly életútjának széles körben történő megismertetését, a még élő családtagok felkutatását. E munkálkodás során találtak rá az Izraelita temetőben Flesch szüleinek síremlékére. Ez a tény nagymértékben járult hozzá ahhoz, hogy a temetőt nem számolták fel. Egy évvel Csiszár Péter tanulmányának megjelenése után, 1979. október 9-én emléktáblát helyeztek el azon a házon (Szent István király út 123.), ahol Flesch Károly született.
Flesch fia ígéretének megfelelően egy majdani emlékszoba létrehozását segítve még 1981-ben két bőröndre való dokumentumot – köztük két tekercs magnetofonszalagot – küldött, amelyen Flesch korabeli koncertjeinek rádióközvetítéseit rögzítő amatőr felvételek hallhatóak. E felvételeknek inkább dokumentum értékük, mint a műélvezetük a fontos, mivel a rendkívüli rossz technikai színvonal zavarja a műélvezetet. Érdemes megjegyezni, hogy Flesch életében nem készültek hanglemez felvételek, melynek egyik lehetséges magyarázata, hogy a hangrögzítés akkori alacsony színvonala nem elégítette ki Flesch művészi igényeit.
Flesch Károly születésének 110. évfordulójára emlékezve szülőházán Rieger Tibor szobrászművész alkotását helyezték el, a dombormű közadakozásból 1983. október 8-án került felavatásra. Az avatóbeszédet Tátray Vilmos hegedűművész mondta.
1989-ben Dr. Adorján József jelezte, hogy lehetőség nyílik alapítvány létrehozására, mely fő célja a Flesch Károlyról elnevezett hegedűversenyek megszervezése, a művész emlékének ápolása. Mosonmagyaróvár egy néhai polgára, Fejes Józsefné (Pikó Margit) végakarata szerint a városra hagyott vagyona közcélt kell, hogy szolgáljon. Az önkormányzat jogelődje a Flesch hegedűversenyek szervezésének és lebonyolításának elősegítése céljából 1990 márciusában egy eladott ingatlanból származó 600 ezer forintból létrehozta a Fejes Józsefné Zenei Alapítványt.
Az alapítvány a hegedűversenyek megrendezésén túl kiemelt figyelmet fordít Flesch Károly emlékének ápolására, többek között halálának 50. évfordulója alkalmából hazahozatta Luzernből Flesch Károly, Amerikából pedig feleségének hamvait, majd 1994. november 13-án a mosoni izraelita temető családi sírhelyébe helyezték örök nyugalomra hamvaikat. 2021 októberében, Flesch Károly halálának évfordulóján emlékszobát avattak fel a róla elnevezett kulturális központban.
Az ízlésesen kialakított enteriőrben a híresség életútját és a hegedűversenyek történetét ismerheti meg a látogató. A fotókkal gazdagon illusztrált helyiséget az azt rendelkezésre bocsátó intézmény és a Fejes Józsefné Zenei Alapítvány közösen hozta létre. Hattagú kuratórium kezeli az alapítvány vagyonát, irányítja a művészről elnevezett nemzetközi hegedűversenyek előkészítését és lebonyolítását, valamint a 2023. október 8-án megrendezésre kerülő hangversenyt is.
Az emlékév programja november 14-én, a világhírű hegedűvirtuóz és zenepedagógus halálának napján zárul. Kertész Ágnes hegedűművész tart előadást a közelmúltban lefordított Flesch zenepedagógiai művéről a Mosonmagyaróvári Huszár Gál Városi Könyvtárban.
Idézetek Flesch Károlytól:
„Egy tanár, aki csak nagy tehetségek iránt érdeklődik, olyan, mint egy olyan ember, aki csak a gazdagok társaságát keresi.”
„Mindig azon voltam, hogy az átlagos tehetségű növendékkel még intenzívebben foglalkozzam, mint az elittel.”