A Papageno és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának soron következő adása július 23-án lesz hallható a 92.1-en, benne interjú Bérczes Lászlóval, Kádár Dáviddal, Sárkány Győzővel és Vadász Dániellel.
Ördögkatlan fesztivál
Idén nyáron már a 15. Ördögkatlan összművészeti fesztivál vár mindenkit a már ismert helyszíneken: Nagyharsányban, Beremenden, Villánykövesden, Mokoson. Augusztus 2. és 6. között sok száz program, színház, zene, buli, képzőművészet, családi programok és irodalom várja a Katlanba látogatókat. Ahogy egykor Törőcsik Mari, a fesztivál egyik fővédnöke mondta: „Az igazi élmény és bizonyosság 2011. augusztusában ért, amikor először látogattam a fesztiválra, és öt napon át megtapasztaltam, hogy ennyi idő és tapasztalat után is rá tudok csodálkozni az emberekre: hogy a minőség, a sokszínűség, a kíváncsiság és mindenekelőtt az egyszerűség és a szeretet ebben az oly nehéz és sokszor embertelennek tűnő 21. században is boldog közösségeket tud létrehozni”.
A fesztivál másik fővédnöke a szintén ikonikus művész, Cseh Tamás volt. Az Ördögkatlan nevének története, hogy a fesztivál egyik helyszíne a Szoborpark volt, amely egy kőfejtő, amit a helybéliek „Ördögszántotta hegynek” neveznek. Mindez egy legendához kötődik, miszerint az ördög szerette volna megkapni Nagyharsány legszebb lányát, Harkát, de ehhez az első kakasszóig kellett volna szántania a hegyet. Az ördög elkotródott, maradt viszont a gyönyörű kőfejtő, ahol immár évtizedek óta nyaranta hazai és külföldi szobrászok alkotnak, és az elkészült műveket a parkban hagyják. Bérczes Lászlóval, az Ördögkatlan egyik alapítójával és főszervezőjével arról is beszélgetünk, hogy 15 éves történetük kezdetén sokat kísérleteztek, és ez a kísérletező kedv talán még most sem hagyott alább.
Django Feszt
Óbuda szívében, a Kobuci kertben rendezik meg augusztus 14-én a Django Feszt elnevezésű nemzetközi gypsy jazz zenei fesztivált – a tavalyi nagy sikerű rajt után újra összegyűlnek a manouche jazz hazai szerelmesei. Django Reinhardt gitáros, aki a francia cigánykaravánok világából érkezett, teljesen új színt hozott a jazzbe. Ő és zenésztársa, Stephane Grappelli, az „ördögi hegedűs” megalapították a Hot Club de France nevű formációt, amely átformálta a szélesebb közönség jazzről alkotott képét. Ezt a zenét szokták nevezni manouche jazznak vagy gypsy jazznek, vagy néha egyszerűen csak django jazznek. Idén is nemzetközi fellépőgárda, francia, német, szerb és magyar zenészek lépnek fel a Django Feszten. A fesztivál fővédnöke Roby Lakatos, szervezői Wizner Balázs és Kádár Dávid, akivel arról is beszélgetünk, hogy a django jazz mindenkinek örömöt ad: az is vidám lesz ettől a zenétől, aki először hallja.
Üzenet
Üzenet címmel augusztus 28-ig látható az MMA képzőművész köztestületi tagjainak kiállítása a Pesti Vigadóban. „A szándékosan széleskörűen megfogalmazott mottó, a jelentésrétegek határtalanul óriási lehetősége a téma sokféle értelmezésére ad módot. Ha eltekintünk az elsődleges, konkrét olvasatoktól, amely a továbbított információ tartalmáról szól, akkor az átvitt értelem kapcsán minden művészi alkotás mondanivalója üzenet, amely a létrehozó szándéka szerint a műalkotás eszközeivel átadott eszmei summázat. A művészet megjelenítő erejével az általában láthatatlannak valamilyen láthatóval történő reprezentálása. A tárlat tematikája adekvát módon kapcsolódik össze a művészeti kreatív munka értelmezésbeli, lényegi kérdéseivel. Az elkészült művek szólhatnak az érdemi rész desifrírozásának folyamatáról, vagy célul tűzhetik ki annak ábrázolását is. Ugyanakkor szabadságot is ad az alkotóknak a téma, hiszen minden beadott mű természeténél fogva alapvetően egy-egy üzenet” – olvasható a tárlat ajánlójában. Az Üzenet című kiállítás kurátora dr. Nátyi Róbert művészettörténész és Sárkány Győző grafikusművész, közgyűlési képviselő, akitől azt is kérdezzük, hogyan állt össze a kiállítás terve?
Debreceni Ünnepi Játékok
Az ötéves Coopera idén nyáron, július 31. és augusztus 15. között második alkalommal rendezi meg a Debreceni Ünnepi Játékok nyári programsorozatot, amelynek középpontjában a zene, a színház és az opera áll. A 2022-es fesztiválon ezeken túl zenés irodalmi és dokumentumfilm estekkel is kibővül a kulturális kínálat. A produkciók mindegyike a műfajok élvonalbeli képviselőit hozza el a debreceni és a városba látogató közönségnek. A 16 napos fesztivált Debrecen ikonikus helyszínein, a Kossuth téren és a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon rendezik meg, de új színterekkel is bővül a paletta: ilyen a Csokonai Irodalmi Labor, ahol az irodalmi estek kapnak helyet, valamint dokumentumfilmeket vetítenek és a Kodály Zeneiskola, ahol bel canto mesterkurzust tartanak a Debreceni Ünnepi Játékok részeként, főként szakmai támogatást igénylő operaénekesek számára. A kurzus mestere a világhírű tenor, Ramón Vargas, a bécsi Zeneakadémia oktatója. Vadász Dániel fesztiváligazgató, a Coopera alapítója szerint a kultúra közösségformáló ereje miatt különösen fontos, hogy felelősen válasszanak előadásokat, amelyeket a nagyközönség elé tárnak. „A Debreceni Ünnepi Játékok egyik nagy kihívásának tekintjük, hogy olyan történetekkel töltsük meg a fesztivált, amelyeket követően közönségünk – a lelki feltöltődésen túl – lehetőséget kaphat egyfajta iránymutatásra, miközben azok tartalmas beszélgetésekre ösztönöznek úgy, hogy közösséget összetartó és a hagyományok közös ápolására buzdító hatásuk is van” – mondja Vadász Dániel, akivel a programkavalkádról beszélgetünk.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2022. július 24-én, vasárnap este nyolc órától kerül sor. Az interjúk megtalálhatók a Papageno Klasszik blogban is. A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.