Szerző: Veneczi Zoltán

Szubjektív ajánló következik a Liszt Ferenchez kapcsolódó hazai vagy nemzetközi eseményekről. A listára kívánkozó további bemutatókról a [email protected] címre várok részletes információkat! 01.30. 19:00 Váradi László és Mondok Yvette Schubert estje (Régi Zeneakadémia) Négy Schubert dal és Liszt-átirataik Váradi László és Mondok Yvette előadásában. A koncert lehetőséget ad, hogy összevethessük a feldolgozást az eredetijével, és megtalálhassuk benne a zeneszerzők személyiségének lenyomatait. Schubert: A szép molnárlány, D 795 – 19. A molnár és a patak Schubert: Hattyúdalok, D 957 – 4. Ständchen (Szerenád) Schubert: Margit a rokkánál, D.118 Schubert: Du bist die Ruh (Te vagy a csend), D. 776 Schubert-Liszt: Müller-dalok…

Tovább

Szubjektív koncertajánlók a teljesség igényével. Májusban a következő előadások idézik meg Liszt Ferenc munkásságát vagy adnak tematikus válogatást műveiből. 05.04 19:30 Beethoven és Liszt – Érdi Tamás zongoraestje, Hillebrand terem (MTA) Beethoven: cisz-moll („Holdfény-„) szonáta op. 27, Nr. 2, d-moll („Vihar”-) szonáta op. 31, Nr. 2 Liszt: Sposalizio, Velence és Nápoly, Mephisto keringő Km.: Érdi Tamás (zongora) (via erditamas.hu) 05.05 13:00 Keishi Suzuki zongora diplomakoncertje, Solti terem Mozart: d-moll fantázia, K. 397 Chopin: Asz-dúr („Hősi”) polonéz, op. 53 Mozart–Liszt: Ave verum corpus Liszt: Faribolo Pastour Bartók: Román népi táncok, BB 68, Liszt: 13. (a-moll) magyar rapszódia Beethoven: III. (c-moll) zongoraverseny,…

Tovább

Az átiratok születésének apropója elsősorban az eredeti műből származó inspiráció, a továbbörökítés szándéka, másodsorban pedig a kompozíció eredeti hangszertől, előadói apparátustól való függetlenítése, így minél szélesebb körben való terjesztése. A romantika korában az átiratoknak hasonló szerepe volt, mint ma a hangfelvételeknek. Minél több zenemű jelent meg szólózongora vagy zongora-négykezes formában, annál több hallgatóhoz juthatott el a darab, ismertté téve a szerzőt, bevételt hozva a kiadónak. Liszt Ferenc is kivette a részét korának nagy üzletéből, de egyben tovább is gondolta a benne rejlő lehetőséget: hogy saját népszerűségéből szeretett szerzői vagy kortársai is profitáljanak. A művekhez hozzáadta saját virtuóz stílusjegyeit, így az…

Tovább

Szubjektív koncertajánlók a teljesség igényével. Áprilisban a következő előadások idézik meg Liszt Ferenc munkásságát és adnak tematikus válogatást műveiből. 04.08 19:30 Osztrák-Magyar Haydn Filharmónia Liszt-estje, Müpa „1867-ben, megpecsételendő a kiegyezést, magyar királlyá koronázták Ferenc József császárt. Magyar részről nem volt kérdés, hogy Liszt Ferencet kell felkérni a szertartás ünnepi zenéjének megkomponálására, az osztrák hatóságok viszont egy császári udvarhoz közel álló muzsikust kívántak megbízni. A magyarországi sajtó heves tiltakozása azonban megtette hatását, s a koronázás előtt hat héttel Liszt Ferenc megkapta a hivatalos megbízást. A zeneszerző a publikum soraiból hallgatta végig a mise előadását, s nagyon elégedett volt a hallottakkal. „Misém…

Tovább

A kiemelkedő hazai zenei előadóművészeti tevékenységet jutalmazó Liszt-díj 1952 óta létezik, a magyar állam évente legfeljebb nyolc embernek adományozza ezt a nagy presztízsű zenei kitüntetést. A díjat egy érme testesíti meg, amely az idők folyamán némi változáson ment át. A „minden éremnek két oldala van” mondás csak az első negyven évben volt igaz rá, akkor ugyanis Madarassy Walter szobrászművész alkotását nyomták a bronzplakettre, egyik oldalán Liszt Ferenc portréjával, másik oldalán babérkoszorúval. 1992 után az érem egyoldalas plakett formáját öltötte, melyen Gáti Gábor Liszt-portréja kapott helyet. Csupán az érdekesség kedvéért – és a teljesség igénye nélkül – egy szubjektív válogatás következik…

Tovább

Szubjektív koncertajánlók a teljesség igényével. Márciusban a következő előadások idézik meg Liszt Ferenc munkásságát és adnak tematikus válogatást műveiből. 03.12 19:30 phil Blech Wien, Müpa 2010-ben, a Bécsi Filharmonikusok egyik koncertkörútján merült fel az ötlet: létesüljön olyan együttes, amely a nagy hagyományokkal rendelkező bécsi rézfúvós és ütőhangszeres muzsikát műveli, ápolja és új impulzusokat ad számára. A phil Blech tagjai rangos bécsi zenekarokban játszanak, és valamennyien Bécsben részesültek zenei képzésben. Az együttes öt trombitásból, három kürtösből, három harsonásból, egy tubásból, két ütősből és a zenei vezetőből áll. Repertoárjukon kizárólag általuk készített átiratok szerepelnek, s ez nemcsak azt teszi lehetővé, hogy minden…

Tovább