Májusban is érkeznek a már megszokott és megszeretett programok az ISON-ba. A Dalszerelőműhely, a BlattNight! és Karasszon Eszter zenés-beszélgetős sorozata mellett görög dal workshop és színházi előadás is várja az érdeklődőket ebben a hónapban.
Május 11-én folytatódik a Dalszerelőműhely, amely az ISON megnyitása óta óriási közönségnek és érdeklődésnek örvend – immár két évad óta zajlanak szinte mindig teltházzal ezek az alkalmak. A mostani eseményen a brit világsztár Adele méltán híres Easy On Me dala lesz terítéken. De mi is az a Dalszerelőműhely valójában? A program 2021 őszén kezdte működését az ISON-ban. Az alapelv: mainstream pop dalokat szerelünk szét a klasszikus zenei elemzési szempontok szerint Fazekas Gergely zenetörténésszel.
A cél az, hogy megértsük, mi történik a zene „belsejében”: mit csinál egy-egy dalban a kardántengely, a karburátor és a gyújtógyertya, vagyis olyan kérdésekre keressük a választ, hogy miként kapcsolódik egymáshoz szöveg és zene, mitől lesz izgalmas (vagy éppen kevésbé izgalmas) egy dallam, hogyan áll össze a hangzás és a harmóniavilág, mi adja egy-egy dal varázsát. Az utolsó kérdésre természetesen nem fogunk tudni válaszolni, de a zene varázsára rákérdezni akkor is izgalmas. A foglalkozásokon való részvételnek nem feltétele a zenei előképzettség, két nyitott fülön kívül más segédeszközre nem lesz szükség (csavarhúzót, fogót, kompressziómérőt biztosítunk).
Május 13-án szombaton az évadban először színházi előadás várja a közönséget az ISON-ban. Az Andaxínház produkciója “Az én cellám // Bukowski versek” egyszerre a dekadencia himnusza, az élet elutasított szeretetének története, a kétségbeejtő magunkra ismerés és az önirónia felszabaditó diadala. Három művész igazán elemi összművészeti alkotása. Az előadás szövegfolyama Charles Bukowski költészetéből – Pritz Péter fordításában 2013-ban megjelent “Vegyes felvágott” című kötet írásaiból – merít.
A könyv jelen pillanatban nem kapható, így aki nem ismeri ezeket verseket, az hiteles tolmácsolásban ismerkedhet meg velük, aki pedig ismeri, most Hajduk Károly és a More von dir – cselló duó előadásában élheti át újra ezeket a remekműveket. Bukowski költészetének valódi erejét, árnyalatait, sokszínűségét közvetíti az előadás, melyben egyenértékű a hitelesség, az irodalom és a klasszikus zene. Egyszerre megrázó és vulgáris, lesújtó és felemelő, életunt és életigenlő, fanyar humorú és fájdalmasan őszinte.
Május 18-án egy újabb kuriózumot szeretnénk bevezetni; Varga Veronika görög dal-workshopot tart magyar és külföldi érdeklődőknek egyaránt. Varga Veronika a Zeneakadémia magyar népi énekművész szakán végzett, zenei tevékenysége azonban száz százalékosan a görög és a balkáni tradicionális, valaming népzene ihletésű művészi dalokra összpontosul (Babra, BudaPesme, Esperia). Habár családi szál meglétéről nincs tudomása, ebben a zenei elköteleződésben teljesen megtalálta azt a világot, amelyhez igazán közel érzi magát. Énekesként ezt az univerzumot a dalokon keresztül szeretné megosztani bárkivel, akit megérint a Mediterráneum és a Balkán kultúrája, amely nemcsak vizuálisan, de zeneileg is számtalan különlegességet rejt magában.
Az ISON-ban most egy olyan, kifejezetten éneklés fókuszú workshopon vehetnek részt az érdeklődők, mely a sokak által imádott és vágyott tengert idézi meg görög népdalokon keresztül. A dalokat bárki elsajátíthatja zenei vagy nyelvi előképzettség nélkül is, hiszen azokat a workshopon a leginkább hagyományos módon, hallás után fogják megtanulni a résztvevők. A dallamok megformálásában elsődleges szempont az alapok magabiztos elsajátítása, valamint egyszerűbb dallamdíszítési módok megismerése és imitálása. A görög szövegekhez teljeskörű kiejtésbeli instrukciót és természetesen fordítást is kapnak a résztvevők – a workshopot különösen ajánljuk görög nyelvet épp tanulóknak vagy a nyelvvel ismerkedni vágyóknak.
A dalanyag nem területi, hanem tartalmi szempontból kerül kiválasztásra, így akár több dialektus énekstílusával is megismerkedhetnek a workshopra jelentkezők, amelyekről háttérinformációk is elhangzanak majd. Emellett lehetőség lesz akár egyszerű szólamok éneklésére is, ami a csoportos éneklést még nagyobb élménnyé varázsolja.
A workshop további különlegessége, hogy kreatív eszközöket is alkalmaz az egyéni zenei invenciók, illetve az ösztönös zenei aktivitás elősegítése érdekében: a program része lesz a játékos zenei és ritmikai rögtönzés, amihez kiindulási alapot adhatnak a megtanult dallamok. Az improvizáció azért kap szerepet a workshopon, mert általa egy sokkal közelebbi zenei kapcsolatot tud kialakítani az éneklő nemcsak saját és társai hangjával, de magával az elsajátított zenei anyaggal is.
Az éneklésen túl az egyéni benyomások és asszociációk megosztása, tehát a témáról való beszélgetés is a workshop részét képezi, hiszen fontos cél, hogy a résztvevők egymást megismerő, inspiráló, megtartó közösséget tudjanak kialakítani.
Május 19-én Classical BUT NOT címmel tart rendhagyó zenei estet Ács Dominika és Maria Valverde.
Duójuk esszenciája a kapcsolódás, céljuk, hogy a zene, a művészet igazi összjáték lehessen nem csupán a színpadon, hanem a közönséggel is. Előadóként és alkotóként fontosnak érzik társadalmi kérdésekkel foglalkozni, személyes történeteik is inspirációs forrásuk, gyakran kilépve klasszikus keretek közül, összművészeti elemeket bevonva az előadásaikon. A classical – BUT NOT elnevezésű koncert programjának olyan klasszikus zenei művek adnak kiindulópontot, melyeket más műfajok ihlettek, illetve saját művek, átiratok, és medle-yk is helyet kapnak.
Május 20-án igazi családi napot tartunk. Délelőtt 10-kor a szintén régóta futó zenés mesefoglalkozással várja az ovis és kisiskolás korosztályt Oláh Marcell pszichológus-énekes, a Szent Efrém Férfikar tagja. Ezúttal “A tündérek hárfája” mesével repíti a kicsiket a varázsvilágba, ahol a hangszerek és dalok mellett saját magukkal is játékosan ismerkedhetnek a résztvevők.
Ebben a mesében kiderül, hogy a zenei varázserő birtoklásához nem kell tudni sem nagyon szépen énekelni, sem egy hangszer virtuózává válni. És ki tudja, talán a mese végére a mi saját kívánságaink is elkezdenek valóra válni a közös zenélés segítségével!
Ugyanezen a napon délután 5-től folytatja Karasszon Eszter a zenés beszélgetős sorozatát, ahol ezúttal Devecsai Gábor trombitaművész lesz a vendége. A délutáni tea vagy kávé mellé ideális elfoglaltság ez kicsiknek és nagyoknak is, sok zenével, családias közvetlen hangulatban – mindez finom süteményekkel kísérve.
Május 24-én újra BlattNight! Aki ismeri ezt a havonta ismétlődő hiánypótló eseményt, ha teheti nem szokta kihagyni, aki még nem ismeri, annak viszont eláruljuk, hogy mire számíthat, ha ellátogat rá: Szeretsz sörözni/fröccsözni, de hülyének néznének a B-Tervben, ha nekiállnál többedmagaddal Lassust énekelni?
Szeretsz kóristaként fellépni, de a Zeneakadémia nagytermében nem koccinthatsz a színpadon? A BlattNight ennek a piaci résnek a közepébe lő, úgyhogy ha szeretnél egy jót énekelni és közben legalálisan sörözni (vagy jót sörözni és közben legálisan énekelni), itt a helyed!
Kottaolvasó képesség előfeltétel! A lényeg, hogy mindenki blattol. Terray Boglárka és Dénes-Worowski Marcell a megálmodók, műsorvezetők, akik 10-15 kórusművel készülnek az alkalomra. Minden kórusműre helyben kell jelentkezni. Alapvetően egy szólamban többen énekelnek majd, de ha vannak nagyon vállalkozó szelleműek, kvartetteknek és egyéb, egy fő/szólam formációknak is helyet adunk. A lényeg, hogy először látod a kottát – a színpadon.
Különböző nehézségű darabokkal készülünk, tehát mindenkinek lesz lehetősége beszállni a blattolásba, és ha csak közönségnek jöttök, az is szuper!