Mindig izgalmasnak ígérkezik, ha egy fiatal, ismeretlen művész előadásában már jól ismert művet hallhatunk. Egy új olvasat a zene olyan jellegzetességeire hívhatja fel a figyelmünket, amelyek még a repertoárdarabot is új színben tüntethetik fel. Persze nagy kérdés, mennyire bátor az előadó, mennyire mer elszakadni a hagyománytól. A Felfedezések sorozat következő alkalmán, április 20-án a Győri Filharmonikus Zenekar estjén minden esély megvan arra, hogy új műveknek halljuk a régieket három felvillanyozóan tehetséges muzsikus, Stark János Mátyás, Rajna Martin, valamint Tamta Magradze előadásában.
Mendelssohn slágernépszerűségű és örök szépségű e-moll hegedűversenyét például az a Stark János Mátyás szólaltatja meg, aki zeneszerzői diplomával is rendelkezik — már önmagában ez is friss olvasatot ígér. A fiatal muzsikus mindkét területen kimagasló tehetség: hegedűsként 2019-ben harmadik helyezett lett a berlini Rising Stars Grand Prix nemzetközi zenei versenyen, valamint Ránki Fülöppel együtt a 2016-os Weiner Leó kamarazene-versenyen. Zeneszerzőként 2013-ban megnyerte az országos Sugár Rezső Versenyt, öt évvel később pedig a Bartók Világversenyen lett harmadik.
A koncerten Mendelssohn alkotása előtt a német romantika másik emblematikus darabja csendül fel: Weber Bűvös vadász-nyitánya, amely töretlen népszerűségnek örvend a halhatatlan opera több mint kétszáz éve tartott berlini ősbemutatója óta. Az est karmestere — aki 2021 óta a Győri Filharmonikusok vezető karmestere —, a húszas éveinek végén járó Rajna Martin ugyan nem tekinthető pályakezdő fiatal művésznek, hiszen megannyi koncertet vezényelt már neves hazai és külföldi zenekarok élén, mégis: fiatalos lendülete, a művekhez mindig hű, de az alkotói szabadságot is kellő súllyal képviselő előadói habitusa olyan zenésszé teszi, akit öröm nézni, öröm hallgatni.
Rendhagyó módon egy második operanyitány is elhangzik a koncerten, az orosz romantikus Borogyin Igor hercegéből, de ez már az azt követő versenyművet vezeti fel: a hetven éve elhunyt Prokofjev talán legtöbbször játszott zongoraversenyét, a harmadikat Tamta Magradze szólójával hallhatjuk. A grúz muzsikus a Weimari Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett mesterdiplomát 2019-ben, jelenleg posztgraduális tanulmányait végzi, és már számos versenyen ért el előkelő helyezést Tbiliszitől Utrechten át Stockholmig és Budapestig, ahol 2021 szeptemberében különdíjat kapott a Nemzetközi Liszt Ferenc Zongoraversenyen.
Az interneten fellelhető számos felvétele egyértelművé teszi, hogy fiatal kora ellenére karizmatikus muzsikusszemélyiség, akinek játékán mindig átsüt a mű szellemisége, és akinek számára igen kedvező terepet kínál a Prokofjev-zene ördögi virtuozitása, gúnyba hajló szellemessége, idézőjelbe tett lírája, olykor kemény billentésű zongoraszólama, ezerféle színe.