Ünnepi gála keretében vehetik át április 4-én a Zeneakadémia Solti termében a Kodály Zoltán zenei alkotói, a Fischer Annie zenei előadó-művészeti, és a Lakatos Ablakos Dezső jazz előadó-művészeti ösztöndíjakat.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. a 2018-as évre is meghirdette az ifjú tehetségeket felkaroló állami zenei ösztöndíjakat, melynek szakmai lebonyolítója a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. Az ösztöndíjak 2018. április 4-én a Zeneakadémián ünnepélyes gálakoncert keretén belül kerülnek átadásra. A koncerten közreműködik Balog József Liszt-díjas zongoraművész, korábbi Fischer Annie-ösztöndíjas, illetve bemutatkoznak a 2018. évben ösztöndíjjal kitüntetett, ígérete pályafutás előtt álló fiatal tehetségek. Az okleveleket Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára adja át a jutalmazottaknak.
A kulturális tárca 1998-ban alapította meg a Fischer Annie előadó-művészeti ösztöndíjat, amelyet a következő években kibővített a jazz, a táncművészet, a zeneszerzés és zenetudomány, valamint a képző- és iparművészetek különböző ágaira. Az ösztöndíjak szerepe és jelentősége kettős: egyrészt komoly fellépésekhez segíti a díjazottakat, másrészt rendszeres pénzbeli támogatást nyújt. Az ösztöndíjat egy évre lehet elnyerni, és legfeljebb három ízben megítélhető újra. A minisztérium három zenei ösztöndíjával kapcsolatos szakmai feladatokat a Filharmónia Magyarország látja el.
A fiatalok három különböző kategóriában pályázhattak a 12 hónapra szóló anyagi támogatásra, amely idén szeptembertől havi 200 ezer forintra emelkedik a korábbi 100 ezer forintról.
A beérkezett pályázatokat szakmai kuratórium bírálta el és ítélte oda a legtehetségesebb fiataloknak. A Fischer Annie-kuratórium tagja mások mellett Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, Fekete Gyula, a Magyar Zeneművészeti Társaság elnöke és Szamosi Szabolcs orgonaművész, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója. A Kodály-ösztöndíjról döntő bizottságban Richter Pál, az MTA Zenetudományi Intézet igazgatója és Hollós Máté, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke foglalt helyet. A Lakatos Ablakos Dezső-ösztöndíj pályázatbírálói Bágyi Balázs (dobos, zeneszerző, zenetanár, a Magyar Jazz Szövetség elnöke), Kollmann Gábor (szaxofonművész, zeneszerző, zenetanár, a Magyar Jazz Szövetség vezetőségi tagja) és Márkus Tibor (zongoraművész, zeneszerző, zenetanár).
A 2018. évi Fischer Annie előadó-művészeti ösztöndíjasok
- Baranyai Barnabás – gordonka
- Devich Benedek – nagybőgő
- Dolfin Balázs – gordonka
- Drahos Rebeka – fuvola
- Janca Dániel – ütőhangszerek
- Lukács Gergely – tuba
- Molnár Anna – ének/mezzoszoprán
- Rigó Ronald – zongora
- Scheuring Kata – fuvola
- Soós Máté – hegedű
- Szabó Marcell – zongora
- Tabajdi Ádám – orgona
- Tóka Ágoston – orgona
- Zemlényi Eszter – ének/koloratúrszoprán
A 2018. évi Kodály Zoltán zenei alkotói ösztöndíjasok
- Bukáné Kaskötő Marietta – muzikológus
- Kekkné Horváth Adél – muzikológus
- Loch Gergely – muzikológus
- Németh Zsombor Tamás – muzikológus
- Sanda Anna Eszter – muzikológus
- Szabó Ferenc János – muzikológus
- Vászka Anikó – muzikológus
- Lustyik Ákos Gergő – zeneszerző
A 2018. évi Lakatos Ablakos Dezső jazz előadó-művészeti ösztöndíjasok
- Bögöthy Ádám Viktor – nagybőgő
- Hofecker Dániel – trombita
- Rafael Márió – zongora