A Fesztivál Akadémia egyik elsődleges célja a jövő muzsikusainak nevelése, ezért a programok között központi szerepet kapnak az előadások, a mesterkurzusok és a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny. A rangos megmérettetésre idén több mint 50, tizenkilenc év alatti hegedűs jelentkezett 3 kontinens 15 országából. A zsűri elnöke a legendás Shlomo Mintz, a zsűritagok között pedig a világ legjelentősebb hegedűtanárai kapnak helyet. A verseny július 17-én kezdődik, és a nagyközönség számára is nyitott.
A Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész házaspár alapította a legifjabb, tizenkilenc évesnél fiatalabb növendékek számára. A verseny névadója a világhírű hegedűművész és zenepedagógus, Fehér Ilona, aki maga is a Zeneakadémián tanult Hubay Jenőnél, és a két világháború között figyelemre méltó szólistakarriert futott be. Gyönyörű hegedűhangját azonban a II. világháború zaja elnémította. Koncentrációs táborba hurcolták, ahonnan megszökött, majd a háború után Izraelbe emigrált. Itt kezdetben újra szólistaként működött, majd tanítani kezdett, s olyan művészek kerültek ki a kezei közül, mint Pinchas Zuckerman vagy Shlomo Mintz.
A július 17-én kezdődő nyilvános III. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny helyszíne a gyönyörűen felújított a Budai Vigadó. A három korosztályban versenyző hegedűs növendékeketa világ legjelentősebb hegedűtanáraiból és hegedűművészeiből álló nemzetközi zsűri értékeli, azaz Cihat Aşkın (TUR), Herbert Greenberg (USA), Qian Zhou (CHN), Lutsia Ibragimova (RUS), Perényi Eszter (H) és Ácsné Szily Éva (H). A zsűri elnöki tisztét kezdettől fogva maga Shlomo Mintz (USA/IZR) tölti be. A megmérettetésre idén több mint 50 növendék jelentkezett a világ 3 kontinensének 15 országából. A Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenynek szerves részét képezik a zsűritagok által adott mesterkurzusok, valamint a versennyel egy időben zajló nemzetközi kamarazenei fesztivál, a Fesztivál Akadémia Budapest, amelynek próbáin és koncertjein is részt vehetnek a versenyzők.
A 6500 euro összdíjazású verseny gálaműsorát július 26-án 18:30-tól tartják a Zeneakadémia Solti Termében.
A verseny célja tehát nemcsak az, hogy lehetőséget teremtsen az ifjú hegedűsöknek a nagyvilág előtti bemutatkozásra, hanem az is, hogy a tanuljanak, tapasztalatot szerezzenek a világsztárok kamarahangversenyein és a mesterkurzusokon. A fesztivál ideje alatt a legkiválóbb mesterek tartanak magánórákat és kamarakurzusokat. És mire jó egy mesterkurzus? A legnagyobbaktól kaphatnak útmutatást a növendékek a továbblépéshez, elleshetik a mesterfogásaikat, megismerkedhetnek szakmai szemléletükkel. A mentorok segítségével elmélyülhetnek az éppen elemzett mű rejtelmeiben.
Egy kamarazenei mesterkurzus együttműködésre tanít, melynek során az ifjú hegedűsök kapcsolatokat teremthetnek a világ különböző tájain élő zenésztársaikkal, és a lelkiismeretes munka jutalmaként együtt muzsikálhatnak kedvenc mestereikkel a Fesztivál Akadémia Budapest koncertjein.
Mesterkurzusokat tartanak többek között: Rinat Ibragimov orosz nagybőgőművész, a London Symphony Orchestra egykori szólóbőgőse, a Guildhall School tanára; Perényi Eszter, a Zeneakadémia Vonós Tanszékének egykori vezetője, hegedűsök generációinak mestere. A fesztiválon fellépő művészek közül kamarakurzust ad Shlomo Mintz, Kokas Katalin, Kelemen Barnabás és Balog József is.
Idén is várják azokat a műkedvelő muzsikusokat, akik polgári foglalkozásuk mellett rendszeresen kamarazenélnek, s szívesen tanulnának a Fesztivál Akadémia művészeitől: nekik is szólnak a mesterkurzusok, ráadásul saját koncertet is adhatnak a fesztiválon.