November 5. és 16. között kerül rendezik meg a 20. Közép-Európai Olasz Filmfesztivált. A budapesti vetítések mellett vidéken és a közép-európai régióban is bemutatásra kerülnek a legfrissebb, nemzetközi fesztiválokat megjárt olasz alkotások a Cinecittá válogatásában. Az esemény kapcsán Gabriele La Postával, az Olasz Kultúrintézet igazgatójával, az Olasz Nagykövetség Attaséjával beszélgettünk.
– Bevezetésként megosztana néhány gondolatot az Olasz Kultúrintézet missziója kapcsán?
– Az Olasz Kultúrintézet az Olasz Nagykövetség Budapest-bázisú kulturális projektjein dolgozik. Az intézmény nagy múltra és hagyományra tekint vissza, indulása 1937-re datálható (ekkor még másik helyszínnel.) A Bródy Sándor utca rendkívül impozáns épülete 1943 óta nyújt otthont az intézet kulturális misszióinak. Legfőbb küldetésünk, hogy az olasz nyelvet, kultúrát népszerűsítsük, és a jelentős tradícióval rendelkező magyar-olasz barátságot és együttműködést mélyítsük, árnyaljuk. Tevékenységünk számos úton valósul meg, legfőképpen természetesen nyelvkurzusok, nyelvórák mentén. Fontosnak tartjuk, hogy a nyelvtan és a szókincs fejlesztése mellett nagyobb hangsúly kerüljön az itáliai kultúra minél szélesebb spektrumú megismertetésére. Izgalmas programokat, fesztiválokat is szervezünk a legkülönbözőbb műfajokban. Ide sorolható az Olasz Filmfesztivál, amely idén immár a 20. alkalommal kerül megrendezésre.
– Budapesten kívül milyen egyéb helyszíneken valósul meg az idei vetítéssorozat?
– Legtöbb eseményünknél, így itt is figyelünk arra, hogy ne pusztán egyetlen centrummal működjünk, hiszen a fő cél, hogy minél nagyobb, egymás kultúráját nyitottan kommunikáló és együttműködő közösséget építsünk. Így jelen vagyunk ezzel a fesztivállal a főváros mellett például Szegeden, Debrecenben és Pécsen. Ezekben a városokban az egyetemek olasz tanszékei miatt különösen a fiatalok érdeklődésére is számítunk. Meg kell jegyeznem, hogy a fesztivál a közép-európai régiót is bevonja, így kerülnek majd vetítésre filmek Pozsonyban, Prágában és Bukarestben is. Erre utal a rendezvény neve is: „MittelCinemaFest2022”. A covid-éra és az online megrendezett alkalmaink után ez lesz az első nagyobb ívű fesztiválunk újra. A filmeket itt, Magyarországon egyébként eredeti hanggal, magyar felirattal vetítjük.
– Milyen filmeket vetítenek a programsorozat keretében?
Remek alkotások láthatók a Cinecittá válogatásában, olyanok, amelyek az utóbbi időben a legrangosabb nemzetközi fesztiválokon – Velencében, Cannes-ban vagy Torontóban – kerültek bemutatásra. Ilyen például a Szárazság, a Nyolc hegy, az Úton, a Nosztalgia, a Peremlét. Mindennap egy vetítést tartunk, és szinte minden filmnél velünk lesz egy vagy akár több alkotó is, akik beszélnek egy-egy film témája és problémája kapcsán. A közönségtalálkozókon szeretnénk mindenkit bevonni, így bátran lehet kérdezni, akár vitázni is a meghívott vendégekkel.
– Van olyan alkotás, amit kiemelne, mert kifejezetten különleges témát dolgoz fel?
– Mindegyik film fontos és aktuális tematikára épül, rendkívül jó dramaturgiákkal. A 2022-es Primadonna egy nagyon különleges film, amely egy kritikus történetet dolgoz fel. Olaszországban sokáig élt a tradíció, miszerint ha abúzust követően a nemi erőszakot elkövető férfi feleségül vette az áldozatát, akkor a házasság által a nő tisztelete és a becsülete „helyreállítódott”. Ez elég sokáig működött így, és csak az ’50-es, ’60-as években történt változás. Ez a film az első olyan nőről szól, aki ellenállt ennek. Marta Savina, a film rendezője és Claudia Gusmano, a főszerepet alakító színésznő is vendégünk lesz.
– Nemrég a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon jelent meg egy hasonló történetet feldolgozó könyv is.
– Így van. Különös fontossága van ezeknek az „egyéni női forradalmaknak”. Viola Ardone olasz szerzőnő megtörtént eseményeken alapuló szicíliai történetet dolgoz fel regényében, amiben a főszereplőnőt hozzá akarják kényszeríteni a megerőszakolójához, de ő ellenáll. Az 1960-ban játszódó mű az Athenaeum Kiadó gondozásában jelent meg idén.
– Ha témát nem is, időt, bátor női habitust tekintve azonban talán ide kapcsolódhat a kérdés. Az Olasz Kultúrintézet kávézójában a Róma nyílt város werkfotói láthatók, Anna Magnani főszereplésével. Hogyan és miért szerepelnek itt ezek a képek?
– Néhány évvel ezelőtt volt egy kiállításunk egy külső helyszínen. Úgy döntöttünk, hogy megtartjuk ezeket a fantasztikus werkfotókat, és kiállítjuk a kávézóban. Anna Magniani lenyűgöző színésznő. Ez egyfajta hommage a részünkről az első angolul beszélő, Oscar-díjjal kitüntetett olasz színésznőnek. Ez azért is fontos, mert a fotók a Fellini-szalon „szomszédságában” vannak, ahol a cineklub – moziklub – is van kéthetente.