Alig négy héttel 100. születésnapja előtt elhunyt Vera Molnar, a számítógépes művészet életének szinte utolsó percéig aktív úttörője – adta hírül az ArtPortal. Ahogy nemrég beszámoltunk róla, a művész egyik alkotása a szeptemberben megrendezett Budapest Contemporaryn is látható volt.
A budapesti Képzőművészeti Főiskolán művészettörténetet és esztétikát tanult Vera Molnar 1947-ben ösztöndíjjal Rómába ment, majd csakhamar Franciaországban telepedett le. 1959-től kezdett kombinatorikus képeket készíteni, és az általa „machine imaginaire”-nak nevezett módszerrel matematikai törvényszerűségeket modellezni, majd igen korán, már 1968-ban lehetőséget kapott arra, hogy az elképzelt gépet „machine réelle”-re cserélje, vagyis valódi számítógéppel dolgozzon.
Műveiben kulcsszerep jutott a számítógép algoritmikus véletlenjének, művészetének fontos fogalmai a rend és a rendetlenség, a struktúra és a szabadság. A képzőművész egyik kollekciójáért idén júliusban 1,2 millió dollárt (nagyjából 415 millió forintot) fizettek a Sothesby’s aukcióján.
(A téma érzékenysége miatt ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámot.)