Betlehemi játék, az életbe vetett hit visszanyerése, apró csodák észrevétele, sokírós forgatókönyves fejlesztés, forgatás, szereplők, no és persze karácsonyi vásár minden mennyiségben. Nemrég indult Tiszeker Dániel Nagykarácsony című filmjének forgatása. A rendezővel beszélgettünk.
– Hogyan jött az ötlet a Nagykarácsonyhoz?
– Osváth Gáborral, a film egyik producerével 2008-ban dolgoztunk együtt a Made in Hungária forgatásán. Sokat beszélgettünk arról, hogy milyen típusú műfaji filmek hiányoznak szinte teljesen a magyar filmes palettáról. Mindketten nagy rajongói voltunk (és vagyunk) a karácsonyi filmeknek, és megállapítottuk, hogy nem is készült még igazi magyar karácsonyi film.
Teltek az évek, bennem pedig egyre árnyalódott a témakör, ami rendkívül komplex, hiszen mindenkinek mást jelent. Van, akinek a felhőtlen boldog ünnepet jelképezi karácsony, előfordul olyan, aki a magány legkínosabb periódusaként éli át ezeket a napokat, vagy az is lehet, hogy valakinek nem jelent többet bármelyik másik ünnepnél. Elhatároztam tehát, hogy rendezem ezeket a gondolatokat, és elkészítek egy magyar kontextusba ágyazott karácsonyi mozit.
– Hogyan talált támogatókra az inspiráció?
– A #Sohavégetnemérős premierje után, leültem beszélgetni Lévai Balázs és Osváth Gábor producerekkel a további elképzeléseimről, terveimről. Mindketten nyitottan és pozitívan fogadták a karácsonyi filmes ötletem. A történetet 2016 végén kezdtük fejleszteni az akkor még Magyar Nemzeti Filmalap, most Nemzeti Filmintézet segítségével.
– Ki a forgatókönyvíró?
– Három fiatal írta a könyvet, Horváth András Dezső, Fehér Gáspár és Fehér Boldizsár, dramaturgként pedig Angyalosy Eszter társult hozzánk. Magyarországon nem elterjedt tendencia, de én a sokírós projektben hiszek. Itthon inkább sorozatokon dolgoznak többen, de a játékfilmre nem szokványos a több forgatókönyvíróval való együttműködés. Olykor komplikált ez a folyamat, de maximálisan megéri. Véleményem szerint sokkal színesebbé teheti több ember ízlése és látásmódja – esetünkben humora – a szkriptet.
– Miről szól a Nagykarácsony?
– Ahogy már említettem egy tudatosan magyar karácsonyi történetről van szó, amiben nem a Mikulás, hanem a családi együttlét, a Betlehemi játék, a karácsonyi vásár áll középpontban. A film főszereplője egy tűzoltó, aki a sztori elején komoly válságon megy keresztül. Hitét veszti mindenben, ennek tetejében még a munkahelyén is lefokozzák. Nem mehet bevetésekre, hanem beosztják egy karácsonyi vásárba tűzvédelmi ellenőrnek, gyermekek közé egy pásztorjátékhoz – egyszóval a létező legmegalázóbb helyzetbe kerül, amibe csak egy hős tűzoltó kerülhet. Itt azonban találkozik egy olyan csapattal és tanárnőjükkel, akik lassan visszaadják számára a réményt. Rengeteg érdekes, humoros mellékszál gazdagítja az ő lelkileg felfelé ívelő fejlődéstörténetét.
– Kiket kértél fel a főbb szerepekre?
– A két főszereplő Ötvös András és Zsigmond Emőke, de Rujder Vivien, Szabó-Kimmel Tamás, Csuja Imre, Pokorny Lia, Scherer Péter, Szerednyey Béla és Mészáros Máté is látható lesz a filmben.
– Elárulhatsz néhány helyszínt, ahol forgattok?
– Alapvetően Budapest-központú helyszíneink vannak, például a 11. kerületi tűzoltóság, a Deák téri óriáskerék, a Szent István-bazilika, az Andrássy út vagy a Várkert Bazár.
– Mennyire nehezíti meg a járványhelyzet a munkát?
– Nagyon féltünk a covid19 okozta felfordulásaitól, de azt mondhatom, hogy minden a legnagyobb rendben megy. Gördülékenyen folyik a munka, nagyon jól kiépítettük a tesztelési rendszert és a maszkviselési stratégiákat. Ami jelenleg nagyobb kihívást jelent a járványhelyzetnél, az az időjárás. Téli filmet külső helyszíneken nehéz csinálni, viszont annyira klassz a stáb, hogy még a legnagyobb zimankóban is mosolygósan telnek a munkanapok, szuper hangulatban dolgozhatunk.
– Mikorra tervezitek a premiert?
– Az adventi időszak legelején szeretnénk bemutatni, reméljük, hogy addigra már megnyílnak a mozik és sokkal oldottabb, felszabadultabb hangulatban lehet majd befogadni a filmet.