A világ egyik legnagyobb hagyományú jelmezkölcsönző cége, a Theaterkunst mostantól a hazai díszlet- és jelmeztervezők számára is megnyitotta kapuit Budapesten. A Paulay Ede utcai bemutatóteremben lehetőség van helyben jelmezeket kiválasztani, amelyeket a színészek és színésznők fel is próbálhatnak. Korábban többek között Meryl Streep, Jeremy Irons, Brad Pitt vagy Anya Taylor-Joy filmjeihez is választottakmár jelmezeket ebből a gyűjteményből.Andrea Petersszel, a berlini anyacéggel szorosan együttműködő Theaterkunst Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
– Mikor nyitotta meg budapesti bázisát a Theaterkunst? Miért esett a választásuk Varsó után a magyar fővárosra?
– A pandémia miatt a tervezett 2020-as nyitást sajnos egy teljes évvel el kellett halasztanunk. Izgalmas időszak elé tekintünk, rendkívül lelkesek vagyunk, és nagy öröm számunkra, hogy jelen lehetünk ebben a színes kultúrájú, nyitott városban, amely komoly filmes hagyományokkal és pezsgő filmélettel rendelkezik.
Magyarország – és mindenekelőtt Budapest – a filmesek, ezen belül is leginkább a nagy nemzetközi produkciók egyik kedvenc helyszíne. Hatalmas stábok, nagyszerű szakemberek dolgoznak itt, gyakran visszatérően. Nem egy olyan csapatról tudunk, amely rendszeresen visszajár Budapestre a kitűnő helyszínek, a kellemes hangulat és a jó lehetőségek miatt. Ebből adódóan a jelmeztervezők részéről is nagy az igény arra, hogy a helyszínen is számíthassanak szakértelmünkre.
– Hogyan képzelik el a cég hazai működését?
– Jelenleg berlini kollégák és jelmeztervezők érkeznek egy időre, hogy a segítségükkel a lehető legjobban teljesíthessük a hozzánk érkező igényeket, megbízásokat és együttműködéseket. Hosszú távon helyi magyar csapattal tervezünk.
– Milyen magyar filmekben vagy Budapesten forgatott nemzetközi produkciókban dolgoztak az utóbbi időben?
– Például jelmezeket kölcsönöztünk Enyedi Ildikó filmjéhez, A feleségem történetéhez, A milliárd dolláros forráskód című Netflix-produkcióhoz vagy az Eldorado KaDeWe című német minisorozathoz.
– Az 1907-es alapítású Theaterkunst nagy múltra tekint vissza. Hogyan gyarapodott a kezdetekben a gyűjtemény?
– Egy jelmezimádó üzletember hozta létre a céget, aki rendkívüli elhivatottsággal szervezett mindent. A Theaterkunst kezdeti állománya a legkülönfélébb forrásokból származott. Egy színház például eladta a jelmeztárát, vagy idősebb hölgyek eladományozták a már feleslegessé vált ruháikat. Később aztán nemzetközileg elismert, vezető márkává vált, számos szakemberrel. A cég olyan legendás filmekhez kölcsönzött jelmezeket, mint például a Metropolis, A kék angyal, a Sissi vagy a Ben-Hur. Manapság a gyűjtemény produkcióktól vásárolt jelmezek, magánszemélyektől vásárolt ruhák, általunk készített, produkcióknak bérbe adott jelmezek és adományok révén gyarapodik.
– Rengeteg régi, akár 60-70 éves ruhával is rendelkeznek. Ezek az antik darabok is kölcsönözhetők, vagy inkább „múzeumi megőrzés”alatt állnak?
– Számos több évtizedes jelmezünk van. Ezek egy részét rendelkezésre bocsátjuk kiválasztott produkciók számára, de vannak olyan darabok is, amelyek annyira bonyolult megmunkálásúak, hogy már nem kölcsönözzük őket, mert túl nagy a veszély, hogy károsodnának. Ezek a berlini központunkban vitrinekben vannak kiállítva, vagy pedig speciális helyiségben tároljuk őket.
– A berlini központ szakkönyvtárral is rendelkezik. Mi ennek a fő rendeltetése?
– Igen, Berlinben van egy hatalmas történeti szakkönyvtárunk 4800 kötettel. A kézikönyvtár könyv- és katalógusgyűjteménye három évszázad illusztrációit kínálja, köztük kézzel színezett képeket és bekötött folyóiratokat a világ minden tájáról. Ezzel a történelmi gyűjteménnyel páratlan lehetőséget kínálunk ügyfeleinknek a kortárs és a történelmi jelmezekkel kapcsolatos információk és inspirációk megszerzéséhez. De természetesen a csapatunk is használja a könyvtárat, hogy felkészüljön a közelgő produkciókra, és megfelelő szakértelemmel álljon a jelmeztervezők rendelkezésére.
– Együtt választják ki a jelmezeket az ügyfelekkel, vagy már konkrét elképzelésekkel, listával, tervvel érkeznek önökhöz?
– Ez változó. A jelmeztervezőknek magától értetődően egészen konkrét elképzeléseik vannak, amikor eljönnek hozzánk. Természetesen mindig nagy segítség, ha például előre megkapjuk a vizuális koncepciót megmutató úgynevezett moodbookot, hogy ennek megfelelően készülhessünk fel, és szükség esetén előzetesen válogathassunk. A gyűjteménnyel dolgozó csapatunk természetesen a kollekció legkülönlegesebb részeit is ismeri, és tudják, hol kell keresni. Az együttműködés hívei vagyunk, és mindenben szívesen segítünk, amiben tudunk, mert a nagyszerű eredményeket közös munkával lehet elérni.