Vannak témák, amelyek már a hazai szakmai közbeszédbe is beszivárogtak, mások Magyarországon még nem kerültek még elő. Miközben gyors listát készítettünk arról, melyek a táncvilág problémái és megoldatlan kérdései, egyértelművé vált, hogy ezek egyáltalán nem közegspecifikusak.
Biztonságos közeg kialakítása az abuzív gyakorlatok ellenében, a hatalmi visszaélések feltárása és az etikus vezetés kritériumainak lefektetése, a káros sztereotípiák lerombolása, a koronavírus-járvány következményeként munkájukat vesztett szabadúszó művészek egzisztenciális kérdései, a betegség utáni rehabilitáció, fenntarthatóság – hosszan lehetne sorolni, milyen témákba boltunk, ha a nemzetközi táncvilágról szóló cikkeket olvasgatjuk.
„Legyünk tudatában jogainknak. Legyen védelem, segítség és támogatás a közösségek tagjai számára azokkal szemben, akik visszaélnek a hatalmukkal, akik kihasználják mások kiszolgáltatott helyzetét, és akik velük közösséget vállalva segítik elfedni a visszaéléseket” – áll a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) által létrehozott biztonsagosterek.hu oldalon, amely tudásbázis és információs felület.
Dr. Rihay-Kovács Zita, a FESZ ügyvezető titkára úgy fogalmazott: „nem csupán kódexekről és szabályozásról beszélünk itt, hanem arról is, hogy ezek az információk elérhetőek legyenek a közösség minden tagja számára.
Mindenkinek tudnia kell, adott esetben kinek szólhat, írásban vagy szóban tud-e jelezni, névvel vagy anonim módon nyújthat-e be panaszt, kaphat-e közben pszichológiai és jogi támogatást, és így tovább.
De probléma az is, hogy civil szakmai szervezetek segítségét kell ahhoz kérni, hogy az ember megtudja, mi a jogi mozgástere egy adott zaklatási ügyben. Feljelentést tenni ugyanis közel sem olyan egyszerű, mint ahogyan az a kéretlen tanácsadók fantáziájában él, mivelhogy a sértettet gyakran igyekeznek lebeszélni, eltéríteni szándékától, aki gyakran emiatt kénytelen feladni az elhatározását – ezt nem lehet pusztán egyéni szinten kezelni.”
A normarendszer kidolgozása elindult (a Vígszínház nemrég tette közzé mérföldkőnek számító etikai kódexét), de a táncspecifikus szabályozás még nem született meg. A FESZ mellett a Praetorian Art and Health is foglalkozik azzal, hogy ezek létrejöttében segítséget nyújtson. Komolyabb előtanulmányok és szakmai ismeretek nélkül is kijelenthetjük, mindezek
nem csupán a táncvilág problémái és megoldatlan kérdései,
hanem országhatároktól független, a különböző nációjú társadalmakban mélyen húzódó, strukturális és morális gondok.